Grafik işlemcilerin akıl almaz yükselişi

Nvidia'nın patronu konuştu; herkesi şaşırttı: Sizce grafik işlemciler 6 yılda kaç kat güçlenecek?

Grafik işlemcilerin akıl almaz yükselişi
Nvidia CEO'su önünde hesaplar olmadan bu rakamları veremezdi...

Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang, GPU bilgisayar işlemlerinin önümüzdeki 6 yılda hızlı bir performans artışı kazanacağını öngördüğünü belirtti. Düz işlemciler üç kat güçlenirken, GPU'ların 570 kat güçlenmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Stanford Üniversitesi'ndeki "Hot Chips" sempozyumunda konuşan Huang, bu gelişmenin anında evrensel çevri cihazlarından, gelişmiş "Augmented reality"e kadar pek çok teknolojinin önünü açacağını belirtti. Augmented reality, günlük hayattaki objelere teknolojik bir cihazla bakarak meta data ve ilgili bağlantılar görerek sokakta yürüyebileceğimiz bir gerçeklik anlamına geliyor.

GPU'ların yakın gelecekteki diğer kullanım alanları ise enerji keşfi, interaktif ışın takibi ve bilgisayarla oluşturulmuş grafik, yani CGI simülasyonları olacak.

Berkley Üniversitesi'nden Profesör David Patterson, Jen-Hsun'a oldukça ilginç bir soru sordu. CPU ve GPU ayrımının zamanında verilmiş doğru bir karar olup olmadığını sordu. Huang ise bu iki işlemcinin ayrı gelişme süreçlerinin daha fazla esneklik sağladığını, farklı mimarilere ihtiyaç duyulduğunu ve böylece iki türün de daha özgürce geliştiğini belirtti. Bu gelişme sürecinde iki çipin de farklı pazar ihtiyaçlarını karşıladığını ekledi.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

gpu nun cpu dan hızlı olduğunu zaten biliyoruz. Yoksa Crysis gibi oyunları zor görürdük.

gpu gücünü merak edenler:

http://www.chip.com.tr/forum/md5-sifre-cozme.-cpu-50-sn-gpu-23sn_t120604.html

http://www.chip.com.tr/forum/iste-grafik-isleme-diye-buna-denir-nvidia-tesla_t120590.html

bu iki sayfaya baksınlar. gpu lar çok hızlı.

gayet mantıklı.. vede makul.. lakin cpu ların gpularda geri bırakın faktörlerde var.. ilk başta denetim ve sistem kodları bir değil.. mevcut cpunun yönetim ve etki alanları grafik kartınından farklı.. üzerindeki yük ve işlem daha fazla..

kaldıki sadece hız ve saat frekansı anlamında hızlı değiller ram teknolojilerinde bile alıp başını gitti grafik kartları.. ddr 3 daha masa ve dis üstlerine yeni düşerken grafik katlarıında ddr 5 bile ömrünü tüketecek...

cpu devrini kapatıryor artık bu hemen olmaz ama zamanla gpular cpuların yerini alıcaktır

ati x1650 ekran kartıyla cs de aldığım fps 25 benden başka bu kdr yüksek fps alan biri varmı ?

benim anlamadığım 570 katı neye dayanarak söylediler?

nvidia intelin elinde ati amd nin elinde as 2 grafik işlemcisi üreten şirket as 2 cpu işlemcisi üreten şirketin elinde oldukdan sonra cpu lara zor veda ederiz (G3^TR)

CPU ve GPU, bence, daima var olacaktır. Ancak, GPU'un CPU'u olan yardım oranı, şimdikinden daha fazla olacağı kesin. Bazı temel işlemlerin yükünü CPU'dan alarak, CPU'nun hesaplama gücünde iyileşmeler sağlayabilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir