Gorilla Glass'ın yeni hedefi otomobiller!

Cep ekranlarını süsleyen çizilmez cam, aklınıza bile gelmeyecek, çok önemli bir alana giriyor!

Gorilla Glass'ın yeni hedefi otomobiller!

Üst seviye bir ceptelefonunuz varsa, büyük ihtimalle ekranını hem sağlam, hem de hafif kılan Gorilla Glass'a sahipsiniz demek. Corning tarafından üretilen camlar, çiziklere ve kırılmalara karşı dayanıklılığı sayesinde dünya çapında 1.5 milyon cihazda kullanılıyor.

Corning'in bir sonraki hedefi ise otomotiv sektörü. Şirkete göre Gorilla Glass, otomobillerde kullanılan standart pencere camlarının bazılarının yerine kullanılabilir. Gorilla Glass'ı otomobillerde kullanmanın diğer bir avantajının cama gelen bir darbenin onu kırma ihtimalini düşürecek olması. Ancak Gorilla Glass'ın bu özelliği otomobil üreticilerini pek de ilgilendirmiyor.

Otomobil üreticilerinin asıl önem verdiği konu, araçlarını mümkün olduğu kadar hafif hale getirmek ve yakıtı verimli bir biçimde kullanmasını sağlamak. Otomobillerde Gorilla Glass'a yer verilmesi ise otomobilleri hafifletebilir ve bu sayede bir miktar yakıt tasarrufu sağlanabilir. Ne kadar yakıt tasarrufu sağlanacağı ise araçta kullanılan Gorilla Glass miktarına bağlı.

Corning yardımcı başkanı Jeffrey Evensen'e göre Gorilla Glass'lı otomobillerin içerisindeki gürültü de daha az olacak. Evensen, herhangi bir isim vermese de en azından bir uç-nokta otomobil üreticisinin önümüzdeki sene bazı araçlarında Gorilla Glass'ı kullanacağını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Cizilmez denilen cam; ekrani mikrofiber bez ile silerken nasil oluyorsa hemencecik çiziliyor. Not: telefonum s3.

@16 Haz 2013 13:58 o sizin samsungunuzun kalitesizliği.

Lumia920 çizmek için matkapla ugraşmanız lazım??

Cep ekranlarını süsleyen çizilmez cam, aklınıza bile gelmeyecek, çok önemli bir alana giriyor! Bu başlığı okudum, aklıma ilk araba sektörü geldi :)

Çizilmez gorilla glass tecrübeyle sabit bu arada o 1.5 milyon değil ya 150 milyon yada 1.5 milyar dır çünkü sadece samsung ve iphonelar en az 100 milyon satmıştır

Olm anlamadım derdinizi Bİ dolamışınız ağzınıza Samsungu çekemiomusunuz anlamadım anladık arkası plastik nerdeyse iphone 5 ile kıyaslıcaksınız s4 ü

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir