Güç artık Apple'ın elinde!

Mahkemenin verdiği bu karar, Apple'ı Android karşısında çok avantajlı bir konuma getirdi!

Android karşısında güç artık Apple'ın elinde!

ABD Patent ve Marka Ofisi'nin (USPTO) Haziran ayında verdiği bir karar, Apple'ın "lastik bant" patent iddialarının çoğunu geçersiz kılarak firmaya sert bir darbe vurmuştu. Ancak son karar üzerinde yeni yapılan incelemeler, Apple'ın Samsung'a karşı ilk federal davasında ileri sürdüğü (Apple'a jüri kararıyla 1 milyar dolar ödenmesini gerektiren) '19 numaralı savının haklı olduğunu ortaya çıkardı.

USPTO'nun bu son kararı, Apple için büyük bir zafer niteliğinde çünkü Apple'ın 7.479.949 numaralı ABD patent iddialarının geçerli olduğuna hükmediyor. Sözkonusu patentte çeşitli grafiksel arayüz hareketleri anlatılıyor. Buna göre modern bir dokunmatik ekrandaki kaydırma, çekme gibi hareketlerin hepsi Apple'ın kontrolün altında.

Apple elbette ki bu dokunmatik ekran hareketlerini icat etmedi, benzer işlevler eski dirençsel ekranlarda da mevcuttu - ancak şu anki ABD teknoloji patentleri, yeni türdeki bir donanımda işlevleri tekrar patentlemenize izin veriyor.

Bu kararın ardından şu anki tüm Android üreticileri, Apple'ın patentini çiğner hale düşmüş sayılıyorlar. Yani Apple artık ABD'de Samsung'un cepleri dahil, çoğu akıllı cebin peşine düşme gücüne sahip.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Apple kendisini Dünyanın sahibi sanıyor ,birazda öyle olmaya başladı.Çünkü Apple davayı kaybetse bile tekrar dava açıp tabii paranı gücünü kullanarak Apple sonraki dava da galip geliyor.Yeter be Apple bıktırdın tiksinsirdin kendini seni sevenide sevmeyenide küstürdün kendine .Dünyayı verseler bu Apple ye doymaz ama Galax'i tüm evreni istiyorum der tabi.Olmaz ki Galaxy Samsung'a ait olsun onuda istiyorum.Onu istiyorum bunu istiyorum sopada istiyonmu Apple Allahın tokadını yersin bir gün feleğini şaşırırsın.Allah gözünü doyursun Apple başka bir şey demiyorum.

Bu yüzden Apple sevmiyorum

belli ki ABD kendi ülkesinde kendi ürününün satılmasını istiyor kapital milliyetçilik

Apple 31 inde patenti mi aldı yoksa ? :S

@21 Eki 2013 21:09 bence yelenmenin patentini de almış olabilirler

İşte bu ! APPLE

Apple yok et şunları...

@21 Eki 2013 21:54 hayırdır apple para mı alıyorsun.

Ya bu Google aptal mi ya, herifler en sacma salak seyin patentini alip butun Android ozelliklerini calarken google sessiz kaliyor niye? Biri su apple'i durdursun artik, lanet olasica firmayi kimse sevmiyor (fankopatlar haric)

Apple mahkemeyi ve jüriyi satın almasa davayı nasıl kazanacak? cahil iSheepler hemen sevinmiş...

@grezimonk amerikan mahkemelerinin bu davalarda tarafsız olduğuna inana var mı? baksanıza başklanları bile mahkemenin epıl aleyhine verdiği kararı iptal etti. asla epıl ürünü almam.

@grezimonk #direnchip #grezimonk luzumsuz insan :)

Bu habere sevinen cahil fanboylar var üzülüyorum. Çekmek sürüklemek bunlar hep dokunmatik cihazların temel işlevleri. Bu konuda tekelcilik olamaz. Bu tam anlamıyla açgözlüce bir hile. Bunu nasıl iyi bir şey olarak karşılayabilirsiniz ki

Apple'ın bu davaların peşinde koşması Android'e karşı kaybettiğinin habercisi...

bu apple ne açgözlü ya...rekabet edmiyor ancak patent davası..beceriksizler işlemcilerini kendileri üretemiyor samsung dan satın alıyorlar...bide samsung a dava açıyorlar...

zamanında bill söylediydi apple amacı kocaman bir tekel oluşturmak ben ve benim gibi özgürlükcüler asla apple almıycak ....yaratmadığın bişeye sahip olamazsın yunan yoğurt a ve baklavaya patent alması gibi avusturyalının icadına apple el koyamaz...

Yeniden patentlemeye izin demek zaten baskasinin arazisine ev dikip tapu almak ve burasi benim demektir. Boyle adalet mi olur. ABD deysen olur.

Şu fanatikleri gördükçe apple dan iyice soğudum artık.

Bizde parasi neyse verelim "agiz ile hava alma hareketlerinin" patentini alalim dunya nufusunun anasini aglatiriz.

Adamlar yakında donumuza dava açacaklar bu nedir arkadaş ya

Birleşik Devletlerde yaptığı yatırımlar ve vergi gelirlerinden dolayı ABD devlet kurumlarının Appleı koruması kollaması çok doğal. Apple sanki 0'dan yaratmış gibi ürünlerine koyduğu bütün özelliklerin patentini alıp inovasyonun önünü tıkayan rezil bir firmadır. Ama millet binlerce lira verip aletlerine bide çıkar her yerde reklamını yapar saçma sapan savunur. Üretmek nedir bilmeyenler için doğal elbette. Cehalet çok kötü şey.

Google patent davalarında elinde en güçlü şirketlerden motorola'ya sahip. Ama daha taaruz halinde değil. Eğer bir patent savaşı başlarsa ve google kozlarını kullanmaya başlarsa daha da çok çirkinleşirler.

epıl ürünü alan herkes epıl'ın kapitalizmine kaymak oluyor,

Apple tamamiyle sacmalamaya başladı. Abi bu ne ya kaydırma efeklerine bile dava açıyor. O zaman piyasada ki launcher'lara da dava açsın. :D

Sürersin Apple :D çekemeyenler çamur atsın anca.

Bu patent savaşları yalnızca küçülen pazarda bal-kaymak çıkarma olayı. Bu patent savaşlarına google de motorola ile girerse işler kızışır. cep telefonun temel patentleri google da motorola sayesinde. yani google çıkıp cep telefonu bizim icadımız ve patenti benim patent izni vermiyorum dese ne olur acaba

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir