'Görevimiz Tehlike' gerçek oluyor!

Cep telefonunuzun ellerinizin arasından eriyip gitmesi, yakın bir gelecekte mümkün olabilir!

'Görevimiz Tehlike' gerçek oluyor!

Yaşı müsait olanların Görevimiz Tehlike dizisinden hatırlayacakları "Bu mesaj 5 saniye içinde kendi kendini yok" edecek sahnesinin gerçek olmasına az kaldı. Üstelik dumansız olarak.

ABD'de üç üniversitenin ortaklaşa geliştirdikleri bir teknoloji başta akıllı telefonlar ve diğer pek çok elektronik aygıtın suda çözülebilir hale getirilmesini amaçlıyor. Dönüşebilir elektronik aygıtlar geliştirilmesinin önünü açacak çalışmanın ilk ayağı bir cep telefonunda yer alan çip ve devrelerin suya maruz kaldığında zamanla erimesi ve doğada kaybolmasına dayanıyor. Amaçlanan ise yakın gelecekte bütünüyle doğada çözülebilir aygıtlar geliştirmek.

Tıbbi implantlar ve çevre sensörleri başta olmak üzere tüm elektronik sektöründe çığır açması beklenen çalışma çip üretiminde magnezyum, silikon ve ipek kullanımını öngörüyor. Bu elementler su içerisinde - veya insan bedeninde - dakikalar veya senelere uzanabilen zaman aralıklarında çözülebiliyor. Çözülme işlemi sırasında zararlı kimyasallar veya atık da ortaya çıkmıyor.

Çalışmanın destekçileri arasında ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı DARPA - Defense Advanced Research Projects Agency -İleri Araştırma Projeleri Ajansı da bulunması da dikkat çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

komplo teorisi olabilir ama darpa isin icindeyse bunun dogaya fayydali biseylerin icinde olucagini sanmam icinde kesin baska emeller vardir

Bilgisayara su dökülmesin diye uğraşır dururuz artık :)

benim eller baya terliyor yaz aylarında telefon dayanmıcak desenize :d

öyle birşey olsa da ben kullanmam, kullanan kullansın, bir tlf.'u uzun yıllar kullanan biriyim zaten

merhaba biyo-elektronik terör, çözünen nano bileşenler cildinize nufhuz edecek, ele geçirileceksiniz :D hepiniz cyborg olacaksınız :D

xperia z !?!? :D:D:DD

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play