Grafik çekirdekli Intel işlemciler geliyor...

Intel grafik çekirdeği de olan Clarkdale işlemcilerini ne zaman kullanıcılara sunacak? Cevabı burada

  • Ceyhun Seval
Grafik çekirdekli Intel işlemciler geliyor...
Yeni işlemcilerde grafik çekirdeği de var.

Intel'in yeni nesil Clarkdale işlemcileri yıl sonunda seri üretime geçiyor. İçinde bir grafik çekirdeği de barındıran bu yeni işlemciler 2010'un ilk çeyreğinde kullanıcılarıyla buluşacak.

Clarkdale Intel için aynı zamanda 32nm üretime geçişi de simgeliyor. Ama işlemcide sadece ana çekirdek 35nm. Grafik işlemcisi ise eski 45nm teknolojisiyle üretilecek. Clarkdale, Lynnfield kod adlı işlemcilerle beraber Core i3 ve Core i5 sınıflarını oluşturacaklar. Bu sınıflar Intel'in yeni giriş ve orta sınıf işlemcilerini içinde barındıracak.

Clarkdale'in üstündeki grafik işlemcinin performansı konusunda ise pek bir bilgi yok. Ama tahminler işlemcinin anakartlardaki bütünleşik grafik işlemcilerle eşdeğer bir performansının olacağı ve bu sebeple ofis kullanıcılarına hitap edeceği yönünde.

Intel işlemcileri 2009'un sonunda büyük üreticilerin stoklarına yetiştireceğini duyurdu. Yani 2010'un başında bütün ofis sistemlerinde bu işlemcileri görebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

intel iyi bir iş çıkartmanın peşine düşmüş anlaşıla fakat amd işlemcilerin entegre vga'larda sağladığı performansı yakalayabilmesi için grafik komut setlerine verilen desteği bayabi arttırması lazım.malum x3100gm ile kötü değil ama iyide denemeyecek bir grafik işlem başarısına sahip amdnin kullandığı ati hd2100 entegre vga ve nvidia 8300 entegre grafik çözümleri artık çok iyi durumda vista ve win7 ortamlarında orta seviyede neredeyse tüm oyunları sorunsuz açabilmekte x3100 bu konularda bir hayli zayıf.

intel öldüde haberi yok.

bence bu işlemci çıkarsa amd boş durmaz oda çıkarır amd atiyi satın aldı ve bünyesine kattı şimdi amd de böyle bir işlemci çıkarırsa ki çıkarır intelin artık son günleri diye biliriz aslında cpularında artık gpuların ne kadar güçlü olduğunu cuda teknolojisi sayesinde gördük ve gelecek artık gpuların grafik işlemcilerin intel kaybetti :-)

Microsoft'un Xbox 360 için yapmayı düşündüğü şeyden esinlenmiş sanırım Intel.Ms de Xbox larda gpunun ısınma sorunu çözmek için bu şekilde birleştirmeyi düşünüyordu.Buda onun gibi birşey olmuş.

intelde hafıza denetleyiçi anakartın üzerinde ve iletişim hızı düşük bu nedenle amd intele göre birazdaha önpilanda intelde direkt iletişim band genişligini artırrırsa ozaman bu grafik işlemçileri falan doyura bilir şimdi 4işlemçi merkezi işlemçi olarak 2işleemcide grafik işlemçi olarak calışırsa bu veri tarnsfer band genişligi şuanda yetmiyor bu işlemçiler veri canavarı olcak intel bu soruna hemen bi cözüm bulsun birde ram miktarını alırken artık hem ekran kartı için hemde normal de aldıgımız kadar alcaz bakalım 32bit teknolojisi mecbur şişince nolcak ben onu merak ediyorum

Sen de yorum yaz