Görüntülü telefon devri başladı

Türk Telekom kısaca "görüntülü telefon" olarak bilenen Videofon hizmetini resmen başlattı.

Görüntülü telefon devri başladı
Görüntülü telefon cihazı pek çok ek seçenek sunuyor.

Türk Telekom, abonelerine sesli ve görüntü haberleşme olanağı sunan ve "görüntülü telefon" olarak adlandırılan Videofon uygulamasını bugün başlatıyor.

Görüntülü telefonla konuşmak için Türk Telekom ile iki yıllık sözleşme imzalayan aboneler ayda tüm vergiler dahil 29 YTL ödeyerek 3 bin dakika da ücretsiz konuşma hakkını elde edebilecekler. Türk Telekom görüntülü telefonu teşvik etmek üzere ilk 100 bin müşterisine videofon cihazını da ücretsiz sunacak.

-Türk Telekom yetkilileri Türkiye'de 5.2 milyon geniş bant ADSL kullanıcısı olduğunu belirterek, öncelikle bu kitleye ulaşmayı hedeflediklerini belirttiler. Üniversiteler, öğrenci yurtları ve askeri birlikleri ilk etapta hedefleyen Türk Telekom, görüntülü telefon uygulamasını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek amacıyla bu bölgelere videofonun içinde yer aldığı 1.000 adet kiosk yerleştirmeyi planlıyor.

Görüntülü telefon sistemine geçmek için Türk Telekom abonesi sabit ev ve işyeri telefonu kullanıcılarının geniş bant ADSL bağlantısına sahip olmaları gerekiyor.

Videfon ile görüntülü konuşma uygulamasına geçişi duyurmak üzere İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında sistemin işleyişi ile ilgili bilgi verildi. Verilen bilgiye göre, görüntülü telefonla konuşmak için Türk Telekom ile iki yıllık sözleşme imzalayan aboneler ayda tüm vergiler dahil 29 YTL ödeyerek 3 bin dakika da ücretsiz konuşma hakkını elde edebilecekler. Türk Telekom görüntülü telefonu teşvik etmek üzere ilk 100 bin müşterisine videofon cihazını da ücretsiz sunacak. Videofon ile kullanıcılar sesli ve görüntülü haberleşme yanı sıra anlık mesajlaşma yapabilecekler e-mail gönderebilecekler,internet ortamında gezinti yapabilecekler,TV seyredebilecekler ve web kameralarına bağlanarak görüntü alabilecekler. Bir başka uygulama ile de GSM sistemine bağlı SIM kartı içindeki bilgileri Videofona aktarabilecekler.

Kimler Videofon kullanabilecek?

Celalettin Dinçer, tümüyle Türk mühendisler tarafından geliştirilen projenin 1.5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtti.

Basın toplantısında soruları yanıtlayan Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer, tümüyle Türk mühendisler tarafından geliştirilen projenin 1.5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, projenin videofonun da içinde yer aldığı geniş bir platform olduğunu söyledi. Dinçer, görüntülü telefonda hedefin öncelikle 5.2 milyon geniş bant ADSL kullanıcısı kitle olduğunu, Türkiye'de ADSL abonesi artışına paralel olarak görüntülü telefon için hedeflenen pazarın da büyüyeceğini kaydetti. Dinçer " Pazardaki talebin hızla büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Şimdiye kadar çok pozitif bir tepki aldık. Görüntülü telefon sayesinde kuşaklar arası iletişimi çok daha etkin hale geleceğini düşünüyoruz. Özelikle uzakta yaşayan aile bireyleri arasında hasret giderme aracı olacak. Anneler çocuklarıyla,dedeler torunlarıyla rahatlıkla görüntülü olarak konuşup hasret giderebilecekler. Asker ailelerinin özlemleri azalacak" dedi.

Türkiye dünya pazarında da öncü
Toplantıda projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan ise, videofonun çevreci bir ürün olduğunu, insanların gerek özel gerekse iş hayatında zorunlu seyahat ihtiyacını en aza indireceğini ve karbon salınımını azaltacak yenilikçi bir ürün olduğunu savunarak " Dünyada 1950'li yıllarda ilk başlayan görüntülü telefon, şimdi günümüz teknolojisi ile artık en ileri teknolojinin sunduğu yüksek görüntü kalitesiyle hizmet verecek. Türk Telekom için bu önemli bir kilometre taşı olacak. Abonelerimizin gözünde Türk Telekom'un yenilikçi imajının çok daha güçleneceğini inanıyoruz. İngiltere, Almanya ve Brezilya da daha birkaç ay öncesinde görüntülü telefona geçti. Türkiye de Türk Telekom ile 31 Mayıs 2008 itibariyle görüntülü telefon ailesine katılarak bu alanda çok önemli bir adım atmış oldu" diye konuştu.

Görüntülü telefon uygulamasını yaygınlaştırma amacıyla çok uygun fiyatlarla ve ücretsiz cihaz uygulamasıyla kampanya başlatıldığını belirten Demircan, " Aylık 29 YTL'lik fiyatların çok optimum olduğunu düşünüyoruz. Her ay için verdiğimiz 3 bin dakikalık görüşme ücreti de çok cazip bir hediye. Pazardaki gelişmeleri sürekli değerlendirerek abone sayımızı hızla artırmayı ve yüksek bir penetrasyon sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Verilen bilgiye göre görüntülü telefon başvurusu Türk Telekom'un 444 1 444 numaralı çağrı merkezinin yanı sıra,Türk Telekom bayileri ve ofislerinden de yapılabilecek. Kurulum da üç işgünü içinde gerçekleştirilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

MSN üzerinden görüntülü-sesli konuşma yapmak da bir çözüm :)

Bakalım daha neler göreceğiz

sen adsl fiyatlarını düşür. kimse kolay kolay istemez bunu

ya zaten internetten para alıyor. artı bidaha niye para alıyorlar? anlamak güç.
aslında telekomun yaptıklarını aklım almıyor; internet için telefon hattını zorunlu tutuyor. her ikisindende sabit ücret mutlaka alıyor. bir de bu hizmet için artı bi daha sabit ücret.
umarım kimse alıp kullanmaz da telekom ciddi biçimde çuvallar.

gereksiz bi yatırım millet bunu 10 sene önce kullanıyordu. sırf geç gelmesinden dolayı kesinlikle kullanmayı düşünmüyorum enayi yerine konulup ta yeni bişeymiş gibi gösterilmesine kıl oldum.

gereksız bu ücretlendırme ile ama bu ücrete interner dahılse olabilir ama degılse dusunun internet parası artı bunun ki astarı yüzünden pahalı olur bunun

Türk Telekom'u bu yenilikçi yatırımlarından dolayı tebrik şahsım adıma tebrik ederim.

Şimdi Adsl obonesiyim ve 4 GB kotalı internet erişimi için ayda 29 Ytl ödüyorum ayrıca bu bağlantı için bir 29 Ytl daha mı ödemem gerek ?

Sabit hat telefonu olan kimseler ayrıca bu sisteme geçince bir o kadar daha sabit ücret mi yatıracaklar ?

Ayrıca Adsl ile gelen görüntü & ses kalitesi ne şekilde düzeltilecek ?

Bu tür bir sistem fiber obtik kablolama ile yapılması daha uygun olmazmıydı ?

Hepsini geçtim ya karşıda görüşeceğim kişide bu sistem yoksa o zaman lastiği olmayan bir arabaya kim sahip olmak ister ?

Max_Real Qnx

bunu sadece gösteriş işlerine düşkünler ve teknolojinin nimetlerinden bi haber kişiler kullanır. yazık gerçekten. peki kalan yığın kullanıcı için .. indirim nerde? hız arttırımları nerde? sabit ücretlerin feshi nerde? sabit hat zorunluluğunun kalkması nerde? gerekli altyapı iyileştirmeleri nerde? müşteri hizmetlerine sorun var dediğimizde hız testi yaptırıp göndermeyen personel nerde?? daha da babası 2009 da yavaştan geliyo. VDSL NİRDEEE?? ....Banane cmylmz den. işte de ille cep telefonu kullanırım. internetimi paylaştırırım. Bir Türk vatandaşı olarak iletişim özgürlüğümü İSTİYORUM.

adsl fiyatlarını düşürsünler ve geniş bant internet diyorlar ben şahsne geniş bant göremedim görenler vasra söylesin mesela ben en fazla 6,600 mbps indirme hızı gördüm komşu ülke bulgaristanda ve fiyatıda 20 ytl gibi.bizim burda ise hız yok diyorlar birde geniş bant inretnet diye ayıp valla bu ttnet yetkilileri görmüyorlarmı böyle millet indirim diyor hız diyor ama ttnette tık yok ayıpp denen bir şey var ya göz göre göre milleti kazıklıyorlar.hükümet ve milletvekilleri böyle şeylere el atsalar tartışıp durcaklarına daha hayırlı olur.

buraya yazdıgınız tüm eleştirileri keşke telekomun sayfasından onlara da yazsanız. ben yazdım valla.

Bu hizmetten yararlanmak için Adsl sahibi olunması gerekliyse zaten Adsl sahipleri Messenger,Skype...vb. görüntülü konuşmadan yararlanıyor. Adsl fiyatı olan 29 Ytl nin üzerine 29 Ytl daha mı talep ediyorlar? Ki durum böyleyse olay, Videofon kullanarak Messenger'a kuma getirmekten başka bir mantıkla izah edilemez. Milyonlarca insan PC yazılımlarıyla işini görüyor zaten. Telekom bu satış politikalarıyla devam ederse Videofonu ancak CMYLMZ ve kedisi kullanır.

resmen para tuzağı 29 ytlemiş
şuna 30 de tam olsun yumurta sorularındaki gibi 2.9999999999 kuruş
zaten bir de sabit ücret alıyorlar bunu bedava versinler
giderim bunun yerine webcam alırım interneti taktırıp msn de görüşürüm

pc de (dünya) ile bu videofon olayını msn vs. programlarla görüşmek varken bu saçma cihaz da neyin nesi ,bunlar milleti enayi sanıyor herhalde, 10 sene önce çıksa bu ürünü takdir ederdimde ....

BU isin ayrintisi su: once sabit hat , sonra minimum 1024/256 adsl! ve son olarak goruntuli telefon uyeligi

yani sabit hat ucreti +internet ucreti + goruntulu telefon hizmeti ucreti
yani 11 ytl + 29 + 29 :) oh masallah

benim merak ettigim acaba bende bu makine olsa ve ben telefon hattimi buna taksam (interneti olan) acaba gorutnulu konusabilir miyim?

birde kablo neti olanlarda yeniden adsl abonesi olacak

bizim ne kadar salak olduğumuzu ölçmek için yapılmış bi hizmet mi bu ? acayip bu ttnet adam gibi adsl hizmeti veremezken yaptıkları YENİLİKLERE bak :D

Her gün telefon sitelerine bakarım , yeni çıkan aletleri takip ederim , sürekli bişiler araştırırım.
BU videofon olayını duyunca o kadar güzel gelmiştiki kulağıma , oh dedim yeni evede taşınıyoruz videofon aldırırım olur biter...
Yorumları okuyunca mosmor oldum , meğer ben ne cahilmişim bea , yazık TT ye hem bizim gibileri kandırıyor , hem de kendilerini..
Biz bu gidişle hiç bi yere gidemeyiz , yerimizde sayar dururuz . Biri bişey yapar bize 10 sene sonra gelir , son teknoloji olur çıkar. Yazık bize...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir