Grafen sayesinde ışık hızında işlemciler

Silikon yerine grafin maddesinin kullanması, bilgisayar teknolojisini tamamen değitirebilir!

  • Cem Şancı
427 GHz hızında işlemci nasıl mümkün olabilir?

Grafin ile çok hızlı işlemciler üretmek mümkün. Ancak bugüne kadar bu bilgi teoride mümkündü. Bilim insanları, grafinden nasıl işlemci üretilebileceğini henüz bilmiyordu. Ancak büyük bir adım atıldı ve ilk çalışan grafin işlemci üretildi.

Grafin işlemcilerin hızını merak edenler için bir tanımlama vermek gerekirse, ışık hızında olduklarını söyleyebiliriz. Grafin ile yapılan testlerde 427 GHz hızında işlemci üretilebileceği anlaşıldı. Bu da, bugünkü işlemci teknojisi ile ulaşılan hızlardan 100 kat daha hızlı bilgisayarlar üretebilmek anlamına geliyor.

Ancak grafin transistörleri ile ilgili bilim insanlarının henüz çözemediği bir problem var. Bu transistörleri kapamak mümkün olmuyor. Bir kez çalışmaya başlayınca sonsuza kadar çalışıyorlar. Bu da onların üzerinden farklı verileri geçirmeyi zorlaştırıyor.

Bilim insanları bu sorunu çözmek için farklı bir çözüm yolu öneriyorlar: "Grafine silikon muamelesi yapmayı kesmeliyiz!" Bilim insanları silikon transistörlerde olduğu gibi, akımı kesmek yerine transistörü kapamak için ters yönde akım verme yöntemini geliştirmişler.

Grafin teknolojisi henüz çok yeni. Bu maddeyle yapılacak ve ticari olarak kullanıma girecek işlemcileri görmek için henüz erken ancak birgün grafin işlemciler yeterince geliştiğinde, bilgisayarların bugün alıştığımızdan çok daha hızlı çalışacağını tahmin edebiliriz.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

SSD lere gerek kalmıcak

Crysis'i full ayarda oynatır bu :))

Crysis 8k da bile oynatir

@26 Ağustos 2013 15:59 grafik işlemci ile bir alakası yok, ha eğer cpu içine gömülü gpu da da grafen kullanılırsa dediğin şey olur çünkü cpu tek başına yalnızca matemetiksel işlem yapma yetisine sahiptir. eğer gpu ya grafen entegre ederlerse değil 8k, 16-32-64k bile oynatır sana crysisi full ayarda 200-300 fps de.

Chip ağustos sayısında sadece cpu değil ayrıca bellek monitör kulaklıklarda falan da kullanılabileceğinin mümkün olduğu yazıyordu. Eğer bu gerçeğe dönüşürse bu kez gerçekten "Gelecek şimdi." olacak.

Sen de yorum yaz