GOTPass, parolaları çöpe attırabilir mi?

Parola yazmak, özellikle mobil cihazlarda bir "sorun" sayılabilir. Peki GOTPass bunu nasıl çözecek?

  • Zeynel A. Öztürk
Parola yazmaya hızlı alternatif: GOTPass!

Plymouth University araştırmacıları, bildiğimiz parolalardan daha yüksek güvenlik sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdiler. GOTPass yöntemi, desenler, resimler ve bir kerelik parolayı bir araya getirerek hem daha güvenli, hem de hatırlanması parolalara göre daha kolay bir sistem oluşturuyor.

GOTPass'ı kullanmaya başlamadan önce kurulum işlemini bir kereye mahsus olmak üzere tamamlamanız gerekiyor. Önce 4x4'lük bir ızgara üzerinde bir şekil çizmeniz gerekiyor. Deseni çizdikten sonra ekrana emoji'leri andıran 30 resimden oluşan bir sayfa geliyor ve bu resimler arasından ikisini seçmeniz isteniyor. Böylece "parolanızı" oluşturmuş oluyorsunuz.

Oturum açmak için kullanıcı adını girmeniz, deseninizi çizmeniz gerekiyor. Bunun ardından size gösterilen 16 resimden, kurulum sırasında seçtiğiniz ikisini seçmeniz gerekiyor (geriye kalan resimler tuzak). Doğru resimleri seçtiğinizde bir kerelik parolayı girmeniz gerekiyor. Kulağa karışık gibi gelse de tüm bunlar, basit bir parola girmekten uzun sürmüyor. Takım, yöntemin hatırda kolay kaldığını ve hack'ler karşısında dayanıklı olduğunu söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ya urasmayin. En kolay yol parma izi veya goz taramasi. Ancak oyle olur veya su filmlerde Nefes vermek bu daha mantıklı olmaz mı? Saygillar

@28 Aralık 2015 12:00 Parmak izi veya iris taraması da güvenli değildir. Eğer birisi şifrenizi ele geçirmekte başarılı olduysa sadece şifrenizi ve tek bir hesabı kaybedersiniz. Parmak izi ve iris bilgilerinizin de dijital verilere dönüştüğünü düşünün. Yani şifreleriniz gibi ! Şifrenizi değiştirebiliyorsunuz. Parmak izinizi veya irisinizi de değiştirebilecekmisiniz ? Bilge Baykuş

Gecenlerde amerika da parmakizi bilgilerinin calindigi ortaya cikmisti. En iyisi sms kontrol sistemi. Kopyalanan hic bir veri tam guvenli degil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost