Görünmez iPhone prototipi böyle çalışıyor!

Bir grup araştırmacı, iPhone'u 'hayalet telefon'a dönüştürmeyi başardı! Nasıl mı? İşte böyle...

  • Zeynel A. Öztürk

Patrick Baudisch ve Hasso-Plattner Institute araştırmacıları, iPhone'un dokunmatik ekranını avuçiçine taşıyan bir ara yüz geliştirmeyi başardılar.

Cihaz, Xbox benzeri bir derinlik kamerasına sahip ve kullanıcının avuç içindeki parmak hareketlerini algılayabiliyor. Özel bir yazılım, bu eylemlerin iPhone'da ne yapacağına karar veriyor ve ardından WiFi dalgası ile iPhone'a gönderiyor. Baudisch'in hayali telefonunu kullanmak için yeni parmak hareketleri öğrenmenize gerek yok ve akıllı telefondan alıştığınız hareketleri uygulamanız yeterli. Araştırma sırasında, iPhone kullanıcılarının üçte ikisinin uygulamaların yerini telefona hiç bakmadan belirleyebildiği ortaya çıkmış.

Prototip şu an hantal bir donanıma ihtiyaç duysa da Baudisch zamanla daha kolay giyilebilen küçük bir kamera ortaya çıkarmaktan umutlu.

Görünmez iPhone prototipinin nasıl kullanıldığını videomuzda seyredebilirsiniz! Tıklayın!

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

üste kamera var , mantıklı aslında herkes evinde yapabilir mühüm olan bu hareketleri okutarak iphone a aktarmak helal olsun amcalara...

gereksiz
-----

Teknoloji yoksunu insanlar neden teknoloji sitelerinde gezerler onu anlamam belki benim fikrime yön verdi bu sen nasıl karar veriyosun gereksiz olduğuna.
Yıllar önce dokunmatik ekranada gerek duymuyoduk.

"gereksiz"

Gayet iyi bir gelişme. Gerici misin sen?

Abooo dememizi mi bekliyodunuz.

Adamlar yapmış helal olsn:),sadece iphone değlde başka bir telefonda olabilirdi,iphoneyi karıştırmamak lazım işe.

bu teknoloj iphone için gereksiz cihazı elime alabilmek varken neden uzaktan müdahale ediyim ki ama pc olayına gelirsek çok iyi olur düşünsenize pcnizi klavye ve mouse a dokunmadan yönetebildiğinizi mükemmel olurdu bence

Tablet ya da pc için pek işe yarar bir telnoloji değil, telefon için hiç işe yaramaz, ufacık ekranda ne görüpte kontrol edeceksin uzaktan. Hem kamera her zaman karşında mı olacak. Her zaman kameraya uygun açıda olmayabilirsin.

Ama TV ve PS ler için gerçek bir devrim olabilir. TV nin her zaman karşısında oluyoruz, üzerindeki kameradan bizi takip edebilir. PS yi de uzaktan kullandığımız için farklı bir deneyim yaşatabilir.

Telefon, tablet, bilgisayar uzaktan kontrol edilemeyecek kadar küçük simgelere ve yazı fontlarına sahipler. Zaten halihazırda çok kullanılışlı kontrol üniteleri ile kullanılıyorlar, bunun için pc lere gelmesi zor.
Her şeye rağmen yenilikçi güzel bir teknoloji. Elini kolunu oynatıp TV de kanal değişmeyi sesi açıp kapamayı kim istemez ki? :)

Hey Yavrum Bee Alın Size iPhone! ((=

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play