"Gözlük" işte böyle kırılır!

Google, merakla beklenen gözlüğü Glass'ın nasıl hack'leneceğini, kendisi, işte böyle gösterdi!

"Gözlük" işte böyle kırılır!

Gooole IO konferansı kapsamında düzenlenen "Voiding Your Warranty" (Garantiyi Yakmak) adı verilen etkinlikte, merakla beklenen cihaz Glass'ın nasıl root edileceğini ve Ubuntu çalıştırır hale getirilebileceğini gösterdi.

Glass'ı bir diz üstü bilgisayara bağlayan Google çalışanları cihaza bluetooth klavye, dokunmatik fare takıyor ve birkaç APK (launcher, settings ve notepad) yüklüyorlar. Daha önce Android işletim sistemli bir cihazı root etmiş olan kullanıcılarımıza tanıdık gelecek birkaç işlemin ardından Glass, Ubuntu yüklemeye hazır hale geliyor. Bu aşamadan sonra geriye sadece uygulama mağazasından indirilebilen Android Terminal Emulator ve Complete Linux Installer uygulamalarını indirip Ubuntu'yu yüklemek kalıyor.

Pek çok Android tutkununun Google Glass'ı ellerine geçirmeleriyle birlikte root edeceği kesin. Google, bu işlemin nasıl yapılacağını, hatta bir anlamda rakibi olan bir işletim sisteminin nasıl yükleneceğini bizzat kendisi göstererek hala açık kaynak kod anlayışına bağlı olduğu gösteriyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Gözlüğü kırıp derecesini değiştirebiliyormuyuz :):):) çok ciddi bir güvenlik açığı :):)

@19 May 2013 21:07 Haha gulduk git hadi

Böyle bir gözlüğün kapalı kaynak olması gerekir. Ya birisi kırp uzaktan erişim sağlarsa. Senin gördüğün oda görür. Ciddi bir güvenlik açığı. Google biz özgün yazılım kullanırız. Açık kaynağız showU yapmış ama. Android bazı bölümleri kapalı kaynak.

@19 May 2013 21:23 Arkadaş olayı bambaşka bir şekilde anlamış. Git google'a açık kaynak ne demek yaz ondan sonra yorum at...

google ı seviyorum adamlar serbeslikten ve özgür düşünceden ayrılmıyorlar

ozgurluk ıyıdır

o değilde yolda giderken bu gözlükle" x "filmleri izleyenlerin davranışlari nasıldir çok merak ediyorum.. :) sapık olasim geldi :)

Gözümsün google. Ölmeden çıkar artık şu zımbırtıyı, parayı denkleştirdim. Full hd olsun. Hackleyip angrybird çalıştıracam, gözümü kırparak sapan atacam. Ne?.. Başka ne için kullanabilirim ki? :p

Hastayim burada yorum yazan , ilerisni goremeyen ergenlere.. Google ozgurlukmus diyor.. Adam senin kisisel bilgilerinin kullanip hakkini aliyor.(Eger google urunleri kullanmak istiyorsan hesap acmak istiyorsan buna mecbursun cunku..Kucuk yazilar lutfen,.) Ve Sana ozgurluk (!) diye yediriyor.. Biraz büyüyün lütfen.

@20 May 2013 01:15 2012 Eylül' den 2013 Nisan' a kadar 23 milyar uygulama indirenler fark edemedi ama sen fark ettin. Bravo ...

@20 May 2013 01:15 Katılıyorum size. Android platformunda bir yazılımı cep telefonuna yada tablete kurarken hiç birimizin okuma zahmetinde bulunmadığı 'izinler'e bir daha bakın. Bi nikahınızı istemediği kalıyor sizden...Özgür olmak buysa, buyrun size özgürlük...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir