Elektrik güç kalitesinin önemi!

Biz her şeyi fişe takıp çalıştırsak da, aslında iş bu kadar basit değil! İşte bilmeniz gerekenler...

RMS gerilim değişimleri (RMS variations)

RMS gerilim değişimleri (RMS variations)

2. RMS gerilim değişimleri (RMS variations)

Gerilim düşümü (voltage sag/dip): 0.5 periyottan 1dk. ya kadar süren ve etkin (rms) gerilim düşümü, nominal gerilim değerinin %10-%90'ı arasında kalan olan olaydır. Örneğin 220V'luk sistemimizde gerilim değerinin 10msn ile 1dk. arası süreyle 198V-22V arasında kalması sag türü gerilim düşümü probleminin yaşandığı anlamına gelir. Yaygın nedenleri yüksek yol alma akımı çeken güçlü motorların devreye girmesi, asansörler, kompresörler ve şebeke hatalarıdır.

Gerilim yükselmesi (voltage swell/surge): Gerilim düşümünün tersidir. 0.5 periyottan 1dk. ya kadar süren ve etkin (rms) gerilim yükselmesi nominal gerilim değerinin %110-%180'i arasında kalan olaydır. Büyük üretim tesislerinde sıklıkla oluşurlar. Yaygın nedenleri büyük güçlü yüklerin devreden çıkarılması, güç istasyonlarında yanlış kademe seçimi ve şebeke hatalarıdır.

Kesinti (interruption): Gerilim değerinin 60sn'den daha kısa süreyle nominal değerin %10'unun altına inmesidir. Geçici kesinti olarak tanımlanan bu olayın dışında 60sn. den uzun süren ve gerilim etkin değerinin 0V olduğu kesintiler uzun süreli kesintilerdir (Blackout) ve temel nedenleri devre kesicilerin açması, şebeke hatalarıdır.

Uzun süren yüksek gerilimler (overvoltage) ve düşük gerilimler (undervoltage) swell ve sag'lara göre daha uzun sürelidir (1dk. dan uzun) ve bilgisayar belleklerinde veri kaybı, veri hatası, hassas cihazların devre dışı kalması gibi problemlere neden olabilirler. Saatlerce veya günlerce sürebilen düşük gerilimler Brownout olarak adlandırılır ve yetersiz kapasiteye sahip güç kaynaklarına olan aşırı elektrik güç talebi bu olayların en önemli oluşum nedenlerinden biridir.

3. Gerilim çentiği (voltage notch)

Gerilim dalga şeklinde gözlenen periyodik kısa süreli düşümlerdir. Yaygın nedeni DC ve AC motor sürücülerinde, Kesintisiz Güç Kaynakları'nda (UPS) yer alan, akım komütasyonu yapan doğrultucu devreleridir. 6 darbeli bir doğrultucu beslendiği şebeke gerilim dalga şeklinde bir periyotta 6 adet gerilim çentiği oluşturur. Gerilim çentiklerinin süre ve derinliklerinin artması aynı gerilim kaynağından beslenen diğer yüklerde sorun yaratabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

süratle takip edilmesi ve dikkate alınması gereken bir yazı olmuş. teşekkürler...

Bu çok öenmli bir yazı, mutlaka okunmalı, öğrenilmeli.

Ev bilgisayarımda 2,5 yıldır Tunçmatik güç kaynağı kullanıyorum. Gayet kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunuyorlar.Tavsiye ederim.

Ne işime yarayacak valla bana yarayacağını zannetmiyorum ama bu yazı emek harcayanlara Teşekkürler.

Elektrik güç kalitesinin işletmelerdeki hassas ve pahallı cihazlar için yeterince iyi olmaması büyük sorunlar doğurabilir. Yazı bu konuda çok bilgilendirici. Makalenin yazarı Vehbi Bölat'a ve Tunçmatik'e değerli bilgiler için teşekkürler...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir