Gücünü bakteriden alan, katlanan pil!

Bu pil hem katlanabiliyor, hem de gücünü bakterilerden sağlıyor! Peki ama ne işe yarıyor?

Gücünü bakteriden alan, katlanan pil!

Seokheun Choi tarafından geliştirilen "katlanabilen kağıt pil", gücünü mikroplardan alıyor.

Binghampton University'de çalışan Choi, bakterilerin basit sensörleri çalıştıracak kadar güç üretebildiğini keşfettiğini söylüyor. Kirli suyun bol sayıda organik maddeden oluştuğunu söyleyen araştırmacı, herhangi bir organik maddenin bakteriyel metabolizma için kaynak olabileceğinin altını çizdi. Bir kibrit kutusu boyutlarına katlanabilen pil, kağıt, nikel, karbon ve balmumundan oluşuyor. Kolayca bulunan bu maddeler sayesinde pilin tüm maliyeti, 5 sente kadar düşüyor.

Choi, kağıdın ucuz ve ayrışabilir olduğunu vurguluyor ve şunları ekliyor: "harici pompalara veya şırıngalara ihtiyaç duymuyoruz çünkü kağıt, kılcal güç yoluyla solüsyonları emebiliyor."

Bugünkü biyolojik özellikleri izlemekte kullanılan kağıt temelli sensörler, elle kontrol edilen, elektrik gücüne ihtiyaç duyan cihazlardan oluşmaktalar. Choi ise kağıt pil sayesinde kendi gücünü kendi sağlayabilen bir cihaz geliştirip, biyosensörleri çalıştırabilecek gücü sağlamayı umuyor. Asıl amaç ise gelişmekte olan ülkeler için hastalıkların tanısını ucuza ve güvenilir bir biçimde koymayı sağlayacak bir araç geliştirmek.

Choi, bunun için ABD Milli Bilim Vakfı'ndan üç yıllık 300.000 dolar desteğe hak kazanmış bulunuyor. Pilin detaylarına bu adresten ulaşılabiliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

choiyi yapmış, başarılarının devamını dilerim.

devamlı pil haberi okuyoruz ama tüketiçiye ulaşan bir şey halen yok bütün bilim adamlar kendini bu pil işine vakfetmeli birde bulunan bilgiyi kendine yada patent tekeline degil halka açmalıdır

gücünü bekaretinden alıyo diye okudum :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir