GPU'lar nasıl 570 kat güçlenir?

Nvidia CEO'sunun GPU'ların üç sene içerisinde 570 kat güçleneceği açıklamasının yankıları sürüyor...

Huang'ın açıklamaları hala tartışılıyor
Nvidia'nın en güçlü kartları 1 teraflop civarında işlem gücü sunuyor

Daha önceki bir haberimizde Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang'ın önümüzdeki yıllarda GPU gücünün 570 kat artacağına dair bir açıklamasını ekranlara taşımıştık. Hot Chips sempozyumunda yapılan açıklamalar olay yarattı. Şimdi bu sözler tamamen olmasa da biraz daha açıklığa kavuşuyor.

Önümüzdeki yıllarda oyunlar 570 kat hızlı çalışmayacak ama GPU çok farklı işler için kullanılacak. Yani bahsi geçen geleneksel grafik hızlandırma değil. Bugün bir GeForce GTX 285 ekran kartı 500 milimetrekare alanda bir teraflopluk işlemci gücü sunuyor. Üç yıl içerisinde GPU teknolojisi iki ya da üç mimari nesil gelişecek. Bu 55nm'lik çipin yerini alacak olan 40nm'lik üretim teknolojisi hazır bile. Üç yıl sonra bu 22nm civarında olacak. Aynı alana sekiz kat transistör sığacak.

Daha iyi ön bellekler ve akış kontrolünün yanı sıra diğer gelişmeler de gücü arttıracak. Ancak bugün bilinenlerle bu hesap gerçekten abartı görünüyor. Hafıza bant genişliğinin bu derece genişlemeyeceği tahmin ediliyor.

Açıklamayı yapan Huang ya GPU mimarisinin esnekliği ve programlanabilirliği ile ilgili bir hesap yapıyor, ya da kimsenin bilmediği bir şeyleri biliyor...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

vaaaaaaaaav dıyorum baska bırsey soylemıyorum

bu durumda cpu nun sonuda gelmişmidir

Teknolojiyi durdurana aşk olsun! :)

Bakıyorumda Chip moderatörleri bu haberi çok ilginç bulmuş olmalılarki her gün yayınlayıp konunun güncel kalmasını sağlıyorlar :D
İşlemciye şuan itibariyle 1 milyar transistör sığdırabiliyorlar mimari küçüldükçe bu oran daha da artacak.Hem az ısı yayacak hem az enerji harcayacak hemde satrançta konum analizini daha kısa sürede yapabileceğim süperrr.....

Teşekkürler Chip, bu soruyu diğer konuda ben sormuştum geç kalınmadan cevap vermeniz çok mutlu etti.

"bu durumda cpu nun sonuda gelmişmidir
Bugün 17:06 "

CPU ile GPU birbirininin yerini tutmaz.
GPU nun hızlı olmasının asıl sebebi: paralel işleyicilerin cpu dakinden fazla olması ama gpu da cpu da olan mimari olsaydı o zaman gpu cpu nun yerini tutardı. Intel böyle birşeyle uğraşıyor ama gpu yu tamamen saf dışı bırakıp cpu ya gpu daki özellikleri eklemeye çalışıyor. Nvidia da çalışıyor böyle birşeyle. AMD yi bilmiyorum.

Kısaca GPU hiçbir zaman cpu nun yerini tutamaz. GPU salt komutları işlemciden alıp tekrar işleyip işlemciye yada ekrana döker. GPU da işlemcideki mantıksal işleçler yoktur. Stream Processing denilen farklı işleçler vardır ki burda CPU ya muhtaçtır. DirectX,OpenGL gibi arabirimler işlemciden alınan salt komutları gpu ya gönderir.

Basit açıklama: Sen patronsun. altında 60 kişi var hepside verdiğin komutu paralel olarak işleyip sana dönüş yapıyorlar. bak işlem nasıl hızlandı. ama sen tek başına 60 kişiye verdiğin komutu işlemeye kalksan çok zaman kaybedersin...

Bu yüzden GPU ların işleyiş birimlerini cpu ya benzetmedikçe hiçbir zaman cpu nun yerini alamaz. hızı fazladır ama kafası az çalışır.

Hala intelin mimarisi kullanirken bu haberi yaniltici buluyorum. Daha once arkadasin dedigi gibi matematik islemci ile grafik islemci birbirinin yerini tutamaz. Ikisi cok farkli amacli tasarlanmisken teknik olarak matematik islemci grafik islemcinin isini yavasta olsa yapabilirken grafik islemci matematik islemcinin yaptigi isi yapamaz.

Editörün notu:
Haberde GPU'nun, CPU'nun yerini tutacağına dair bir ibare mevcut değildir. Haberi okumadan, yorumlar üzerinden yorum yapmayınız.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir