Grafen, gece görüşününü ceplere getirebilir

"Mucize" madde grafen, cep telefonlarına yeni bir yetenek daha kazandırabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Grafen, gece görüşününü ceplere getirebilir

Termal görüntüleme cihazları, kurtarma takımlarına ve polislere büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Ancak bu konuda en iyi cihazlar, ağır ve pahalı olan kriyojenik soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak yeni araştırmalara göre grafen, bu sorunu da çözebilir.

Çelikten yüz kat daha sağlam olan grafen, Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarına göre kızılötesi sensörlerini telefonlara ilave etmeye izin verebilir. Araştırmanın başındaki isimlerden Tomas Palacios'a göre MIT'in ürettiği sensörler, "her cep telefonu ve laptop'a entegre edilebilecek kadar" küçükler.

Grafen, kızılötesi algılama yetenekleri en iyi olan maddelerden bir tanesi. Bunu bilen araştırmacılar, maddeyi kullanarak mikroskobik bir sensör geliştirdiler. Dahası grafen, sinyalleri taşımak üzere ve yongayı hava boşluğunda tutmak üzere kullanıldı. Böylece diğer cihazlarda ihtiyaç duyulan harici soğutmaya gerek kalmadı.

Yukarıda gördüğünüz gibi sensör, insan elinin şeklini algılayabildi. İlk deneme için gelecek vadeden bu sonuçlar, zaman içinde daha da geliştirilecek, böylece sensör günlük kullandığımız cihazlarda yer alabilecek. Örneğin otomobilin ön camına eklenen bir sensör sayesinde sürücünün görüşü engellenmeden gece görüşü sağlanabilecek.

Grafenle ilgili etkileyici vaatler duysak da, onu gerçek anlamda kullanacağımız ürünlerin ortaya çıkmasını hala bekliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iPhone'lara zaten gelmez fakat diğer telefonlara gelir mi o da bi tartışmak konusu. Belki 1-2 gün vay be nedir ne değildir diye kullanılır fakat sonrasında gece görüşünün telefonlarda ne gereği var diye düşünüp bir daha açmazsın bile :) diye düşünüyorum tabiki..

Soğutmaya ihtiyaç duymayan ve telefona girebilecek kadar küçük kızıl ötesi kamera ODTÜ'de üretilmiştir. Duyurusu 1 yıl önce yapıldı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play