Görünmeyen detayları gören kamera geliyor!

Bu kamera telefonlarımıza ulaşırsa, normalde gözle göremeyeceğimiz pek çok şeyi göreceğiz!

Oynat Görünmeyen detayları gören kamera geliyor! Bu kamera telefonlarımıza ulaşırsa meyvelerin taze olup olmadığını gözümüzle görebileceğiz!

Meyvelerin taze olup olmadığını anlamak için onları avucumuzun içine alıp sıkmaktan, vurmaya hepimizin farklı bir yöntemi var. Ancak University of Washington ve Microsoft Research tarafından geliştirilmekte olan HyperCam tamamlanırsa, meyvelerin yüzeyinin altında neler olup bittiğini görmek için telefonunuzu onlara doğrultmanız yeterli olacak.

"Hiperspektral görüntüleme" adlı bir teknolojiden faydalanan HyperCam, elektromanyetik spektrumlardan görüntüler topluyor ve bunları tek bir resimde birleştiriyor. Normal kameralar ise HyperCam'in aksine spektrumun yalnızca şu üç bandında fotoğraf çekebiliyor: Kırmızı, yeşil ve mavi.

Microsoft Research'ten araştırmacı Mayank Goel, Hiperspektral kameranın baktığınız şeyin hangi maddeden oluştuğunu söyleyebildiğini, mavi kot ile mavi pamuk arasındaki farkı görebildiğini belirtiyor. Hiperspektral görüntüleme, NASA'nın 224 farklı bantta görüntüleme yapabilen Airborne Visible/Infrared Imaging Spectrometer'ında (AVIRIS) daha önce kullanıldığından yeni bir teknoloji değil. Yeni olan, Microsoft/UW ortaklığı sayesinde normal insanların satın alabileceği fiyatta bir kameranın ortaya çıkabilecek olması.

University of Washington

Japonya'daki bir bilgisayar konferansında takım, 800 dolara mal olan bir kamera geliştirdiklerini, ancak telefonlarla çalışan 50 dolarlık bir kameranın da yapılabileceğini söyledi. AVIRIS'in aksine HyperCam yalnızca 17 bandı görebiliyor ancak bu, ilginç bilgiler elde etmek için yeterli. Yukarıdaki videoda verilen örnekte bir insan elinin ve avokadonun kamera tarafından yakalanan detaylarını görebilirsiniz.

Araştırmacıların şu an önlerindeki engel, hiperspektral kameranın parlak ışık altında iyi çalışmaması. Yani araştırmacılar, önümüzdeki günlerde bu sorun ve kamerayı telefona girecek boyutlara küçültmek üzerinde çalışacaklar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Geçmişi ve geleceği gören kamera var mı? Zeki Müren de bizi görüyor mu? Uzaylılar gerçek mi? Telepatiyle konuşmak mümkün mü? Teknoloji dünyanın sonu mu demek? Kapitalizmin sonu geldi mi? 3. Dünya Savaşı başlıyor mu? Devletler bizlerden birşeyler mi saklıyorlar? Hepsi ve daha fazlası Halk TV Anahaber Bülteni'nde. İyi akşamlar, Türkiye! Nasıl? Reklamınızı iyi yaptım mı, Halk TV?:)

SSK hastanelerinde öyle uzun kuyruklar beklemeye son desene :)) CT, Ultrason, EKG, EKO, kıvır zıvır bir sürü tetkik ve muayeneleri hasta kendi kendine yapacak! Elde ayakta, kırık çıkık, damarda tıkanma, ostrepoz, kireçlenme vs. Bu kamerayı biraz daha geliştirirlerse, anne karnında çocuğun cinsiyeti de pekala görülebilir! Esnaf para sahtemi değil mi bu kamera ile tespit edebilecek! Vay be Eloğlu Ünilerde neler geliştiriyor, darısı bizim ezberci Ünilere.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir