Google'ın sürücüsüz otomobilinden 14. kaza!

Google'ın kendi kendine giden arabasının adının geçtiği kazada ilk kez yaralanan var!

Google'ın sürücüsüz otomobilinden 14. kaza!

Google'ın kendi kendini süren arabaları bir süredir Kaliforniye Mountain View caddelerinde halka açık yollarda test ediliyordu. Google, bu araçlarından birinin  1 Temmuz 2015 tarihinde 14. kazasını yaptığını duyurdu.

Bu aynı zamanda yaralanma içeren ilk kaza olarak kayıtlara geçti. Büyük hasara yol açmayan kaza, sürücülerde boyun ve sırt zedelenmesi dışında, tampondaki birkaç sıyrıkla atlatıldı.

Ekip başkanı Chris Urmson, bir blog yazısında olayın detaylarına yer verdi. Urmson, Lexus model araçlardan birinin akşam saatlerinde trafik ışıklarına uyarak kavşak bitiminde doğal bir fren aksiyonuyla durduğunu, ancak arkadan gelen aracın yeterli fren mesefesi olmasına rağmen durmayarak kendi arabalarına çarptığını söyledi.

Sürücünün muhtemelen daldığını ve yola bakmadan ilerlediğini söyleyen Urmson, neyse ki her iki araçta bulunanların hafif boyun ve sırt zedelenmesi dışında iyi olduğunu ve araçlarda ufak hasarların meydana geldiğini belirtti. Google'ın aracının tamponunda hafif sıyrıklar oluşurken, diğer aracın ise ön tamponunun düştüğü açıklandı.

Google sözcüsü Courtney Hohne, sürücülerin tedbir amaçlı olarak hastaneye götürüldüğünü ve kısa bir kontrol süresinden sonra evlerine gönderildiğini belirtti.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Google araçları normal bir araç kullanıcısının vereceği tepkileri veremiyor bundan önceki kazalardada gördük tıranvay misali gidiyor çok geliştirilmesi lazım çokkkk. şimdi diyecekler insanları tafikten kaldırsak kaza olmaz , hadi gidin işinize gök den kuş düşse makine tepki vere kadar kaza oluşur.

@20 Temmuz 2015 22:08 tıranvay Türkçeyi nerede öğrendin okulda mı?

@20 Temmuz 2015 22:08 Tüm kazaların yaklaşık yüzde 99’unun insan unsurundan kaynaklandığını biliyorsun değil mi ?

@21 Temmuz 2015 01:10 Doğru demişsin arkadaşa, haklısın yani. Fakat sende "Türkçeyi" yazmışsın, Türkçe'yi olması gerek dostum.

@20 Temmuz 2015 22:08 Türkçe terk...

@21 Temmuz 2015 05:30 insanları trafik ten çekelim busefer oluşan kazaların %100 makine hatası olacak sensör bozulunca oksitlendi mi görürsünüz kazayı.

@21 Temmuz 2015 10:30 İmla kılavuzuna göre sizin söylediğiniz yanlıştır. Özel isimlere gelen yapım eklerinden sonra gelen çekim ekleri ayrılmaz.

@21 Temmuz 2015 19:59 Teknolojik aygıtların hatası bir şekilde düzeltilebilir ama insan hatasında yapılabilecek hiç bir şey yok.

Onune hayvan ciksa nasil olcak zincitleme

Araç kullanmayı tamamen sisteme bırakmak yerine, gerçek sürücünün araç kullanma becerilerini öğrenen bir yazılım yapsınlar. Koy iyi bir sürücüyü direksiyona, sal arabayı istanbul, Londra, Los Angels tarfiğine birkaç ay gezsin, sürücüye müdahale etmeden sadece nasıl araç kullandığını analiz edip, taklit etsin. Yani "100km/h hızla gidiyorum, ışık kırmızı yandı, 50m kala frene basayım" demesin. Telefonlardaki klavyelerin ne yazmak istediğimizi zamanla öğrenmesi gibi işte.

@21 Temmuz 2015 03:27 gercekten bravo. kardes adini da yazsaydin da innovasyon ödüllerine aday gösterilebilirdin.

@21 Temmuz 2015 03:27 sen yapsana böyle bir sistem. Fikir var icraata da geçsen süper olur bence.

dostum kaliforniyada yasiyorum. arada goruyorum normal bi surucuden daha dikkatli gidiyorlar. diger kazalarda insan hatali oldu. audi nin insansiz araci da oyle

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir