Google'ın önemli ismi, Windows 10'u beğenmedi

Google'ın önemli ismi, Windows 10 hakkında söyledikleriyle yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi!

  • Onur Seven
Google'ın önemli ismi, Windows 10'u beğenmedi!

Google tasarım bölümü başkan yardımcısı Matias Duarte, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinde yayınladığı mesajlarla Windows 10'un tasarımı hakkında duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdi. Duarte, Windows 10'u düz tasarımı ile Windows XP'ye benzetirken, işletim sisteminin 10 yıl önceki Windows XP ile aynı şekilde çalıştığını söyledi.

Duarte, Google'ın Android 5.0 Lollipop ile birlikte sunduğu yeni tasarım dili Materyal Tasarım kavramı ile ön plana çıkmıştı. Mesajların yarattığı kargaşa sonrasında Twitter'a dönüp durumu toparlamaya çalışan Duarte'nin bu çabaları da tepki toplamasını önleyemedi.

Materyal tasarımın babası, bakış açısını sorgulayan bir Twitter kullanıcısına "Ben çok farklı, yeni ve heyecan verici bir paradigma bekliyordum. Ne yazık ki ilk bakışta her şeyin aynı olduğunu gördüm" dedi.

Görünüşe göre, Cortana, Eylem Merkezi, Microsoft Edge tarayıcısı, evrensel uygulamalar ve sanal masaüstü gibi Windows'un modernize edilmesine önemli ölçüde yardımcı olan herşey Duarte'ye oldukça tanıdık gelmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

XP ve W10 tasarım dili, model, ışık, renk, efekt tamamen farklı. Windows Forms ile WPF forms lar kod ve teknik yapısı tamamen farklı. VS Ide xml yapıdan WPF e oldukça kaymış. Bu vatandaş ya marstan gelmiş konulardan habersiz veya Bilmezden görmezden gelip itibarsızlaştırmak için abuk sabuk konuşuyor. W10 çalışma yöntemleri, Iot, Continuum, Web desteği, WPF de çok daha etkin Entityde ortalığı parçalıyor. Sunucularda harika güncellemer var. W10 la android kıyası el arabasıyla Ferrari gibi.

@05 Kasım 2015 10:46 Görünen köy kilavuz istemez Microsoft fanboyu. Önce Aero saydamligini ardindan da renkleri kaldirdilar. Sistemde her uygulamanin farkli tasarimi var. Windows Gezginindeki tasarimla baslat menusunun tasarimi birbirini tutmuyor. Yeni koyduklari simgeler ozellikle geri donusum kutusu paint ile tasarlanmis gibi duruyor. Kurulum ekranindaki eski uzun Xp fare imleci bile olmasi sistemin tam bir tasarim cümbüşüne sahip oldugunu ve cuvalladigini gosteriyor.

@05 Kasım 2015 10:46 yav he konulardan habersiz adam googleda çalışıyor sen nerede çalışıyorsun

@05 Kasım 2015 10:46 Adam tasarımından bahsediyor. Altyapısından değil.

Bence adam haklı. Windows 10 aynı akraba evliliği gibi olmuş. Windows 8 tasarımı bile daha iyidi. Ben XP, Vista, 7, 8 ve 10 kullanmış biriyim. Aralarında en kötüsü Windows 10. Şu Metro dedikleri yeni tasarımı hiç sevmedim. Windows 7'ye geri döndüm. Uzun yıllar da Windows 7 kullanmayı düşünüyorum...

adam haklı. Windows'da yenilik yok xp'de nasıl kullanıyorsam hala windows 10'da da aynı şekilde kullanıyorum. Şimdi bu adam nediyor diyeceksiniz :) yeni şeyler yok klavye mause kullanmadan sesli komutlar ile kullanamıyorum. Apple siri ile aştı gitti kendini. Yeni gelen ne varsa daha önce başka işletim sistemlerinde gördüğümüz şeyler

ya önce bi kendi sistemi adam etsinde ondan sonra windowsa laf atsın

@05 Kasım 2015 11:47 Android zaten adam gibi asıl Windows kendine çeki düzen versin.

@05 Kasım 2015 14:18 Android Küçük cihazlar için fasulyeden işletim sistemi, Microsoft Windows: Servers, Desktop, Embed, Mobil den oluşan devasa bilgi birikimi sistemler topluluğu. Yazıdaki kişi, Sen elmayla armutu renginden dolayı kıyaslıyorsun bilinçli bir kıyas yapmak bu şekilde mümkün değil. Windows Mobile ile Android denirse farklı Windows 10 ile Android kıyaslanması mümkün değil.

Uznamadığı ciğer w10 galiba :D

Millet Windows XP rahatlığı ve günümüz teknolojisi istediler Windows 10 isteklerini karşıladı fakat şimdide beğenmiyorsunuz o zaman her zaman xp kullanın

Armudun sapı var, üzümün çöpü var, her şeye bir bahane ararsan bulursun. Ne kadar insan varsa bir o kadar da beğenme ve hoşnut olma hissi olacaktır.. Önemli olan ekseriyetin olgularını bir araya getirmektir. Windows 10 gayet iyi ve minimalist tasarımlarla sade tutulmuş.

Windowsa laf atmayan yok ama onun kadar kaliteli işletim sistemi olan firma da yok? Dijital dünyaya dair neye ihtiyacınız varsa ulaşmanızı sağlayabilecek tek bir işletim sistemi var. Macbookum da var ama yüzüne bile bakmam OsX in iOS geliştirme dışında.

Windows 98 popilerken yeni çıkan xp ye de demediklerini bırakmamışlardı, iddala win98 daha iyi olduğundan bahsedenler olmuştu, ben xp den win98 geri döndüm diyenlerde bugunki gibi vardı her dönem,m dinazorları oluyo işte win10 olmuş arkadaşlar :)

Microsoft CEO'su Satya Nadella cevabı yapıştırır: ''Peki nasıl olacak Mathias Duarte? Olurunu söyle de senin hacetine göre bi delik delek''.

@05 Kasım 2015 15:32 Google uygulamalari ve Android gayet şık ve düzenli bir tasarima sahip. Sıkar biraz.

@05 Kasım 2015 16:41 Sıkar biraz demişsiniz! M. Duarte çok sıkarsa, S. Nadella aklına koyduğu vazifeyi yapamaz. :))

xpnin tasarımı bile şu çöpten daha iyi... tasarımını düzeltseler geçebilirim (hataları da düşündürmüyor değil) fakat hiç sanmıyorum microsoftun o kadar kaliteli olabileceğini. mac os gibi bir tasarım yapamadı 200 liraya satıyor sistemi. zengin oldu hala paintte çiziyor.

material design'ın babasından geçerli bir yorum, sonuçta her şey herkese yönelik olmak zorunda değil.

Tuhaf GORT gelip 4. milenium faciası geçmeyin sakın yazmadı :/

@05 Kasım 2015 18:31 aynen gözler Gort'u aradı :D

@06 Kasım 2015 12:25 artık yazdı aşağıya bakın...

sanki chrome os kullanan varda google yöneticisi windows 10u beğenmedi.

winsows 10 la çıldırın . sakın kurmayın

windows 10=çöp, 4. millennium faciası beğenmek zorunda değiliz ki...

@GORT Ben senin kadar işşiz bir fanboy görmedim

Windows un altyapisimi degistiki hala XP deki kodun buyuk bir kismibi kullaniyor. Sonucta kernel ayni, sadece itilestirildi bu gune kadar. Bastan yazilmadiki. Bende windows 7 den sonraki tum surumlerden nefret ediyorum. Tasarim cidden olmadi. Inanin insanlar win8 rezaletinden kurtulmak icin 10 a gecti, bayildiklarindan degil.

@07 Kasım 2015 19:42 Sözlerinize aynen katılıyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play