Görev tamam: Uçan halı gerçek oldu

Bugüne kadar sadece masallarda duyduğumuz uçan halı efsanesi gerçek oldu; ama Dünya'da değil...

  • Ümit Öncel

Japon Hava Araştırmaları Ajansı JAXA'dan haber var. Sizlere daha önce aktardığımız haberde JAXA'nın uzaya göndermeyi planladığı astronot Koichi Wakata'ya önerilen birbirinden ilginç uzay görevlerini aktarmıştık. Yerçekimsiz ortamda denenmek üzere seçilen 16 farklı görevi tek tek gerekleştiren Wakata, bazılarını kolaylıkla yerine getirirken, bazılarında ise çok zorlandı.

Ama en çok ilgi çeken görev "uçan halı" görevi oldu. Wakata, uçan halısı üzerinde uçmayı başardı fakat biraz yadım almak zorunda kaldığını itiraf etti. Ayaklarındaki özel bir bantı halıya yapıştıran Wakata ancak bu sayede halının kendi başına uçmasını engelleyebildi.

Fakat yer çekimsiz ortamda mekik çekme görevi başarısız oldu. Her mekik esnasında kendisini mekiğin tavanında bulan Wakata bu işte vazgeçti. Başarısız olan diğer bir deney ise çamaşır katlama görevi oldu. Su tabancası kullanma deneyi yine yeterli basınç olmadığı için hedeflenen başarıya ulaşamadı. Wakata göz damlası kullanma görevinde ise ancak gözlerini boşlukta süzülen damlaya gözünü yaklaştırarak tamamlayabildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

işte japonları bu yüzden seviyorum ya diğerleri gidiyor kendi bildiklerini okuyor hiç insanlar neyi merak eder demiyorlar. :D

Aladdin'in cininide isteriz. :)

yazının başında ne yazıyo;''Japon Hava Araştırmaları...''.yazının başında japon varsa %99 ilginç ama gerçek bişey vardır.japonları bu yüzden çok seviyorum tam benim kafadan ilginç şeyleri yapmayı çok iyi biliyolar valla:D

bide gaz çıkartınca gazın yer çekimsiz ortamda nasıl yayıldığını araştırsalar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir