GTA 5 her şeyi değiştiriyor!

GTA 5 kendi adına sayısız rekor kırarken, bir yandan da aylardır değişmeyeni değiştirdi!

Xbox 360 egemenliğine GTA 5 darbesi!
GTA V tüm oyun sektörünü derinden etkiledi

Xbox 360 ve PS3 savaşı, çağımızın bilinen en büyük teknolojik rekabetlerinden birisidir. Amerika pazarı baz alındığı zaman ortaya çıkan rakamlardaysa, Xbox 360'ın açık ara önde olduğu uzun süredir değişmeyen bir gerçek. Fakat PS3, yakın zamanda yaptığı atılımlarla Amerika satışlarında Microsoft'u yakalamayı başardı.

NPD'ye göre, Microsoft'un Ocak 2011'den beri elinde tuttuğu Amerika'nın en çok satan konsolu ünvanı, aylar sonra Sony tarafından ele geçirildi. Peki, nasıl oldu da arada geçen sürede neredeyse hiçbir değişiklik yaşamayan PS3'ün satışları, rekor seviyeye ulaştı? Aslında cevap basit zira Grand Theft Auto V'in Eylül ayı itibarı ile yaptığı çıkış, onu kısa sürede en çok satan oyun yapmıştı. Sony'nin de oyunu PS3 ile bundle şeklinde satması, pek tabi konsolun satışlarını büyük oranda etkiledi.

Diğer taraftan Wii U'da GTA V'in rekor satışından nasibini aldı. Konsolun Amerika'daki satışları daha önce görülmemiş bir oranda, tam yüzde 200 oranında artış yaşadı. Wii U bundan önce sadece bir defa, Legend of Zelda: Wind Waker HD bundle piyasaya çıktığında, İngiltere satışlarında yüzde 685 gibi inanılması güç bir oranda satış artışı yaşamıştı.

Tüm bu farklı verilerden sonra, yeni konsolların piyasaya çıktıktan sonraki zaman dilimleri içerisinde, ne şekilde satış stratejileri izleyeceklerini merakla bekliyoruz.   

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

çöp tenekesi......

Last of us ve beyond two souls'unda etkisi olmasın. Direk GTA'ya bağlamanız saçma olmuş.

Çok güzel oyunlar çıktı ps3e haksızlık etmeyin xboxa çıkan özel oyunlar bu kadar iyi değil

gta online sürekli gelişen harita istediğimiz buydu ... rockstar da haklı internet hızları yavasken metin 2 gibi bişey yapamazdı ... fakat artık büyük bir server kurup sürekli gelişen bi harita ve oyun yapmanın zamanı geldi rockstar paraya kıyacak gibi duruyor ... teknoloji ne garip şey dimi 10 yıl sonrasını biliyosun ama eldeki bir bileşen yetersiz olunca senelerce beklemek gerekiyor sonra benim gibi kimseler aa ben de bunu demiştim dioyr merak etmeyin adamlar bizden yılar önce hesaplamıstır herşeyi ....

ABD'yi bilmem ama, Türkiye'de her şekilde PlayStation alınır. Çünkü adamlar dil desteği getiriyor, Türkçe dublajlı oyun yaptırıyor. PSVita'ya bile dublajlı oyun çıkarttılar. Ayrıca PS4 ile XBOX'tan bir adım önde olduklarını da kanıtladılar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir