Google'ın Yeni reCAPTCHA'sı Artık Görünmüyor!

Google'ın "tek tıkla çalışan" ancak sizden bulmaca çözmenizi isteyebilen reCAPTCHA'sı, bir kez daha sınıf atladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'ın Yeni reCAPTCHA'sı Artık Görünmüyor!

Google'ın "tek tıkla çalışan" reCAPTCHA işlevi yaklaşık 2,5 sene önce ortaya çıkmıştı. Ancak bazen tek tıkla çalışmasına rağmen, bazı zamanlarda resimler göstererek bizi çeşitli soruları çözmeye zorlayabiliyordu. Şimdi ise Google, artık tıklamaya bile ihtiyaç duymayan, "görünmez" bir CAPTCHA geliştirdi.

Yeni sistem makine öğreniminden ve "gelişmiş risk analizinden" faydalanarak, herhangi bir etkileşime gerek kalmadan kullanıcı alışkanlıklarını algılıyor. Böylece bir web sayfasını açtığınızda CAPTCHA'yla ilgili bileşenler göz önünden kalkıyor ve ilgili sayfa içeriği sunuluyor. Ancak Google'ın risk analizi algoritmaları insan olduğunuzdan emin olamazsa ve bir robot olduğunuzdan şüphelenirse, yine bir bulmacayı çözmeniz isteniyor.

reCAPTCHA: Tough on Bots, Easy on HumansreCAPTCHA: Tough on Bots, Easy on Humans
Since the launch of the no CAPTCHA reCAPTCHA, a simple checkbox has helped identify humans from even the sneakiest bots, stopping billions of attacks on websites around the world. Now we're taking reCAPTCHA a step further and making it invisible. Sign up at for future updates and set-up instructions.

Sistem "görünmez" de olsa IP adresiniz, farenizin hareketleri gibi faktörleri değerlendiriyor. Google'a göre yenilenen teknoloji, CAPTCHA kontrolünden önceki, kontrol sırasındaki ve sonrasındaki kullanıcı etkinliğini değerlendirmeye tabi tutuyor. Eğer yeni sistem Google'ın planladığı gibi çalışırsa, internette aradığımıza daha kolay ulaşabilecek ve web sayfalarına daha hızlı kayıt olabileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Fotoğraflı captcha lar yine iyi. Bazen okunması imkansız kargacık burgacık yazılar çıkıyor ki tek harfini bile okuyamıyorum.

Sen de yorum yaz