GSM sinyallerini kırmak o kadar kolay ki!

GSM teknolojisindeki bu açık, telefon konuşmalarınızı ve mesajlarınızı hacker'lara "teslim ediyor!"

Hacker'lar GSM sinyallerini kırabiliyor!

Almanya'daki bir güvenlik araştırması, GSM şebekelerindeki bir açığın, telefon konuşmalarını dinlemeye ve SMS'leri okumaya izin verdiğini ortaya çıkardı.

Signal System 7 ismindeki global telekom ağı, operatörlerin görüşmeleri ve SMS'leri yönlendirmesini sağlıyor. Ancak bu sistemdeki bir açık aynı zamanda hacker'ların ve casusların da çok işine yarıyor.

Alman bilim insanları, araştırma sonucunda elde ettikleri bulguları Aralık ayındaki bir konferansta açıklayacaklar. SS7 ağı, operatörlerin kendi ağı dışındaki kullanıcılarla telefon görüşmeleri yapmalarını ve SMS göndermeleri için kullanılıyor. Ancak bu ağın çok eskimiş olan altyapısı artık modern hack teknolojilerine karşı savunmasız duruyor.

Washing Post'ta Ağustos ayında yayınlanan bir başka raporda da özellikle SS7 ağındaki açıkları bulmak için çalışan güvenlik şirketleri olduğunu ve buldukları açıkları ülkelerin istihbarat kurumlarına satarak büyük kazanç elde ettiklerini ortaya koymuştu. Bakalım Alman bilim insanlarının yeni bulguları, bu eskimiş ağın yenilenmesi için adımların atılmasını sağlayabilecek mi?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows Phoneda yok yalan haber

@23 Ara 2014 18:08 bad troll.

arkadaşım telefondan veya android,ios veya wpden bahsetmiyor ki operatörlerin kullandığı altyapının açığından bahsediyor

Hackerlere deil hırsızlara

Kıskanmayın wp candır cahiller

Cep telefonu ile şebeke arasındaki sifrelemenin kırılmasından bahsediliyor nereniz ile okuyup nerenizle anliyorsunuz.

18:08 kafasını yaşamak istiyorum.

@24 Ara 2014 10:05 Bende Bende ...... :)

wp fanboyları iyice saçmalamışlar...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir