Greenpeace'in raporu oyuncuları korkuttu

Greenpeace'in "oyun konsollarında yüksek miktarda zehirli kimyasal var" iddiası ortalığı karıştırdı.

Greenpeace'in raporu oyuncuları korkuttu
Greenpeace çevre örgütü, şimdi de elektronik cihazların zararları konusunda çalışıyor.

Çevre örgütü Greenpeace, dünyadaki en yaygın elektronik oyun konsollarında, kullanıcılara kısa vadede zarar vermese de yüksek miktarda zehirli kimyasallar bulunduğunu açıkladı.

Greenpeace'in hazırladığı raporda, Nintendo'nun Wii, Sony'nin Playstation 3 ve Microsoft'un Xbox 360 oyun konsollarının, birbirlerinden farklı miktarlarda brom, PVC ve bazıları hormonları etkileyen zararlı kimyasallar içerdiği belirtildi.

Bu kimyasalların miktarlarının Avrupa'daki yasal düzenlemelere uygun olduğunu kaydeden örgüt, yine de maddelerin bazılarının küçük çocuklar için üretilen oyuncaklarda kullanılmasının yasaklandığını hatırlattı.

Yalanlama geldi
Greenpeace sözcüsü Zeina AlHajj, "Elbette kimse hemen yarın ölmeyecek, ancak bu ürünler çocuklar tarafından kullanılıyor. Bu maddeler dirençli ve hayatımız boyunca birikiyorlar" diye konuştu.

Raporla ilgili açıklama yapan şirketler ise ürünlerinde insan sağlığına zarar verecek maddeler kullanılmadığını ve küresel standartlara uyduklarını kaydetti.

Nintendo şirketi, çevreyle uyum konusunun dünya çapında şirket öncelikleri arasında olduğunu ve standartlarını sürekli yükselttiklerini belirtti. Microsoft'tan yapılan açıklamada ise, çevreyle ilgili konularda sürekli bir gelişme hedeflendiği ve ürünlerin dayanıklı, güvenli ve performanslarının iyi olması konusunda kararlı olunduğu belirtildi.

"Her konsol farklı kimyasallar içeriyor" iddiası

Nintendo'nun Wii'si de Greenpeace raporundan nasibini aldı.

Greenpeace raporunda ise bu 3 şirketin ürünlerindeki zehirli kimyasalların oranlarının da birbirlerine göre farklılık gösterdiği, bir üründe kullanılan bir maddenin diğerinde bulunmadığı belirtildi. Örgüt, bu verilerin, şirketlerin kolaylıkla güvenli ürünler üretebileceğini gösterdiğini kaydetti.

Raporda, üç şirketin de zehirli kimyasalları ürünlerinden birkaç yıl içinde aşamalı olarak çıkaracağını açıkladığı, ancak bu sürecin hızlandırılması gerektiği belirtildi.

AlHajj, yürüttükleri kampanyanın elektronik endüstrisini yasaların gerektirdiğinden daha fazlasını yapmaya yöneltmeyi amaçladığını söyledi.

Elektronik aletlerin imha problemi
Greenpeace, elektronik aletlerin artık kullanılmadıkları ve çöpe dönüştükleri zaman doğaya en fazla zararı verdiklerini de vurguladı.

Bu atıkların, yüzbinlerce cep telefonu, ömrü dolmuş bilgisayarlar ve diğer elektronik aletlerle birlikte depolama alanlarına yığıldıklarını ya da yakıldıklarını hatırlatan kuruluş, ortaya çıkan zararlı kimyasalların doğaya karıştığının altını çiziyor.

Çok miktarda elektronik atığın da gelişmekte olan ülkelere götürüldüğünü belirten kuruluş, bu aletlerin oradaki söküm ve parçalama işlemlerinin de kontrolsüz biçimde yapıldığını kaydediyor.

Greenpeace 2006 yılından beri üç ayda bir hazırladığı raporlarla, en büyük 18 elektronik şirketini "ürünlerindeki zararlı kimyasallar, şeffaflık, geri dönüşüm ve atık konusundaki politikaları" konusunda sıralamaya sokuyor.

AA

Nintendo'dan açıklama geldi!

21 Mayıs 2008 tarihli ve "Greenpeace'in raporu oyuncuları korkuttu" başlıklı haberinizde, geçtiğimiz günlerde Greenpeace tarafından yayınlanan bir raporda şirketimiz ürünlerine ilişkin yer alan değerlendirmelere yer verilmesine istinaden, şahsınız nezdinde kamuoyunu bilgilendirmek isteriz.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, Greenpeace raporunun içeriği tarafımızca büyük şaşkınlıkla karşılanmış bulunuyor. Zira dünyanın önde gelen oyun konsollarının üreticisi bir firma olarak, tehlikeli maddelerin kullanımından sakınmak, bu konuda gerekli tüm önlemleri almak, ve geri dönüşümü ilgilendiren geçerli düzenlemelere uymak için büyük özen göstermekteyiz.

Nintendo'nun dünya çapında tedarik edilen tüm ürünleri, dünyanın en dikkat gerektiren ve zorlayıcı kurallarına sahip olduğunu bildiğimiz ilgili Avrupa standartlarına uygun olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Nintendo, ürünlerinin RoHS Yönergesi (RoHS Directive: Zararlı Madde Kullanımının Sınırlandırılması) gibi Avrupa standartlarına uygunluğundan emin olmak için, tedarikçilerinin ürünlerde riskli kimyasal maddeleri kullanmadığını kanıtlamalarını gerektiren 'Çevreci Üretim Standartları'nı (Green Procurement Standards) uygulamaya koymuştur. Nintendo, tüm ürünlerinin kontrolünü titizlikle gerçekleştirmekte, ve daha da ötesinde Avrupa oyuncak güvenliği standartlarına da sonuna kadar uymaktadır.

Greenpeace tarafından yayınlanan bu raporun dayandırıldığı metot ve temeller hakkında bir bilgiye ulaşamadığımızı belirtir, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına yaptığımız açıklama ile ilgili göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Nintendo

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hayır baska ne olması gerekiyodu.. ps3 u adamlar tahtadanmı yapsınlar:D

baştan beri sevmiyorum bu konsolları pc den güzeli mi var ????

sanki pc de yok :P

Neden olmasın, eskiden tahtadandı elektronik cihazlar, aliminyumda güzel olur.

zararsızını bul ondan yapsınlar öle gelisi gusel solemekle olmaz greenpeace

hepsi yalan. dikkat çekmek için. ama kimse kanmaz. meyve veren ağaç taşlanır. konsollar geleceğin oyun araçları. desktoplar yok olacak. laptop ve konsollar patlayacak.

şimdi bu haberi yazarken neyle yazdın"Klavye" klavye neyle yapıldı pvc plastik eeee o zaman :D

"Örgüt, bu verilerin, şirketlerin kolaylıkla güvenli ürünler üretebileceğini gösterdiğini kaydetti"

Nasıl okuyorsunuz haberi? Söylemişler işte üretilebileceğini...
Ayrıca "iyisini söyle onu yapsınlar. Yoksa zehirlenmeye devam edelim" demek ne demek? İnsan hayatından daha mı önemli oyun konsolları?

Greenpeace bir yargı organı değildir arkadaşlar. Dediği için oyun konsolları kaldırılmayacak. Hiçbir maddi kazancı da olmayacak böyle bir açıklama yaptığı için. Sizin için, çocuklarınız için gönüllü araştırmalar yapıyorlar. Dünyanın daha iyi bir yer olması için uğraşıyorlar her türlü alanda.
Hayır, 3 konsol şirketi de "farkındayız, bu madeler standartlar seviyesinde, ancak yavaş yavaş azaltıyoruz" diyorlar. Bu işten para kazananlar bile önemsiyor bu raporu.
Siz nasıl böyle düşünebiliyorsunuz? Gerçekten dehşete düştüm yorumları okuyunca..

Hepsi yalan, dikkat çekmek istiyorlar diyen arkadaşlar, sanki karşınızda düşmanınız var yahu, gören de piyasaya 2 ay sonra greenpeace konsol çıkacak onun provakasyonunu yapıyorlar zanneder...

Tahta yada plastik deqil.. plastik zararlı sadece oyun konsolları olarak deqil evde plastik bardaktan ictiqiniz su bile zararlı. Ha Siz buna inanırsınız inanmazsıniz sizin hastalanmanız beni ilqilendirmez fakat qenede söylüyorum plastik zararlı.

Tahtaya qelince tahta daha saqlıklı fakat.. tahtadan yapılırsa bir sürü sorunuda beraberinde qetirir. nedir bu sorunlar ? orneqin su deqse ustune bise dokulse şişer bozulabilir. eskidikçe eline batabilir. eskidikce cilası soyulursa bakteri uretebilir. vsvs.

En saqlıklısı cam arkadaşlar.. cam bardak cam ps3 qibi.. camda diyceksiniz kırılıyor. düşerse nolcak. ona qore teknoloji war esnek cam yapıolar. Hadi ya nerdemiş diyen warsa bi gözlükçüye qidip sorsun esnek cam nedir abi diye.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play