GPS kullanmanın sonu ölüm oldu

Bu seferki "navigasyon cihazınıza çok güvenmeyin" haberinin sonunda acı bir ölüm var!

GPS kullanmanın sonu ölüm oldu
Sailor, kendini savunduğunu iddia ediyor

Günümüzde teknoloji denildiği zaman akla hep işe yarayan cihazlar geliyor. Nitekim bazen bu "işe yarayan" cihazlar, istenilen performansı veremiyorlar. Bu alışıldık bir durum ama bir de Rodrigo Diaz gibi insanların ölümüne sebep olanlar var ki işte o zaman teknolojiyi sorgulamadan edemiyoruz...

Rodrigo Diaz, arkadaşları ile buluşup buz pateni yapmak için evinden çıktığında, arabasında bulunan GPS cihazını açtı. Daha önceden gitmediği bir diğer evde buluşacak olan ekibe katılmak için başladığı yolculuğunun sonundaysa, hayatını kaybetti... GPS'in gösterdiği yolu takip eden Diaz ve yol arkadaşı, gideceği ev yerine hiç tanımadığı, 69 yaşındaki Philip Sailor'un Lilburn - Georgia'daki mülküne giriş yaptılar. Diaz'ın arkadaşının anlattığına göre, ev sahibi kısa süre sonra evin girişinde belirdi ve ardı ardına kendilerine ateş etmeye başladı. Mermilerden birisi tarafından ağır yaralanan Diaz, hayatını kaybetti.

Her ne kadar Sailor cinayete teşebbüsten yargılanıyor olsa da, avukatı Michael Puglise müvekkilinin durumunu şu sözlerle açıkladı: "Müvekkilim, evininin sınırlarını savunmak pahasına bir can almış olmaktan dolayı çok çaresiz. Olay gerçekleştiğinde, kendisi evinde karısı ile oturuyordu. Aniden arazisine giren yabancı arabayı gördüğünde de bunu bir saldırı olarak değerlendirdi."

Diaz'ın arkadaşıysa, GPS'in istenilenden tamamen alakasız bir yön çizdiğini ve onları bu eve kadar sürüklediğini iddia etti. Mahkeme şimdi GPS üzerinde araştırmaya başlamış bulunuyor. Eğer olay gerçekten yanlış programlanma yüzünden cereyan ettiyse, yaşanan olay yön bulma sistemlerinin en büyük hatası olarak tarihe geçecek.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

ne saçma iş bu böyle... o adamların arkadaşlarına tuzak kurmadıkları ne malum... Hiç kimse arazisine bir araba geldi diye silah çekmez hele ki neyin ne olduğunu anlamadan.. böyle saçmalık olmaz.

@10 Şub 2013 21:09 Yabancılarda manyak insan çok...

@10 Şub 2013 21:09 ABD, silahlar çok daha yaygın. Türkiye'de yazlığının kapısına silahlı tuzak kurduğunu unutup, kendini öldürtenler var...

@10 Şub 2013 21:09 orası amerika normaldir abuk subuk olaylar.

@10 Şub 2013 21:09 adam evini koruyor en matiklisi keske turkiyede boyle olsa

@11 Şub 2013 12:03 Ciddi misin ? Keşke Türkiye de böyle olsa öyle mi ? Yani diyorsun ki Keşke Türkiye'de de böyle çekip adam vursak. Mantıksız. Adam manyakmış. Sen daha da manyaksın.

Şimdi grezimonk gelir imaps' e benzetir

@10 Şub 2013 21:28 sen daha erken davranmışsın :p

Amerika'daki insanların ne kadar paranoyak olabileceğine bir örnek daha. Sanki adamın kapısını kırıp zorla içeri dalmışlar gibi bir de savunma yapıyorlar. Her yabancıyı potansiyel tehdit olarak görmek sorup sormadan ateş açmak nasıl bir hayvanlıktır.

Yön bulma sistemlerinin değil Amerikalıların paronayaklığının hatası bu. Arazi sahibi kesin suçlu. Navigasyon şaşırabilir insan şaşırabilir ama ne olduğunu bilmeden çekip adam vurmak akla mantığa sığmaz.

Moruk gençler yetmiş yaşındaki karısına tevavüz edecek diye panik olmuş, yok soyacacklar diye öldürdüyse çok ayıp etmiş, tabi kime ne kötülük ettiyse belki beni vurmaytaya geldiler diyede kokmuş oılabilir.

o ev sahibine misafirliğe de gidilmez arkadaş.

Olmaz diyen arkadaş..Ne yazık ki ABD'de bir başkasının mülküne izinsiz giremiyorsun! Kendini ve mülkünü savunma hakkı olarak görüyorlar.GPS Navigasyon kullanımına gelince yanlış yönlendirebiliyor.Bu cihazın kendisinden de olabilir,kullanıcının yanlış bilgi girmesinden de olabilir.Önerim AKIL/MANTIK/SEZGİ süzgecinden geçirmeden bu sisteme tümüyle teslim olmamaktır.Sizi ters şeritli yola da sokabilir,kullanımda olmayan yola da,bir bataklığa da yönlendirebilir.Bunlar yaşandı çünki..

bencede tuzak

navigasyonu salla arabayla gelen yardıma ihtiyacı olan birileride olabilir her gelene ateşmi açılır saçmalık ateş ettiği arabada bebekte olabilirdi

Adam manyakmış. Kimdir nedir bilmeden çekip ateş ediyor. Yav madem ateş ediyorsun bacağına falan ateş et. Hırsız dahi olsa pat diye ateş edilmez. Lan yok bu insan yav. Hiç mi elleri titremiyor bir şey olmuyor düşünmüyorlar. Direk soğuk kanlı şekilde ateş ediyorlar. Bacağına falan ateş etmede yok. Ya kafaya ya kalbe ya göbeğe. İnsanlar artık gittikçe tuhaflaşıyor. Yakında evimin önünden geçiyordu deyip ateş edecekler. Manyak bir toplum oluşuyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir