GTA cinayete neden oldu!

17 yaşındaki bir genç, GTA oyununu gerçek hayata taşımak isteyince katil oldu.

GTA cinayeti
Cinayet işlediğini itiraf eden zanlı, ünlü video oyunu GTA'yi gerekçe gösterdi.

Dünyada satış rekorları kıran ve adından sıkça söz ettiren Grand Theft Auto (GTA) serisi, bir gencin cinayet işlemesine neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde video oyun dağıtıcısı THAI, GTA'nin satışlarını durdurma kararı aldı. İlk bakışta GTA'nın satışının durdurulmasına bir anlam verilemese de, yaşanan bir cinayet, bu dağıtımın neden durdurulduğunu da gayet net bir şekilde açıklıyor.

THAI'nin GTA'nın satışını durdurmasından hemen önce 17 yaşlarındaki bir genç, bir taksiciyi soyduğunu ve ardından öldürdüğünü itiraf etti. Ancak bu haberi CHIP Online'a taşımamızın sebebi ise gencin bu soygunu ve cinayeti gerçekleştirirken GTA'nın bir sahnesinden etkilenmesi ve bunu gerçek hayata uygulamak istemesiydi.

Pazarlama ve satış direktörü Sakchai Chotikachinda'nın bu cinayetin ardından yaptığı açıklama ise şöyle: "Bu olaydan sonra GTA serisinin toplatılmasına ve satışının durdurulmasına karar verdik. Artık raflarda GTA yerine başka oyunlara yer vereceğiz."

Geçen haftasonunda 54 yaşındaki taksi sürücüsünü bir bıçakla öldürdüğünü itiraf eden zanlı eğer suçlu bulunursa, ölüm cezasıyla dahi yüzleşebilir.

Gerçekle sanal dünya karışınca

Polis, yaptığı sorgulamada zanlının akli dengesinin yerinde olduğunu ifade ederken, zanlının sorgulama esnasında ise suçu neden işlediğiyle ilgili sorulan sorulara ise GTA'yi gerekçe gösterdiği belirtildi.

GTA'de bir kişinin arabasını almak oldukça kolay ve taksi şoförlerini soyup arabalarını almak da yine GTA içinde sıradan aktivitelerden sadece bir tanesi. İşte bu bağlamda bu cinayeti işlediğini itiraf eden zanlı, oyunda olduğu gibi taksi sürücüsünü soymaya çalıştığını, ancak soygun işinin kolay olmadığını görünce bıçağına davrandığını ve taksiciyi katlettiğini de sözlerine ekledi.

CHIP Online'ın Yorumu: Şüphesiz video oyunlarının insan hayatında önemli bir yeri var; ancak bu oyunlar güzel zaman geçirmek ve eğlenebilmek için vardır. Ama bu haberimizde de gördüğünüz gibi bazı oyunlar, zayıf karakterli insanların sanal dünyayla gerçeği birbiriyle karıştırmasına neden olabiliyor. Ancak bu, kesinlikle oyunların zararlı olduğu anlamına gelmemeli; neticede istisnalar her durum için vardır. Örneğin, dün yayınlamış olduğumuz haberde video oyunlarının kansere karşı geliştirilen başarılı bir tedavi aracı olduğunu sizlere duyurmuştuk. Kısacası, bu spesifik olay nedeniyle oyunlarla ilgili bir genel yargıya varmak ve oyunlara önyargıyla yaklaşmak doğru bir davranış olmayacaktır.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Sadece oyunlar değil müzik konusunda da bu tarz olaylar olmuş,sanatçılar suçlanmıştı.Bence sorumluluk ebeveynlerdedir.17 yaşındaki o gençte oyunlarla başbaşa bırakılmış olmalıki artık gerçek dünyası haline gelmiş.Peki bu oyun GTA hiçmi suçlu değil.Onun kararınıda adli makamlar ve psikologlar vermelidir.

Direk oyunla ilişkilendirmek ne kadar doğru bilemiyorum. Ancak günümüzde oyun, tv sinemanın gençler üzerinde ne kadar etkili olduğunun araştırmaları yapılıyor. Bence sorun eğitimde. Burada ailelere çok fazla görev düşüyor. 16 yaşından küçük bir insanın bilgisayar ve internetle başbaşa bırakmak bu tür olaylara davetiye çıkarmakta. Umarım bir daha böyle haberler okumayız ancak sorumsuz aileler oldukça pek sanmıyorum.

chip online nin yorumuna katılıyorm

iki tane şisozrenin yüzünden en sevdiğim oyun türü yok olacaksa bende tvdeki haberleri kalkmasını isterim. onlar daha yoğun şiddet içeriyor.

17 yaşında illa 18 mi olması gerekiyor bi insanın kafasının çalışması için

Direk oyunla ilişkilendirmek ne kadar doğru bilemiyorum. Ancak günümüzde oyun, tv sinemanın gençler üzerinde ne kadar etkili olduğunun araştırmaları yapılıyor. Bence sorun eğitimde. Burada ailelere çok fazla görev düşüyor. 16 yaşından küçük bir insanın bilgisayar ve internetle başbaşa bırakmak bu tür olaylara davetiye çıkarmakta. Umarım bir daha böyle haberler okumayız ancak sorumsuz aileler oldukça pek sanmıyorum.

bu çocuk yüzünden Gta yı yasaklarlarsa cok uyuz olurum

Ben öyle birşey hayal etmiştim bi zaman. Oldukça saçma gelmişti :)

mesela ben şiddet içeren oyunları oynayınca rahatlıyorum normal hayatta daha sakin oluyorum,demekki oyunlarda problem yok kişilik önemli

akıl işte herkes kullanamıyor

''bu çocuk yüzünden Gta yı yasaklarlarsa cok uyuz olurum''

aynen o veledi assınlar, biz işimize bakalım.

GTA ile alakası ile yoktur bunun yahu, daha öncede oldu adam cinayeti işliyor suçu oyuna, filme vs. atıyorki tahrikten cezası 1/3e insin.

gta4 pc 'ye çıkmayacaksa toplatsınlar belki o zaman pc kıymete biner hahay :)

Cinayetin GTA ile alakası yoktur yahu, daha önceden de oldu adamlar cinayeti işliyorlar sonra suçu oyunlara, filmlere vs. atıyorlar ki cezalarından indirim alsınlar.

Bu arada bir haber vermek isterim, uzun süreden beri taetışılan konu olan GTA 4 PC'ye çıkcakmı sorusu rockstar tarafından cevaplandı oyun kasımda PC'ye geliyor.

LEVEL dergisi oyunlar cinayete sebep oldu tarzinda cikan soylentilere ve medyanin bu konudaki eksikligini elestire dursun,eger medya boyle giderse oyunlar acisindan hic iyi olmayacagini soylesin,ammavelakin VOGEL in kardes dergisi CHIP ise level in o cok kati elestirdigi medyanin yaptigini yapsin.

yorum sizlerin.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
"Cinayetin GTA ile alakası yoktur yahu, daha önceden de oldu adamlar cinayeti işliyorlar sonra suçu oyunlara, filmlere vs. atıyorlar ki cezalarından indirim alsınlar."
Bu arkadaşa ben de katılıyorum. Ayrıca bu oyunu 18 yaş altı kişilerilerin oynaması yasak. Eğer bir suçlu varsa o da oyun değil, bu oyunu o çocuğa satanlar yada oynamasına göz yumanlardır!!!

O zaman GTA'yı tasarlayan adam kesin birkaç sene Türkiye'de yaşamış biri, ya da Türktür. GTA yokken de aynı olaylar yaşanıyordu ülkemizde, kimse suçlu şu demiyordu, diyemiyordu. İş yabancı ülkede olunca (tabi adamlar alışık değil) kıyamet koptu.

ben de acaba larry's suite'i canlandırmaya kalksam nasıl olur :-0

Atahanzzz yazmış:
"Bu arada bir haber vermek isterim, uzun süreden beri taetışılan konu olan GTA 4 PC'ye çıkcakmı sorusu rockstar tarafından cevaplandı oyun kasımda PC'ye geliyor."

Levelde yazdı GTA 4 pcye gelıyor fakat çıkış tarihi belli diil

bızım ulkemızde boyle cınayetler cok oluyo ama burda toplatan yok:D

rekor kırılan bir şeyden vazgeçemezsiniz

ne diyim güzel oyun aslında

sezer
bence arkadaşımızın sorunları vardır allah yardım etsin

"Levelde yazdı GTA 4 pcye gelıyor fakat çıkış tarihi belli diil"

R* sitesindede Kasım diye yazıyordu.

Bu arkadaş salaksa GTA ne yapsın ? Yazık daha 17 yaşında idama bile gidebilir. İdam etseler iyi. Hapislerde çürüyecek. Yazık valla. Allah yardımcısı olsun !..

cocukta zaten bi suçlu potansiyeli varmış kalkıpta bunu oyuna mâl etmek cok saçma ..

17 yaşındaki çocugun etkilenmesini bilemem ama benim 7 yaşındaki oglumu etkiledigini bizatihi biliyorum sakin efendi çocuk 3 gün oynadı sonra oglum gel diyince el kol işaretleri yapmaya başladı 1 hafta sonunda resmen agresif davranışlarını görünce sildim geçtim 1 hafta yuklemem için ciyakladı sonrada unuttu gitti ve eski paşam aynen geri geldi.. abartmıyorum ciddi manada o san andreastaki yakuza modları kelle uçurmalar adam dövmeler adamın üzerinde tepinmeler (7 yaşındai çocugun bile oynayabilecegi basitlikte bir oyun ama..)etkiliyor

@09 Kas 2008 00:27 +18 lik oyunu 7 yaşındaki çocuğuna oynatırsan ne olacağını zannediyordun?

o oyunun üzerinde 18+ yazıyor 7 yaşında cocugunuza zaten oynatmamanız gerekiyordu neyse ki toparlamışsınız olayı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir