Gorilla Glass laptoplar için de üretilecek!

Çizilmeyen cam teknolojisi Gorilla Glass, cep ve tabletlerden sonra çok farklı bir cihaza da giriyor

  • Levent Öztürk
Gorilla Glass laptoplar için de üretilecek!

Mobil ürün teknolojilerinin geleneksel PC tasarımları ile birleştirilmesi fikri, bugüne kadar bazen başarılı olurken geri kalan zamanlarda ise inanılmaz derecede başarısız oldular. Ancak yakın zamanda yapılan açıklamaya göre, akıllı telefonların daha pratik gözüken bir gelişimi artık dokunmatik ekrana sahip PC'lerde de kullanılmaya başlanacak. Kullanılacak bu özellik ise kısaca "çizilmeyen cam" olarak tanımlanabilirken, bu özelliği PC'lere aktaracak firma ise konunun uzmanı Corning olacak. Ürün ise Gorilla Glass NBT olarak adlandırılmış durumda.

Gorilla Glass hakkında her şey... Tıklayın...

Gorilla Glass, akıllı telefonlar söz konusu olduğunda özellikle üst seviye akıllı telefonlarda camlarının muazzam çizilme dayanımı sayesinde her zaman tercih edilen ilk isim olmuştur. Bütün gün ellediğiniz ve dürttüğünüz bir ürün söz konusu olduğunda, camın göstermesi gereken ekstra dayanıklılık tahmin edebileceğiniz gibi önemli bir konu oluyor. Üreticilerin daha önceleri dizüstü bilgisayarlarında Gorilla Glass kaplamaları kullanmalarına rağmen Corning, şu ana kadar dizüstü bilgisayar alanına el atmak için gözle görülür bir çaba göstermemişti. Ancak dokunmatik ekranların kişisel bilgisayarlarda giderek daha fazla kullanılması üzerine Corning, mobil platformlardaki başarısını x86 kalabalığına taşımaya çalışıyor.

Corning'in söylediğine göre Gorilla Glass NBT, dizüstü bilgisayarlarda kullanılan "soda lime glass"a oranla 8 ile 10 kat arası daha fazla bir çizilme dayanımı göstermekte. Her şeye rağmen camınız bir şekilde çizilir ise Gorilla Glass NBT hem çiziğin görünürlüğünü azaltıyor, hem de "çizik oluştuktan sonra gözükebilecek notebook görüntü sorunlarının daha az yaşanmasına sebep oluyor."

Üstelik Gorilla Glass NBT'nin tek avantajı, dayanıklılığı da değil... Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Sadece dayanıklılık değil, ucuz fiyat da var!

Yeni ekranlar da klasik ekranlara göre daha dayanıklı. Corning'in tanıtımcılarından "Warren"ın bir videoda gösterdiği üzere Gorilla Glass NBT ekranlar bir notebookun kalem üzerine kapanmasına dayanabilecek güçte. Normal ekranlar böyle bir darbe karşısında kolaylıkla hasar alıyorlar.

Gorilla Glass NBT'nin şu anda bir duraklama döneminden geçen dizüstü bilgisayar satışlarını çok arttırmasını beklemek doğru olmasa bile, bu dayanıklı ekranların mobil bilgisayar tecrübesini daha az sinir bozucu hale getireceği kesin.

Hemen hepimizin başına gelen dizüstü bilgisayarı ekranının çizilmesi sorunu, büyük masraflara yol açabiliyor. Şu anda bir ekran değiştirme işlemi birkaç yüz dolara çıkabilen ücrete sahip. Corning'in söylediğine göre ise Gorilla Glass NBT'nin değişim ücreti "notebook'un satış fiyatının sadece yüzde 1 veya 2'sine" mal olacak. Eğer gerçekten böyle bir fiyat durumu oluşursa, Gorilla Glass NBT'nin dizüstü bilgisayar sektöründe de akıllı telefonlarda gösterdiği başarıyı göstermesi son derecede normal bir durum olur.

Dell, şimdiden Gorilla Glass NBT'yi sonbaharda çıkaracağı dizüstü bilgisayarlara ekleme planları yaparken, Corning birkaç üreticinin daha bu yılın sonralarına doğru çıkacak dizüstü bilgisayarlarında Gorilla Glass NBT'yi kullanmalarını bekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

zaten dell kullanıyodu ultraboklarında

Acer'da daha telefonlarda kullanılmadan önce laptoplarında kullanıyordu...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play