Görünmezlikte gelişmeler yaşanıyor!

Hiç "keşke görünmez olsam" dediğiniz oldu mu? Cevabınız evetse, bu haber sizi çok sevindirecek...

  • Gökay Özbudak
Görünmezliğe yaklaşılıyor!
Görünmezlik çok uzak değil...

Purdue Üniversitesi'nden bilimadamları, teoride görünmezlik pelerini olarak çalışabilecek, balık ağına benzer bir filmden oluşan metamadde geliştirdiler.

Profesör Vladimir M. Shalaev'e göre bu madde, metamaddelerdeki bir sınırlamanın üzerinde duruyor; fazla ışığın metaller tarafından emilmesi: "Bizim burada gösterdiğimiz, kaybolan şeyleri de yönetmek ve bunları birçok şekilde kullanmak için yeni maddeler geliştirmek."

Bu yeni geliştirilen metamaddenin kullanım alanları arasında; geliştirilmiş alıcılar, güneş enerjisi toplayan aletler için yeni tip ışık alıcıları, bilgisayarlar için geliştirilmiş transfer boyutları ve tabii ki bir görünmezlik pelerini var.

"Burada gösterdiğimiz şey, emilme katsayısının daha önceden kullanılan yöntemlerden bir milyon kere daha küçük olabileceği."

Son zamanlarda bilim dünyasında oldukça çok araştırılan metamaddeler, görünmezliğin sırrını ortaya çıkaracak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

anlamadım ama yinede "süper"

görünmez olmak çok kolay... hiç filimlerde izlemediniz mi...???

ben de metamalzemeler üzerine doktora yapıyorum. şu kadarını söyleyebilirim, görünmezliğe daha en az 30 yıl var. şu an çok temel sorunlar var görünmezlikle ilgili.

bu görünmez kılmaz sadece siyah bir kütle gibi görünmenizi saglar çünkü bu madde etrafa ışın yayılmasını engelliyor yani ışın yoksa görüntü yok görüntü yoksa karanlık var.

beni göremiyorsunuz. ben görünmezim. :))

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:Bugün 09:29
ben de metamalzemeler üzerine doktora yapıyorum. şu kadarını söyleyebilirim, görünmezliğe daha en az 30 yıl var. şu an çok temel sorunlar var görünmezlikle ilgili.
----------------------
Yeme bizi şimdi :)
Büyük ihtimal 30 yıl boyunca gizleyip görünmezliğin tadını çıkarcan demi seni çakaaal !

ben internette görünmezim:)

Hırsızlara ve sapıklara gün doğdu...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play