GT5 ile yüksek çözünürlük çağına hoş geldiniz

Heyecan, yarış ve adrenalinden hoşlananlar için ileride yaşanacak olan bir ziyafetin tanıtımı.

Her şey nasıl başladı?

ÖMÜR TOPAÇ

Sene 1987... Accolade firmasının Test Drive'ı piyasaya sürdüğü tarih... Hatırladığım kadarıyla oynadığım ilk yarış oyunuydu; saatlerce başından kalkmadan oynardım. Gran Turismo 5: Prologue'a dahil edilen yeni kokpit kamerasından oyunu oynamaya başladığım zaman, birden o günler hatırımda canlandı. 20 sene önce Gran Turismo 5'i görsem, herhalde gözlerim yuvalarından fırlardı.

Gran Turismo 5: Prologue'u oynayan bir kişinin oyundaki arabalardan, pistlerden ve diğer tüm detaylardan etkilenmemesi mümkün değil. Oyunun tüm ihtişamı bir kenara dursun, beni en çok heyecanlandıran özellik, her arabanın kokpitinin ve içinin tüm ayrıntısıyla oyuna geçirildiğini görmem oldu. Burada yalnızca sabit bir görüntüden bahsetmiyorum; araçların iç mekanlarındaki göstergeler ve araç içindeki ışık ve gölge etkileri tamamen dinamik bir şekilde oyuna yansıtılmış. "Arabaları değil, içlerini görmek için yanıp tutuşuyorum" desem abartı olmaz. Şu anda bile yazıyı bırakıp oynamak istiyorum.

Gran Turismo serisi 1997'deki ilk günlerinden bugüne kadar geçen 10 senede, her yeni sürümünde liste başı oldu ve Aralık 2007 verilerine göre toplamda 48 milyon kopya satarak bir rekora imza attı. Serinin, Playstation 3 platformundaki ilk hamlesiyle ilgili olarak ise Gran Turismo serisinin yaratıcısı olan saygıdeğer Kazunori Yamauchi ustanın, yeni bir oyun değil, serinin 10. Yılı için bir şeref madalyası tasarlamış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Grand Turismo fazla bilinmiyor ama NFS MOSTWANTED kadar zevk veren bir oyun. Bilgisayar sürünümünü oynamadım ama Ps2de çok eğlenceliydi.

gt araba yarışları içinde farklı yeri olan bir oyun 2,3,4 her surumu farklı bir heyecan yaratmıştı .gerçek bir yarış simulasyonu sevmedigim şeyler ise fren sesi ve hasar modellemesi olmamasıydı yeni yarışta hasar modellemesi de eklenecekmiş ama prolog degil asıl gt5 çıkarsa ozaman super olur inşallah pc versiyonu da cıkar.

Grand Turismo nun bilgisayar sürümü olduğunu hiç duymadım
Enfes ötesi bir oyun.
Demosu 40 gb olan ( Full-HD) bir oyunun tamamı kaç Dual BD olur merak ediyorum doğrusu
Hayaller gerçek oldu
Görüntüler nerdeyse gerçek hayat gibi.
Tabi PC için bu teknoloji biraz zor,
Eğer oyun firmaları nvidianın peşinden gitmez ATI nin teknolojisine ağırlık verirse bu iş olacak gibi.
Tabi ati de şimdiki alt yapısını güncellerse
Bir ATI eder 2 ps3 olabilir :)
Sonuçta ps3'n grafik kartı Bir GTX edemiyor kalitede
ama öte yanda Cell var
PC oyuncularının elinde ne var?
QuadCore QX9750
kim kullanabiliyor
Kodamanlar....
QuadSLI mış
Biz daha hala Crysis nasıl doğa üstü oynanırın peşindeyiz.
Quad değil Octa SLI bile yapsan
Crysis de böyle bir görüntü elde edemezsin.
Ben en iyisi 2010 u bekliim o zamana nasılsa GTX 400 serisi çıkar :)
8 çekirdekli birde işlemci çekeriz
DDR3 de 2400 yada 2600 mhz olur
FSB 1600 ve 1866 ya dayanır
Harddisk 2 tb olur
windows diski 200 gb WD 18k + 32 gb Hybrid bir disk olur
Windows Vienna ( 7 ) de gelir
2010 mu yazmışım?
Pardon
2050...

ben GT5'i ps3 de oynadım tv de HD olunca öğlen 12 de oturdum arkadaşla akşam 8'e kadar GT5 oynadık

oyun deılmı bu oynanmıuyo

walla 2050 için yorum yapan arkadasa bndn solemesi bu dedıklerin kesinlikle olacak yanlız 2050 de degil en gec 2015-2020 arası cunku su an bile 2 tb harddıskler bıle pıyasada 400 dolara buluosn cok gecmeden hepsini birleştrip süper pc ler cıkacak hatta artk masaustu pcler yawas yawas yok olacak su an ki laptoplar hem fıyat olarak hem ozellık olarak zatn masaustunle aynı asagı yukarı o zmn neden ınsanlar kocaman ekran kocaman kasa klawye bi sürü fiş hopalörle ugrassınki ufacık laptop hem istedgn yere gotur ıstedgn yerden nete baglan hafif yer tutmaz tüm ozellıkler fazlasıyla mewcutken we bunun üstüne şimdilerde bile yapılabilen özellikleri yenı wersionlar cıktıkca artırabılen aynı masaustu gibi olduktan sonra masaustü pcler tarih olacak

ben bu konuda baya bi arastırma yaptım ve gt 5 full versıonunu amzonda buldum ama nedense hala herkes yorumlar da cıksada oynasak dıyor ve gt 5 resmı sıtesındede cıkısı bıldırıldı bu nedir ya

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir