GSM operatörleri korkutarak para kazanıyor

ABD'nin dev GSM operatörleri, sırf daha fazla kazanmak için bunu gerçekten yapıyor olabilir mi?

  • Cem Şancı
Hırsızlar çalıyor, GSM operatörleri zengin oluyor!

Amerika'da telefon hırsızlığı önemli bir sorun haline gelmiş durumda. İstatistiklere göre her dakikada 113 telefon çalınıyor. İşin daha vahim noktası ise, geçtiğimiz günlerde 23 yaşında bir genç kızın telefonunu çalmak isteyenlerce öldürülmesi. Yani mesele artık hayati bir boyut da kazanmış bulunuyor.

Telefon üreticilerinin ise bu soruna pratik bir çözümler var: "Kapatma düğmesi". Üreticilerin her telefona ekleyeceği minik bir yazılımsal özellik sayesinde, GSM operatörlerinin çalınan telefonları uzaktan kapatabileceği ve kullanılamaz hale getirebilecekleri söyleniyor. 

Ancak bu çözüme bizzat GSM operatörlerinin karşı çıktığının ortaya çıkması, işleri karıştırdı. Samsung ile konu hakkında görüşen bir avukat, firmanın kapatma düğmelerini telefonlara eklemek istediğini ama GSM operatörlerinden tepki alınca vazgeçtiğini kendisine anlattığını vurgulayarak bir gazeteye demeç verince, işin iç yüzü ortaya çıktı.

ABD'de GSM operatörleri, hırsızlık korkusu yaşayan abonelerine, aylık ücrete yansıyacak şekilde küçük bir hırsızlık sigortası yapıyorlar. Böylece telefonları çalınırsa, mağdura yeni bir telefon veriliyor. Fakat elbette sigorta yaptıranların sayısı çok fazla olduğu için GSM operatörleri çok büyük boyutlarda para kazanıyorlar ve bu gelirlerinden vazgeçmek istemiyorlar. Bu da, ABD'de telefon hırsızlığının önüne geçilememesinin asıl sebebi olarak görülüyor.

ABD şimdi, GSM şirketlerinin sınırsız kar etme arzularının mı yoksa hırsızlıklar nedeniyle insanların hayatlarını kaybetmesinin mi daha önemli olduğunu tartışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Nokia da var bu windows phone da Find my phone ozeliği

Olur olur herşey olur

Amerikalı için hiç kimsenin hayatı, cebine girecek olan paradan daha önemli değildir.

Eğer dakikada 113 telefon çalınıyorsa günde 162720 telefon ediyor, istatistiklerde bir hata olabilir mi?

@21 Kas 2013 15:43 hayır olamaz çünkü sayının yaklaşık 10 15 katı telefon satılıyor 1 günde

Söylenecek çok şey var ama.... kimse pek konuşmuyor... para ve avukat gücü var... tek kelimeden bile dava açılabildiği çağımızda, kimse pek konuşmuyor... şirket ve şirketi oluşturanlar sonuçta kazanç peşindeler ve kendilerince gerekeni yapıyorlar. fakat yaptıklarını ne kadar değerlendirip düşünüyorlar... orası bi soru işareti!?...

predator mode tüm smartphone larda sabit olmali

en iyisi hırsızın birini enseleyecen operatör çaldırdı damgasını vurduracan ondan sonra kendi ağızlarına bile kapatma düğmesi takarlar

iphone çoktandır var iphonumu bul diye ozellik ama kullanılamaz hale getirme mevzusu uzun iş

@21 Kas 2013 17:15 iphone umu bul ile telefonu kullanamaz hale getiriebiliyorsun ve hiç de uzun iş değil!

@1 Anroid'te alası var.

türkiye de niye yok sigorta ''çaldırıp'' ''çaldırıp'' iphone 5 şirketi kurardım ;-) herbiri 2200tl den ooo

@21 Kas 2013 17:55 Peki diğer tarafta hesabını nasıl verecektin.

orada da her şey mükemmel değilmiş demek ki..

İphonede yıllardır olan uygulama

Blackberry'de de cihazı kilitle verileri sil verileri yedekle diye Protect hizmeti mevcut ve gayet kullanışlı.Android'de bu hizmet sadece konum bulma bazında yeni çıktı sanırım

Bu kadar cahili bir araya toplamayı nasıl başarıyorsunuz?

Sen de yorum yaz

Turhost