Güçlü şifrelere giden yol!

Kafanızı hiç karıştırmadan, güçlü şifre oluşturmanın en temel kurallarını açıklıyoruz!

Güçlü şifrelere giden yol!

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan İnternet, artık gerçek hayatta gerçekleştirilen birçok aktivitenin kendisi üzerinden de yapılabilmesine olanak sağlayan, büyük bir portal. Ancak internet, tüm bu avantajlarına rağmen tehdit unsurlarıyla da kullanıcıların canını fazlasıyla yakabiliyor.

Virüsler, Trojan'ler, Worm'lar ve diğer malware'ler, yer yer kullanıcıların korkulu kabusu haline gelebiliyor. Bu nedenle internete bağlanan her bilgisayarın bu zararlılardan korunmak için bazı güvenlik yazılımlarıyla donatılması gerekiyor. Ancak iş, güvenlik yazılımlarını bilgisayarlara kurmakla bitmiyor elbette. Daha da önemlisi, kullanıcıların bilinçli bir şekilde internette dolaşması ve tehdit unsurlarını doğrudan bilgisayarlarına ulaşmasının önüne geçmesi...

Güvenliği sağlamak için güvenlik yazılımlarını kurmak yeterli değildir. Bunun dışında daha önce de söylediğimiz gibi, kullanıcıların bilinçli bir internet kullanıcısı olması gerekiyor. Örneğin internet üzerinde bulunan hesaplarını yeterli güvenlikte olmayan bir şifreyle korumaya çalışan kullanıcılar, aslında bilinçli kullanıcı tabirinden oldukça uzaktırlar.

Bu nedenle bu yazımızda, genellikle göz ardı edilen ancak çalınması durumunda kullanıcıları hayata küstüren şifreleri mercek altına alacağız. Şifrelerin nasıl oluşturulması gerektiğini ve en güvenli şifrenin nasıl yaratılabileceğini tartışacağız...

Şifreleriniz kaç karakter uzunluğunda olmalı?

Bugün için internet kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün internet üzerinde bulunan en az bir adet hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplar, e-posta, Facebook gibi sosyal ağlar ve banka hesapları olabileceği gibi, forum veya diğer üyelik hesapları da bu kapsama girmektedir.

Dolayısıyla internet üzerinde bir hesabı bulunan hemen herkesin güçlü bir şifreye de ihtiyacı vardır. Peki ama güçlü şifre nedir? Nasıl oluşturulur?

Güçlü bir şifre oluşturmak istiyorsanız, öncelikle şifrenizin yeteri kadar uzun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Şöyle ki, 5 ya da 6 karakterli bir şifre oluşturmak, şifrenizin güvenliği için büyük bir zafiyettir ve hacker olmayan herhangi bir kullanıcı bile (lamer gibi) bu tür şifreleri kolayca çalabilmektedir.

Bundan dolayı, şifre oluştururken öncelikle şifrelerin en az 8 karakterden oluşmasına dikkat etmek gerekiyor. Tabii iş, 8 karakter uzunluğuyla da sınırlı kalmamalı. Bunun yanında şifrenizin rakam ve sembolleri de içermesi (5, 6, @ gibi) son derece önemli. Bu tür farklı harf/rakam/sembol kombinasyonunu şifrenizde kullandığınızda, şifrenizin güvenliğinin maksimum düzeye ulaşacağına emin olabilirsiniz.

Cümlelerin baş harfini kullanın

Şifre oluşturanların en büyük dertlerinden biri, şifrelerini daha sonra unutabilme olasılığıdır. Bu sebeple şifre oluşturma aşamasındayken, şifrenizi aklınızda kalıcı bir yer edinebilecek harf veya sayılardan oluşturmanız gerekiyor.

Bu bağlamda şifre oluştururken aklınızda kuracağınız bir cümlenin baş harflerini kullanarak da şifrenizi istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. Örneğin, "Benim İlkokul hocam Kamil Dönmez Er'dir" tümcesini ele alalım. Buradaki cümleyi çok iyi bildiğinizi ve unutmanızın çok zor olduğunu varsayalım. Bu şekilde şifremizi oluştururken "bihkde" harf kombinasyonuna ulaşırız.

Böylece çok iyi bildiğiniz bir tümcenin baş harflerini kullanmak suretiyle yepyeni ve güvenli bir şifreyi medyana getirebilirsiniz.

Cümleleri olduğu gibi şifre yapın

Ancak cümlelerin baş harfini kullanmak sizi tatmin etmemiş olabilir. Eğer farklı yöntem arıyorsanız, aklınızda kuracağınız herhangi bir cümleyi, olduğu gibi şifrenizi oluştururken de kullanabilirsiniz.

"Benİstanbulageldiğimde12yaşındaydım" gibi çok iyi bildiğiniz cümleler, bu konuda size fazlasıyla faydalı olacaktır. Yine de, dikkat edeceğiniz üzere cümlemizi yazarken karakterlerin arasında boşluk bırakmamaya veya özel işaretler (kesme işareti gibi) kullanmamaya özen gösterdik. Bunun sebebi ise bu tür işaretlerin bazı bilgisayarlarda problem çıkarabilme olasılığıdır.

Sonuç olarak bu tür uzun cümlelerle de kendi özel ve uzun şifrenizi kolayca yaratabilirsiniz.

Sizin için özel olanları şifrenizde kullanın

Tüm bunların dışında, şifre oluştururken hayatımızda yer eden bazı eşya veya kelimelere de şifremizde yer verebilir.

Mesela gittiğiniz üniversitede sevdiğiniz bir hocanın ismini, uzun yıllar kullandığınız cep telefonunuzun modelini (marka ismi olmaksızın) ve en sevdiğiniz çizgi film karakterinin ismini bir araya getirecek orijinal bir şifre oluşturabilmeniz mümkün.

Örnek vermek gerekirse, "elif6600örümcekadam" şeklinde bir şifre oluşturduğunuzda, bu şifrenizin başkalarında bulunması son derece güç olacaktır. Ancak dilerseniz, bu şifreyi oluştururken de @ gibi özel sembollerden de faydalanabilirsiniz.

Parola oluşturucusunu kullanın

Tüm bu adımları bir yana bırakalım ve başımızı iki elimizin arasına alıp düşünelim: "Kendi oluşturduğum şifreye pek güvenemiyorum, bu konuda bana yardımcı olacak bir yazılım ya da hizmet olsa ne iyi olurdu."

Doğrusu, bu tür bir düşünce aklınızdan geçtiyse size müjdeyi hemen verelim: Evet, böyle hizmet ve programlar var. Kullanıcıların kendi başlarına oluşturduğu şifreler bazen kullanıcıları tatmin etmeyebiliyor. Bu tip durumlarda ise özel şifre oluşturma programları veya portalları devreye giriyor ve kullanıcıların isteğine göre, son derece spesifik ve güçlü bir parola meydana getirilebiliyor.

Bu şifre oluşturma portallarına verilenilecek örneklerden biri www.goodpassword.com. Ama internette ufak bir arama ile, çık daha fazlasına ulaşmanız da mümkün...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Cümleleri olduğu gibi şifre yapın bunu yapında sözlükle şifrenizi çözsünler...

ne oldu gerçekler acıdır bu tarz yazılar şifre kırma tekniklerinide geliştiriyor uyanında balığa çıkalım...

Sözlükte benim ilkokul hocam kamil dönmez erdir yaziyor ya. Hey Allahım ya.

king 123456789

Trojan yada pishing yerse tabi bunlarin hepsi yalan oluyor :)

okulda hocam bana önemli şifrelerinizi sayı, harf ve sembol olarak yapın demişti, bu başlığı görünce yazmak istedim gerçektende güvenilir tavsiye ederim.

@Anathema1903 senin hocanı yeyim yeyim ben :-* :D :D

Keylogger varsa bilgisayarinda?

@05 Ağu 2013 18:16 keylogger yada trojan sadece Windows için olur belki keylogger devresini takarsın ancak artık ps2 devri bitti...

Üyelik gerektiren her sitede cümlenizi şifre yapamazsınız. Çünkü bazı siteler uzunluk sınırlaması getiriyor. Bu durumda kombinasyon şifre kullanmak mantıklı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play