Gülümseme detektörü suratsızları yakalıyor!

Japonlar şimdi de kimin ne kadar iyi gülümsediğine kafayı taktı; üstelik bilgisayarın desteğiyle...

Gülümseme detektörü asık suratlıları yakalıyor!
İşte gülümseten uygulama...

Bir mağazada müşterilerle ilgilenen kişinin asık suratlı olmasını kimse istemez. Herkes karşısında gülümseyen yüzler görmekten hoşlanır. Japonların son icadı olan gülümseme detektörü ile artık asık suratlı satıcı kalmayacak. Japonya'da sloganı "bir gülümseme ile hizmet ediyoruz" olan bir tren yolu firması sloganının her zaman geçerli olması için bu yazılımı kullanmaya karar verdi.

Özel olarak geliştirilen yazılım, kamerası ile izlediği kişinin gülümseyip gülümsemediğini ve gülümsediğinde bu konuda ne kadar başarılı olduğunu tespit edebiliyor. Yüzdeki farklı bölümleri ayrı ayrı inceleyebilen yazılım bu sayede gülümsenin kalitesini tespit ediyor ve gerektiğinde çalışanın karşısındaki ekranda "Hala çok ciddi görünüyorsun" veya "Dudaklarının kenarlarını biraz daha kaldır" gibi mesajlar gösterebiliyor.

Pek çok kişi için bu derece takip altında tutulmak rahatsız edici bir duygu gibi gelebilir ama sandalyenin bile yasak olduğu ofisleri düşündüğünüzde yine de çok kötü bir uygulama gibi görünmüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Şimdi olay kafamı karıştırıyor yıllardır.

Bizim milllet mi japonların teknolojiye bakış açısını bize böyle yansıyor.

Yoksa japonlar şöle mi diyor -dünya bizim tuaf şeyler icat ettiğimizi düşünsün gerçeği bizde kalsın:):)

Bu teknoloji uzun zamandır dijital fotoğraf makinalarında var zaten, geçen sene aldığım SONY T900'de de var. Ayarı açtığınızda fotoğraf karesindeki bütün yüzleri buluyor ve hepsinin yanına gülümseme barı koyuyor. Bütün barlar yeterili seviyeye gelmeden fotoğrafı çekmiyor.

Japonya aşmıştır.

bu adamlar hiç bos durmuyor :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir