Güncel virüs tarayıcılar kapışıyor...

CHIP Online güncel virüs tarayıcı testiyle yeniden karşınızda. Peki, hangisi daha iyi koruyor?

  • Halil Mollaoğlu
Virüs saldırısı! Peki, şimdi ne yapmalı?

PC'nizin koruma altında olduğuna mı inanıyorsunuz? Zira her koruma programı solucan, casus yazılım, trojan ve tehlikeli rootkit'lere karşı sizi korumaz. CHIP Online 20 virüs tarayıcıyı test etti ve hangilerinin cidden koruma sağladığını ortaya çıkardı. Hatta bu işi beleşe getirip getiremeyeceğinizi de göz önüne aldı.

PC başında oturup internette geziyor veya e-posta yazıyorsunuz. Sonra birden gizemli şeyler olmaya başlıyor: Metin düzenleyicisi çöküyor, web tarayıcı kendi kendine garip garip web siteleri açmaya başlıyor ve en sonunda sisteminiz yeniden başlatılıyor. Sanki yabancı bir güç PC'nizi eline geçirmiş gibi. Aslında tam olarak durum budur: İnternet mafyası PC'nize zararlı yazılım yerleştirmiştir ve onu uzaktan kontrol ediyordur. Fakat sadece saldırgan kendini gizlemeye dikkat etmezse durumun farkına varırsınız. Gerçekten zararlı trojan'lar ve rootkit'ler kendilerini öyle saklarlar ki PC'niz uslu bir şekilde çalışmaya devam eder ve elbette tüm sırlarınızı mafyaya iletir.

Belki de şimdi "Hiç sorun değil" diyeceksiniz. "Bir virüs korumam var" Ama bu koruma güncel mi? Yahut korumanız güvenilir biçimde PC'nizdeki zararlı yazılımları tanıyabiliyor mu? CHIP Online size bu soruların cevabını verecek. En önemli 20 virüs tarayıcıyı test ederek hem pasif konumda hem de kurulu olan virüs ve rootkit'leri tanıyıp kaldırabilme kapasitelerini ortaya çıkardık.

Muhafızlar: Zararlı yazılıma geçit yok

Test için farklı güncel teknikleri kullanan 10 adet virüs kuruldu: Parolaları çalan casus yazılımlar, internetten zararlı yazılım indirin trojan'lar, e-posta ile yayılan solucanlar ve sistemin derinliklerine saklanan rootkit'ler.

Muhafızlar: Zararlı yazılıma geçit yokİyi bir virüs tarayıcı elbette hepsini bulup en temiz şekilde sistemden kaldırmalı. Toplam değerlendirmemizi etkileyen yegane unsurlar tanıma ve kaldırma oranları oldu; kaynak tüketimi ve kullanım kolaylığı bu iki unsura ne kadar yardımcı oluyorsa o kadar dikkate alındı.

İdeal olanı, anti-virüs programının zararlı yazılımı kurulmadan önce (pasif durumdayken) yakalamasıdır. Bu yüzden test adayları öncelikle 3194 adet yaygın virüsten oluşan bir veri tabanına karşı savaşmalıydı. Bu hamle ile programların virüs örneklerine ait imzalara sahip olup olmadığını ve zararlıları sezgisel analiz yöntemiyle tanıyıp tanımadıklarını test ettik. Adaylar pasif konumdaki zararlıyı öncelikle manüel tarama sonra da gerçek zamanlı korumalarıyla bulmalıydı. Bu zorunlu görevi programların çoğu iyi bir şekilde yerine getiriyor: 12 virüs tarayıcı hiçbir virüsü gözden kaçırmadı. Diğer taraftan Ashampoo tarayıcının yetersiz seviyedeki gerçek zamanlı koruması, tarama fonksiyonuna göre çok daha az virüsü tanıdı. Buna karşın açık kaynak kodlu ClamWin bu işe elverişli olmadığını gösterdi: Tam 500 virüsü gözden kaçırdı. Gerçek zamanlı koruma sunmaması ise cabası!

Download: ClamWin

Derinlemesine tarama: Aktif saldırganları bulmak

Isınma turundan sonra dayanıklılık testine sıra geldi: Zararlı bulaşmış bir bilgisayarı virüslerden arındırmak. Burada virüs katillerinin zararlıya ait tüm etkin bileşenleri katiyen silmesi gerekiyor; yani aktif işlemler ve çalıştırılabilir dosyalar.

Derinlemesine tarama: Aktif saldırganları bulmakÖrneğin bir zararlının kurulum dosyası bilgisayarda kalırsa virüs her an tekrar aktifleşebilir. Burada asıl tedavi kayıt defteri anahtarları gibi artıkları silmek oluyor. Gerçi bunlar normalde zararsızdır; ama sistem dişlilerinin arasına giren kum gibidirler. Artık bırakmama konusunda hiçbir aday mükemmel bir sonuca ulaşamıyor. Ama yine de 15 aday tüm virüsleri tanıyıp ve zararsız hale getirdi.

Hatta Norton, MicroWorld eScan ve Spyware Doctor beş virüsün dördünü artıksız biçimde sildi. Spyware Doctor'da bu sonuç biraz şaşırtıcıydı; zira programın tarama motoru pasif konumdaki virüslerde en kötü ikinci tanıma oranını (yüzde 98,31) elde etmişti. Ücretsiz tarayıcılardan sadece Avira beş virüsü de devre dışı bırakabildi; ama arkasında (zararsız) artıklar bıraktı. Buna karşın Avast ve AVG, sistem araçlarını ve virüs tarayıcının imza güncellemesi yapmasını engellemeye çalışan e-posta solucanı Rontokbro'yu sistemden kaldırmayı başarmadı. ClamWin yine sondan birinci: Gerçi üç zararlıyı tanıdı; ama bunlara karşı hiçbir eylemde bulunamadı! Bu durum özellikle Banload virüsünde kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir: Trojan internetten farklı zararlılar indiriyor ve böylece bilgisayarı kısa bir sürede virüs tarlasına dönüştürebilir. İş bu raddeye geldiğinde ise sadece tek bir şey yardımcı oluyor: Windows'u yeniden kurmak.

Rootkit'ler: En büyük lokmalar

İkinci test turunda anti-virüs programları rootkit'leri bulup kaldırmalıydı. Rootkit'ler Windows işlemlerine hatta bazen çekirdeğin kendisine bağlandıkları için çok tehlikelidirler.

Rootkit'ler: En büyük lokmalarRootkit'ler işlemlerini ve hacker-PC ile olan iletişimlerini bu şekilde gizleyerek anti-virüslerden saklanabilir. Ayrıca kaldırılmaları da çok zordur. Özellikle bir rootkit, test adaylarını bayağı terletti: NTRootkit sistem belleğine yerleşmeyi seven ve çalıştırıldığında bir arka kapı üzerinden komut bekleyen bir trojandır. Test edilen programların neredeyse yarısı bu rootkit'i kaldırırken başarısızlığa uğradı.

Rootkit testinde sonunculuğa Ashampoo AntiVirus layık oldu. Araç pasif kurulum dosyalarını tanıdı; ama rootkit'ler devreye girdiği an hiçbirisini bulamadı. Daha iyisini ise her rootkiti (aktif veya pasif) tanıyan ve kaldıran sekiz test adayı yaptı. Bunların arasındaki tek ücretsiz temsilci avast tarayıcısı oldu. Testte karşılaştığımız ilginç bir olay: Bazı tarayıcılar pasif bir rootkiti tanımazken etkin hale geldiği, yani rootkit kamuflajına büründüğü anda zararlıyı tanıdı. Örneğin Panda, parolaları çalan bir casus yazılım olan Infostealer'ın kurulum dosyasını gözden kaçırdı. Sebep: Bazı tarayıcılar sadece etkin bileşenlere ait imzalar içerir. Yahut hiçbir imza yoktur ve tarayıcı rootkit'leri sezgisel veya davranış temelli tanımayla bulmuştur.

Test birincisi: Norton AntiVirus 2009

Güncel testimizde Symantec-çözümü birincilik pozisyonunu başarılı bir şekilde korumaya devam ediyor.

Test birincisi: Norton AntiVirus 2009Norton, 2009'lu sürümlerinden bu yana tekrar zirveye oynayabiliyor. Sarı kutulu ürün önceki sürümlerinin aksine tatmin edici yakalama oranları, zararlı yazılım ve aktif rootkit kaldırmada elde ettiği başarılı sonuçlar ve iyi performans değerleriyle ikna etmeyi başarıyor.

Tanıma: Zararlı listesi sorun değil
Testimizde Norton AntiVirus 2009 (test edilen sürüm: 16.5.0.134) öncelikle 3194 zararlı örneğini tanımalıydı. Popüler ve yaygın zararlılardan oluşan listemizin eksiksiz bir biçimde tanınması her anti-virüs programının olmazsa olmaz göreviydi. Norton tarayıcının bizi bu alanda şaşırtmaması son derece doğal: İstek üzerine tarama ve erişim anında tarama motorları tüm zararlıları sorunsuzca tanıdı.

Etkin zararlıları ve rootkit'leri kaldırma
Norton AntiVirus 2009 özellikle virüs ve aktif rootkit kaldırmada çok iyi savaşıyor. Testte koruma çözümünü beş tipik zararlı örneği (AutoIt, Autorun, Banload, Mytob, Rontokbro) ve beş rootkit ile (Hupigon, Infostealer, NTRootkit, Pigeon, PolyCrypt) ile karşılaştırdık. İstisnasız tanımanın yanında Norton, aktif tüm bileşenleri kaldırmada da dikkatleri üzerine çekiyor. Sadece Mytob solucanında bazı (etkisiz hale getirilmiş) artıklar sabit diskte kaldı. Testteki hiçbir ürün bu kadar temiz çalışmıyor.

Download: Norton AntiVirus 2009

Fiyat tavsiyesi: Avira AntiVir Personal - Ücretsiz

Avira AntiVir Personal koruması ücretsiz anti-virüs programları arasında popülerdir. Yazılım geçmişte yaptığımız testlerde iyi tanıma oranlarıyla ikna ediyordu. Bir güvenlik setinin sunacağı ek modüllerden feragat edebilenler ücretsiz yazılım ile tasarruf yapabilir.

İstisnasız tanıma
Avira'nın ücretsiz sürümü testimizde 3194 zararlıya karşı savaşmalıydı. Popüler ve çokça yaygınlaşmış zararlılardan oluşan listedeki hiçbir yazılım iyi bir anti-virüs çözümünün gözünden kaçmamalı. Beklenildiği gibi istek üzerine tarama ve erişim anında tarama tüm denekleri güvenilir biçimde taradı.

Kaldırma: Aktif rootkitlerde sorun var
Buna karşın AntiVir Personal önceden sisteme bulaşmış zararlıları kaldırmada zorluk çekiyor. Testte yazılıma beş adet klasik virüs ve beş adet rootkit örneği sunduk. Avira tüm örneklerde anında alarm verdi. Kaldırmada da başarılı oldu diyebiliriz; en azından beş klasik virüs örneğinde. Diğer beş denekte (zararsız) artıklar sabit diskte kaldı.

Yazılım sadece sistemde zaten kurulu olan rootkit'leri tanımada başarısızlık gösteriyor. NTRookit aktifken yapılan sistem taramasında AntiVir ne bir uyarı verdi ne de bir temizleme girişiminde bulundu. Fakat burada AntiVir'i zararlı bulaşmış bir sistemde kullanmak gibi teorik bir durum söz konusu.

Yine ücretsiz olarak temin edilebilen Avira Sistem Kurtarma CD'si ile yaptığımız hızlı testte yazılım, Windows altında aktif olan rootkiti hemen tanıdı. Buradan anlaşılıyor ki kullanılmış veya virüs bulaşmış olma ihtimali olan bir PC'yi devralanlar bir Linux-Live sistemi edinip bilgisayarı bu diskle başlatarak taratmalı. İşte o zaman aktif zararlıların da şansı kalmıyor. Yine de Avira testimizde 12. sıraya yerleşti.

Download: Avira AntiVir Personal

Sonuç: Ticari yazılımlar, ücretsizlere fark atıyor

Testimizdeki yazılımların yarısından fazlasının iyi sonuçlar elde etmesi bizi sevindiriyor. Fakat bunların çoğu da ticari yazılımlar; en iyi ücretsiz yazılım dahi hep bir not daha düşük alıyor.

Sonuç: Ticari yazılımlar, ücretsizlere fark atıyorİlk altı sıradaki ürün tam anlamıyla ikna etmeyi başarıyor; bu yazılımların arkalarında bıraktığı artıklar en az seviyede. Norton AntiVirus bir adım daha ileri giderek kurulu zararlıları temizlemede en iyi performansı gösteriyor. Fakat F-Secure Anti-Virus de testte ikna edici değerler sundu.

En iyi temizleme gücü
Önceden virüs bulaşmış bilgisayarlarla çokça muhatap olanlar Symantec'in koruma çözümünü seçmeli. Testteki hiçbir ürün bu alanda Norton AntiVirus 2009 kadar güvenli çalışmıyor.

Güvenilir ücretsiz koruma
Para vermek istemeyenler Avira AntiVir ve avast Home Edition ile yetinebilir. Yazılımlar çalışma anında bulaşmaları güvenilir biçimde engelliyor. Fakat zaten virüs bulaşmış bilgisayarlarda test birincimize yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Gerçi Avira'nın ücretsiz kurtarma CD'si aktifleşmiş zararlıları da tanıyor; fakat rakip ürünler Windows çalışma halindeyken temizleme işini daha iyi yapıyor.

Genel anlamda bir ücretsiz yazılım bazı ücretli programlardan bile daha iyi olabiliyor: Dr. Web ve Ashampoo'nun tarayıcılarından da kötü olan tek yazılım ClamWin. Eğer PC'nizi bununla korursanız internet mafyasının işi çok kolay olacak ve PC'niz virüslerden arınmayacaktır.

1 - 10 Numara arası: Sadece ticari tarayıcılar

İlk altı sırada ticari (ücrete tabi) anti-virü yazılımları var. Altıncı sıraya kadar olan tüm virüs tarayıcılarını hiçbir sınırlama olmaksızın tavsiye ediyoruz. Zaten test sonuçlarına bakacak olursanız; aralarında çok da büyük bir fark olmadığını göreceksiniz. Ancak 9. sıradan itibaren virüs tarayıcılar, kurulu rootkit'leri silmede başarısız olmaya başlıyor.

VİRÜS TARAYICILAR (1-5 ARASI)
Derece 1. Sıra 2. Sıra 3. Sıra 4. Sıra 5. Sıra
Ürün Norton AntiVirus 2009 Trend Micro Internet Security 2009 Bit Defender Internet Security BullGuard Internet Security NOD32 Antivirus 4
Derleme 16.5.0.134 17.1.1250 12.0.12.1 8.7.1.17 10.0.977. 409
Firma Symantec Trend Micro BitDefender BullGuard Eset
Toplam puan 98,6 97,2 95,8 95,8 94,4
Pasif konumdaki zararlıları tanıma (3194 güncel zararlı yazılım)
Manüel tarayıcı %100 %100 %100 %100 %100
Gerçek zamanlı koruma %100 %100 %100 %100 %100
Aktif konumdaki zararlıları tanıma (Tanıma / Etkin bileşenleri silme / Komple temizlik)
Win32 / AutoIt evet / evet / evet evet / evet /evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır
Win32 / Autorun evet / evet / evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / evet
Win32 / Banload evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır
Win32 / Mytob evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / hayır
Win32 / Rontokbro evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / hayır
Kurulu rootkit'leri temizleme (Pasif rootkitleri tanıma / aktif rootkileri tanıma / Aktif rootkitleri kaldırma)
Win32 / Hupigon evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / Infostealer evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / NTRootkit evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / Pigeon evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32/PolyCrypt evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Demo Download Download Download Download Download
VİRÜS TARAYICILAR (5-10 ARASI)
Derece 6. Sıra 7. Sıra 8. Sıra 9. Sıra 10. Sıra
Ürün F-Secure Internet Security 2010 eScan Anti-Virus Edition Kaspersky Anti-Virus 2009 G DATA Anti-Virus 2010 Virus Scan Plus 2009
Derleme 5.3.161 10.0.977. 409 8.0.0.506 (a.b) 20.0.4.9 13.3 Build 127
Firma F-Secure microworld Kaspersky G DATA McAfee
Toplam puan 94,3 93,5 93,3 93,0 91,9
Pasif konumdaki zararlıları tanıma (3194 güncel zararlı yazılım)
Manüel tarayıcı %100 %100 %100 %100 %100
Gerçek zamanlı koruma %99,97 %99,97 %100 %100 %100
Aktif konumdaki zararlıları tanıma (Tanıma / Etkin bileşenleri silme / Komple temizlik)
Win32 / AutoIt evet / evet / evet evet / evet /evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır
Win32 / Autorun evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır
Win32 / Banload evet / evet / hayır evet / evet / evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır
Win32 / Mytob evet / evet / hayır evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / hayır evet / evet / evet
Win32 / Rontokbro evet / evet / hayır evet / evet / evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır
Kurulu rootkit'leri temizleme (Pasif rootkitleri tanıma / aktif rootkileri tanıma / Aktif rootkitleri kaldırma)
Win32 / Hupigon evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / Infostealer evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / NTRootkit evet / evet / evet evet / hayır / hayır evet / evet / hayır evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / Pigeon evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32/PolyCrypt evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / hayır
Demo Download Download Download Download Download

11- 20 Numara arası: Ücretsiz olanlar da koruyor

11. sırada şu sıralar en popüler ücretsiz anti-virüs çözümü olan Avira AntiVir var; hemen arkasından Avast Home Edition geliyor. Açık kaynak kodlu ClamWin çözümünü kullanmak cidden tehlikeli olabilir. Bu aracın kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Derece 11. Sıra 12. Sıra 13. Sıra 14. Sıra 15. Sıra
Ürün Panda AntiVirus 2009 Avira AntiVir Personal avast! 4.8 Home Edition AVG Anti-Virus Free 8.5 Spyware Doctor
Derleme 8.00.00 9.0.0.403 4.8.1335.0 8.5.374 6.0.1.445
Firma Panda Avira Avast AVG PCTools
Toplam puan 91,8 89,4 89,3 84,5 83,8
Pasif konumdaki zararlıları tanıma (3194 güncel zararlı yazılım)
Manüel tarayıcı %100 %100 %99,97 %100 %98,31
Gerçek zamanlı koruma %100 %100 %99,97 %100 %98,31
Aktif konumdaki (kurulu) zararlıları tanıma (Tanıma / Etkin bileşenleri silme / Komple temizlik)
Win32 / AutoIt evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / evet
Win32 / Autorun evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / evet
Win32 / Banload evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / evet
Win32 / Mytob evet / evet / hayır evet / evet / evet evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / evet / hayır
Win32 / Rontokbro evet / evet / hayır evet / evet / hayır evet / hayır / hayır evet / hayır / hayır evet / evet / evet
Kurulu rootkit'leri temizleme (Pasif rootkitleri tanıma / aktif rootkileri tanıma / Aktif rootkitleri kaldırma)
Win32 / Hupigon evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / Infostealer hayır / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32 / NTRootkit evet / evet / evet evet / hayır / hayır evet / evet / evet evet / hayır / hayır evet / evet / evet
Win32 / Pigeon evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet
Win32/PolyCrypt evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / evet evet / evet / hayır
Demo Download Download Download Download Download

Okuyucu Yorumları

Toplam 117 Yorum

ya arkadaş eset nasıl kaspersky geçmiş anlamadım ???

ya hakkaten nasıl olmuş o birde norton en iyi antivirüs programımı şimdi ?

Merak ediyorumda tüm tarayıcı testlerinde sonuçlar neden bu kadar farklı oluyor, kime güvenelım?

Editörün notu:
Çok basit, anti-virüslerin etkinliği, virüs veri tabanlarının güncelliğinden etkileniyor. Biz testlerde en güncel halleriyle test yapıyoruz ama firma güncel ve tehlikeli virüslerin gerisinde kaldıysa testte de geriye düşüyor. Elbette bazı firmaların yazılımlarının güçlü tarama motorları da sonuçlarda etkili. Ama sonuçta en büyük değişken güncellik oluyor. Yazılımlar değişiyor, test sonuçları da geçen aylarla birlikte değişiyor, bu çok doğal. Güncellenen bir yazılım sonuçta bu, performansı sürümden sürüme değişiyor; bellek ya da sabit disk değil.

Sonuçta şunu söylemek istiyoruz: Testlerimizin doğruluğuna ve tarafsızlığına kesinlikle emin olabilirsiniz. Firmalar rekabet halinde ve dönem dönem bazıları öne geçiyor. Ama bu bizi ilgilendirmiyor. Biz test sonuçlarını aktarıyoruz, markaya bakmıyoruz. Değerlendirmek size kalmış, umarız bu cevap, duruma anlam veremeyen okuyucularımıza yardımcı olmuştur.

puanlar ve özellikle tablolarda karşımıza çıkan sonuçlar o kadar yakın ki. Şu birincidir şu beşincidir demek çok saçma. ayrıca ey microsoft:

detarjana ayrı kireç önleyiciye ayrı para vermek istemiyoruz.

ilginç çift tarama motoruna sahip g-data babayı almış demekki oda patlıyor çift tarama motoruna rağmen.

guzel bir test ama keske test edilen urunlerin birde ram işlemci kullanımı ya da diskte kapladığı alan gibi performans değerlerinide 32 yada 64 bitlik sistemler altında uygun versiyonlarla görebilseydik. Sahsen bir NOD32 hayranı olarak 5.sırada olması hayal kırıklığı yarattı

su mikrosoftun yeni antivirusunude deneseydiniz

Editörün notu:
Security Essentials'ın final sürümü testlerden sonra çıktı ve tam sürüm ücretli anti-virüslerle aynı seviyede değil.

1.kaspersky
2.eset
3. gerisi hikayedir.

Wrsf.exe adında flash bellekleri ve autorun.inf dosyasıyla çalışan bir zararlı var bu zararlıyı norton 2009 -2010 Kaspersky 2010 nod32 zararlı olarak görmüyor ve temiz olarak gösteriyor tek MSE buldu ve temizledi rar içerisinde yedeği mevcut rar içerisinden zarar veremiyor.

en ıyısı gene g-data son agustos 2009 av testte gene %99.8 vırus bulma basarısı gosterdı

avast pro edition testte yokmu???

kaspersky nin üzerine tanımam ama nasıl olurda ilk 5 e giremez anlamadım

HER ŞEYE RAGMEN
4EVER
KASPERSKY
!!!!!!!!

neden avira personal test edilmiş!! diğerlerinde int. sec. test ediliyor pre. sec. ile karşılaştırılmalı diğerleri gibi

Bana göre en kaliteli virüs programı Avast professional bir yıldan fazladır kullanıyorum hiç bi sorun yok pc de,Ekim de yeni sürümüde çıkınca çok daha güçlü olacak,ne norton nede kespersky avastla yarışamaz,test edenler avasta haksızlık yapmışlar bence,zaten Internete baktığınız zamanda avasta karşı önyargıları warr,ama kullanınca ne kadar etkili olduğunu görürsünüz,bilinçli bir kullanızı olarak Avast diyorum o kadar,geçenlerde windows 7 Ultimate yi yükledim,tamamem uyumlu,hiç bi sorun yok,Avast bir numara bana göre,,,

ya panda

chip PANDA IS yi deneseydiniz bide bn lisanslısını kullanıyorum çok memnunum vista home promerium la vista ultimate arasındaki farktan çok daha fazla fark var PANDA AntiVirüs le PANDA IS arasında

O kadar firma arasından her seferinde norton gibi sabıkalı bir antivirüsün birinci çıkması garip...

2 yıldır Kaspersky lisanslı kullanıcısıyım hiçbir sıkıntım olmadı. Yanlız çevremde gördüklerim olsun anlatılanlar olsun yapmış olduğunuz testlerle bağdaşmıyor. Yinede teşekkürler

Bende Windows 7'de Norton İnternet Security kullanıyorum ve hiç bir sorun yok. bilgisayarı hiç şekilde kasmıyor?

Normal bir bilgisayar kullanıcısi için (warez sitelerine girmeyen karanlık taraflarda dolaşmayanlar) sadece AVG Anti-Virus Free 8.5 yeter.

Ücretsiz anti-viruslerin içinde bence en iyisi AVG dir :)

Ayrıca yakında AVG 9 geliyor dört gözle bekliyorum. Yaşasın Grisoft :)

aynen bende çok şaşırdım KASPERSKY'ın dandik nod32 nin arkasında kalmasına. :S

nortonu seviyorum

kim ne derse, test sonucları nasıl çıkarsa çıksın kaspersky dan şaşmam. burada adın geçen antivirüslerin aşağı yukarı hepsini kullandım, bunları kaldırıp kaspersky ı kurduğumda temizledim ancak virüsleri (norton hariç, o da bilgisayarı kendi kullanıyor, bana kullanmak için ne bir bellek ne de işlemci de yer bırakıyor :)) )

arkadaşlar eski bir kaspersky kullanıcısıydım.Şimdi norton 360 v3.0'a terfi ettim.inanın sistemi hiç kasmıyor.kayıt defteri düzenleyicisi de cabası.tam anlamıyla mükemmel....

tahmin ettiğim gibi norton 1. sırayı kapmış.

şu avast'a iyi diyenlere kıl oluyorum...

bır cok antı vırus u kullandım kasprsky kadar süzme yapanı görmedım.. kasperden waz gecmememın sebebı.. karalıste benı bezdırdı..
suan ıcın avast 4.8home editesnn..ıkı yıl bedewa..
karper ın buu sıralamada gerılere dusmesı benı sasırttı..

virüs tarayıcıda neymiş formatımı atar dalgama bakarm :D

herkes kendi kullandığı programı listebaşı görmek istiyor. önyargılı davranmayın. Norton 2009-2010 kurunca anlayacaksınız. hiç denediniz mi? avast diyenlere de yuh artık demek istiyorum!

Norton her zaman pc leri zorlamıs bir üründür 1. olmasına şaşırdım doğrusu.Nod 32 den ise bu sonucu ummazdım...

İlla ücretsiz kullanmak için en iyi antivierüslerden vaz geçmek zorunda değilsiniz.İnternette biraz araştırsanız,Norton veya kaspersky'nin 90 günlük promosyon amaçlı full sürümlerini kullanabilirsiniz.Bende kaspersky'nin 9o günlük bir web sayfasından promosyon amaçlı aldığım keyi ile full kullanıyorum, bir key'in süresi bittiğinde diğerini girip bir 90 gün daha uzatıyorum.Hemde yasal olarak...;)

norton un güncelliğine bi şey diyemiyeceğim fakat pc den anlamayan insanların kullanabileceği bir şey değil.üstelik virüs taraması çok yavaş ve gerçekten insanı uğraştıran cinsten bir program ayrıca tarama sırasında sırasında müthiş kasmakta pc yi.birde şu kaspersky olaı var bütün herkes nasıl dandik nod32 kaspersky geçmiş diye sorup duruyorlar çünkü eset min sistem ihtiyacıyla max güvenlik sunuyor.taramalarda pc kasmıyor ve virüs veritabanı anında gücelleniyor

ESET 4 den hiç vazgeçilirmi aga.Bugün 5. olur , yarın birinci olur veya öbürgün sonuncu olur.Bunlar zamanla değişikliğe uğrayabilir ancak NOD32 kadar kolay kullanımlı - pc yi fazla yormayan ve iyi koruyan ,yani bunların üçünü birarada düşünürsek bence ESET 1.

bazı arkadaşlar kendilerini yenileyememiş, halen dinozorlar döneminde yaşıyorlar sanki: norton 2010'un bilgisayarda yüklü olduğunu bile anlamıyorsunuz, o kadar hafif yani ve bilgisayarı kasma derecesi "0"(sıfır) inanmayanlar denesinler. Bencede 1 numara olmayı hakediyor kesinlikle. Üstelik çok kolay bir ara yüzü var, güvenlik duvarını çok kolay yönetebilirsiniz.

bilgisayarcı adam antivirüs kullanmaz.Virüs girdiğini kendi anlar el ile siler :)

Bu testi yapanlara hiç katılmıyorum norton 2009 kasper 2009 dan kat kat daha fazla kasma yapar ve korumaz kaspere oranla azdır kasper asla esetten geride olamaz bugün kü nod 4 ve ya 3 bu ücretsizlerden daha kötü hiçbirşey yapmıyor anca yatıyoz yaptığı tek şey karantinaya almak yada autoran,trojen,solucan gibi basit virüsleri silmek bide kasper 2010 u bu teste sokarsak birinci olur çünkü 2009 dan daha hafif KASPERDEN ŞAŞMAM!!!!!!!

Avast Pro veya Free ikisini de kullandım beş para etmez Pc Tools, Nod 32 vs Rootkitlerde hepsi başarısız.
Norton sistemin tamamını işgal ediyor.
Rootkitlerde ve trojanlarda Antivirüsler çuvallıyor...
Bu aralar favorim COMODO .....

yaa sayın editör neden avira securtiy suite listeye koymadınız lütfen onuda bi test edin sizden ricam bidaha ki seferde :)

Arkadaşlar bilgisayar kullanmayı bilmeyenler antivirüs programı kullanırr.Bilenlerde kullanır ama öle çok iyi bir program aramazlar.Bence pc yi kasmayan hem bellek hem işlemciyi az kullanan eset programıdır.
BİGİSAYARCI ADAM VİRÜS SOKMAZ BİLGİSAYARINA !!!

Arkadaşlar birçok yorum yapmış. Ama sanırım gözden kaçan bir nokta var. Bu bahsettiğiniz programların çoğunun nette crackli sürümleri veya serialleri bulunabiliyor. Şimdi sormanız gereken şu, kırılabilen bir yazılım bana güvenlik sağlar mı? Bir yıl kadar önce bu konuda epey bir araştırma yaparak Bullguard 8.0 sürümünde karar kılmış ve sitesinden iki yıllığına lisanslı olarak satın almıştım. Nette bir araştırın bakalım, crackli sürümünü veya seriallini bulabilecek misiniz? Bu program hakkında yabancı bir hackerın bir deyimi var dinamit. Sağlıcakla kalın...

Crack işlemi virüs anlamına gelmez.Yani bunu antivirüs programının anlamaması gayet doğal.Ayrıca bir çok insan win 7 de crackli kullanıyor.Ama bu windows'un kolay crack olduğu için güvenli olmadığı anlama gelmez.Şu anda dünyada en çok yazılımdan para kazanan şirket olmasına karşın.

bullguard hakkında yazan arkadas, ilk aramamda 8.5 sürümünün crackini buldum. hiç bir program yokturki kırılmasın, antivirusun kalitesi crackinin olup olmamasıyla ölçülürmü hiç?

niye kaspersky 2009 kulanıldı ki testlerde 2010 varken ayrıca programların bazıları 2010 bazıları 2009

Eset smart security 4 gibisi yok bence.

bazı arkadaşlar hala nortonu "o eski norton" zannediyor ve çok yanılıyor. özellikle 2010 versiyonunu kullanmanızı tavsiye ederim. sonar2 sezgisel taraması çok gelişmiş gerçekten. ve pc yi kasmıyor kesinlikle. Listedeki tüm A.V leri denedim istisnasız. Gerçektende norton numberone!!!

bazılarınız demiş pcyi hiç kasmıyor bu pcden pcye değişiklik gösterir şu anda amd phenom x4 kullanıyorum bendede kasmıyor :xD

Arkadaşlar McAfee security hakkında yorum yapılmamış . McAfee ne durum da nerden nasıl bilgilenebilirim

kaspersky diyorum... başka bişey demiyorum...

Hemen hemen bütün anti vürüs programlarını kullandım sisteminiz biraz iyise McAfee security kullanın derim nortonu bilen zaten biliyor aklı başında hiç bir kullanıcı nortonu makinasına kurmaz hele birde vista kullanıyorsanız tam bir kabus makinaya hiç bir şey kurdurmuyor sonrada güvenli anti vürüs deniliyor her halde makinaya hiç bir program kurmassan vede internet bağlantın yoksa en güvenilir norton :)))

Su an ücretsizler arasında en populer Avira olabilir ama en iyi ücretsiz yakın zamandaki test sonuclarına göre Panda Cloud'dur. Sizin testinizde yer almaması eksiklik.

http://www.chip.com.tr/blog/recepbaltas/en-iyi-bedava-anti-virus-hangisi_3792.html

Gerci 3-4 ay once bir haber vardı

http://www.chip.com.tr/konu/Panda-Yenilikci-ucretsiz-bir-virus-tarayici_12473.html

artık indirmek icin kayıt da gerektirmiyor.

Panda Cloud eksik bırakıldığı gibi yakın bir süre once beta asamasını sonlanıp hazır hale gelen ücretsiz MSE (Microsoft Security Essentials) da teste alınmamıs.
https://www.microsoft.com/security_essentials/default.aspx?mkt=en-us

Daha kapsamlı bir calısma bekliyoruz. Mesela sadece ücretsiz antivirüs programları üzerine. Neden yabancı sitelerden arastırmak zorun da kalalım ki :)

Neden Kaspersky 2010 değil de 2009 sürümü tercih edildi Test için?

chip araştırma merkezinden beklemediğim bir araştırma kaspersky 2010 neden yok bari en azından bazı antivirüs programları eski sürümleridir. diye bir not olsaydı

Editörün notu:
Hepsinin sürümleri yazıyor.

valla norton eskiden gerçekten de berbattı ama son sürümlerinde büyük değişiklik yapmışlar

Kaspersky , NOD32 , Norton ---> Üç Silahşörler işte bunlar...

ya iyi hoş da ücretsiz comodo internet security kısaca cis neden yok yahu ? ben aylarca kullandım gayet sağlam bir av. ve firewall... nod32'den bile daha hızlı zararlı yakalayıp imha ediyor... ?

kesinlikle editörün notuna katılıyorum.başka söylenecek birşey yok

Avira nın ucretli versiyonunu kullanıyorum 3 senedir. Yıllık 36 tl gıbı bır rakamla ustelık. Burada ucretsız versıyonu ıncelenmıs. Ancak antivir premium versiyonunu da dahil etselerdi daha iyi olurdu ki ücretsiz versiyonu bile oldukca sağlam.

avira antivir premium da webguard,mailguard ve guard olmak uzere aktif olarak bekleyen bir koruma kalkanı var. Sistemi yormadan arkaplanda calısıyor. Chip bunu dahil etseydi norton belkide nal toplardı.

Sistemi en az yoran antivirüs programı herkesin tercihi olacaktır (tabi ki sistemi güvenilir olarak korumak kaydıyla) Ben daha önce norton kullanmıstım 2005 sürümüydü. Sistemi oldukca yoran, sacma sapan pencereler cıkaran bir programdı. 3 yıldır kullandıgım antivir premium dan cok memnunum.

nod32 ınternet securıty 4 kullanıorum ve cok da memnunum sadece güncellemesini yapın gerisini ona bırakın virüsleri pasif halde silme olanağı da sunuyor

Tamamını denemiş bir kullanıcı olarak söyleyebilirim ki Avast professional 4.80 in eline su dökemez hiçbiri.Günlük neredeyse onlarca etkeni yakalayıp haber veriyor.Üstelik real time çalışan 7 çeşit koruyucusu var.Daha ne olsun??

Kaspersky Anti-Virus 2009 ya yazık olmuş eset kötü diyenlere kapak niteliğinde bu test. notron nun birinci olmasına şaşırdım deyeyeyim bari.

McAfee'yi adamdan sayan yok heralde CHIPONLINE'de ne zaman virüs programlarıyla ilgili bir test, yazı görsem McAfee hiç hesaba katılmıyor...
3 yıldır McAfee kullanıyorum buradaki bir çok programdan daha performanslı çalışıyor.
McAfee'yide listeye dahil etmenizi dilerim...

Sayın editör herşeye cevap vermişsiniz ama avira'yı neden sadece ücretsiz versiyonuyla yarıştırdığınızı yazmamışsınız.Gözden kaçırdığınızı düşünerek bir daha sorayım.Avira ücretsiz versiyonunun yanında ücretlisi neden test edilmedi?

Editörün notu:
İçiniz rahatlasın, ücretli ve ücretsiz arasında bir başarı farkı yok. Lisans var, ek özellikler var, her av'nin ücretli- ücretsiz sürüm kıyaslaması tamamen bambaşka bir testtir.

Neden Eset Yok?

yorumların çoğunu okudum biri crack tan bahsetmiş diğeri ondan bundan
ben şunu bilir şunu söylerim norton birinci seçilmiş olabilir başka programnlarda ikinci veya üçüncü seçilmiş olabilir fakat ben nortonda kullandım eset te kullandım avira anti vir de kullandım avast da kullandım mCafe de kullandım yani lafı çok uzatmadan sadede geleyim
iki üç seneden beri anti virus programnlarını denedim ama en iyisi Kasper Sky Anti Virus adı üstünde kas işte biraz kasıyor ama bilgisayardda bir tana virus bulamazsın her turlu virus programıyla pc me virus girdi fakat kasper le hiç virus girmedi sizlere tavsiyem kaspersky dır

saygılarımla

Dünya çapındaki sitelerde G-DATA birinci oluyor.Burada 9. olmuş.Çok Garip.:D:D

AVG 9 Çıktı hepsini ezip geçicek :)

1- CO-MO-DO ücretsiz,türkçe,türk mühendisinin dehası olarak tanıtılıyor;birde bunu test edermisiniz?
2- Ayrıca kullanıcı olarak bende bazılarını kullanarak denemiş oldum.En çok memnun olduğum a-squared Free (4.5.0.8 versiyonu)
3- Şu anda Çare (Advanced System Care Free 3.3.4) ve IObit Security 360 v1.01 kullanıyorum.Ücretsiz olduğundan tüm fonksiyonları kullanılamıyor.

Kafiyeli Olmuş :) , "Çare , Advanced System Care ":DD

Kaspersky gerçekten en iyisi , nasıl oluyor da sonlarda yer alıyor anlamadım , Norton kullandım düşündüğüm kadar koruma sağlayamadı , Kasperskynin her uygulama açılırken application control adı altında bekletmesi biraz sinir bozucu , onu da kapatmayı başarırsam mükemmel bir program Kaspersky Internet Security...

Ben listedeki programların hemen hemen hepsini kullandım, ancak şu ana dek en menmun kaldığım programlardan biri Kaspersky olmuştur, bu arada 2010 beta sürümünü kullanıyorum Win 7 ile hiç problemsiz ve kasıntısız çalışıyor, bu arada listede McAfee yok, bu duruma çok üzüldüm, lafın kısası
Test hususnda şunu söyleyebilirim tüm dünyada kullanılan bütün Av programları derlenip teste giren program sayısı yüksek tutulabilirdi, Editör beyin dikkatine

ESET'le gurur duydum böyle abuk subuk testlerden bıktık,şöyle adam gibi test lazımdı valla,CHIP onu da yapmış,teşekkürler.

advanced system care free 3.3.4 gerçektende güzel bir program bunu pro ya çewirmek için forumları takip etmek yeterli ama işinpüf noktalarınıda okumak gerekiyor. teşekkürler chip hazırlayanları we sewgili okurlar. saygılarımla.

macin windowsun hayranı çok da anti virüste ezbercilik ne ya! yok o marka onu geçemezmiş yok bu süperiş şu rezilmiş, kimsenin dediği kimseyi tutmuyor!

nod 32 hakkında ne gibi bir istatistiki bilgi war.

yorum yapan bir allahın kulu da tablolara bakmıyor mu! Aralarında küçük farklar var hala daha bazı markalara küfürün sonu gelmiyor

Bu seneye kadar norton bedava gelse bile notebook dan silerdim , şuan Norton 2009 İnternet security kullanıyorum 1 aylık , sistemi en az 10 tane virüsden bulasmadan kurtardı... w32.sality.AE az önce bulaşmadan sildi ve sistemi yormuyor önceki sürümler gibi..Paralı alırsam ilk tercihim norton olucak..

ben de kullandıklarım arasında en çok Kaspersky'den memnun kaldım...

Dünyada yapılan bir cok güvenlik programı testlerinde avira kaspersky ve gdata bası cekiyor ve norton ilk bese dahi giremiyorken burda nasıl birinci olmus anlamadım

yha bu arada ben sistemimde mcaffe anti virüs kullanıyorum fakat bu NTİVİRÜS PROGRAMINI denememişler galiba bu çokmu kötü yani mcaffe antivirüs programı eğer kötüyse değiştiricem yardımlarınıızı bekliorum arkadaşlar

Arkadaşım hemen paniklemeye gerek yok.Mcaffe'yi esnaf paketi alan bir arkadaşa ttnet ücretsiz kurmuş, benim gözlemim: PCyi yavaşlattığı bu bir.(Test programı ile deneme sonucu 3-5 sn. lik gecikme olsada o kadar önemli değil.)İkincisi bazı tanımadığı programı virüs olarak görüyor ve kurup çalıştırmayı engelliyor.Halbuki herkesin kullandığı meşhur sayılablecek bir şeydi.Bu durumlarda onu kapatıp devre dışı bırakmak gerekiyor.
Benim gibi maus"u bile tek tıkla kullanan sabırsızlar için
çekilmez... ama acelem yok, diyenler için de güvenli bir program deniyor.Yani korkulacak kadar kötü değil.En azından Daha iyisiyle tanışıncaya kadar gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Senin için sorun yok,diyebilirim.

Peki ama :D kaspersky nerede!?

kasperskye kötü diyenlerin pc bilgisinden şaşarım başka da yorum yapmaya gerek yok

Tüm antivirüsler pcyi korur arkadaşlar.Yeterki güncel olsun

Tabi şunlardan da vazgeçmemek gerek
Norton- Kaspersky - NOD32 - Avira - GDATA - Bit Defender - TrendMicro
Ücretsizlerden en iyileri:
AVG ve Avira

Bunların dışında birsürü virüs programı var gerisini sallayın gitsin fakat yukarıdakilerin hangisini kullanırsanız kullanın iyi olduğunu söyleyebilirim.

İnternet üzerinden bankacılık işlemlerini gerçekleştirir, alışveriş yaparım; yeri gelir porno sitelere girer film indirir, yeri gelir MSN'de arkadaşlarla laflarım. İnterneti bir yandan güvenli ve güvensiz tüm yönleriyle kullanmak isterken diğer yandan da güvende olmak isterim.

Yaklaşık 1 senedir Norton İnternet Security 2009'u lisanslı olarak kullanıyorum ve 1 senelik gözlemime dayanarak arkadaşların yazdıkları Norton'un bilgisayarı yavaşlatması, virüsleri bulamaması gibi olumsuz yorumlara katılmıyorum. Norton İnternet Security 2009 performans ve güvenliği bir arada sunan son derece başarılı bir program. Güvenliği ve performansı bir arada isteyen arakadaşlara benim tavsiyemdir.

Avast 4,8 pro yu da unutmamak lazım. Niye teste alınmamış ki? Bence oldukça güzel bir antivirüs..

kaspersky üstüne tanımam yıllardır bilgisayar tamiri falan yaparım saçmalık ama norton da kaspersky kadar var.
nod 32 falan traş sadece reklam.

Nortonu denemek istiyorum nedir bunu böyle güzel yapan? Bİldiğime göre Nis10 çıktı! (Norton Internet Security2010)Bence 1. İçin Kaspersky vs Avira 2.Eset-Norton arasıdan geçer! tavsiyem norton alıcaksanız birazdaha pahalı ama norton360 v3 alınnnn!

ya avira yada mcafee

üzerlerine fiyat etiketi iliştirilmiş olanlara dikkat etmelisiniz 89TL ve 109TL ye korunuyorsunuz..OYSA yeni işletim sistemi için sistemi korurken yormayan kullanıcıyla dost ve geçinmesini bilen bir şeyler hala çıkaramadılar.İnternetin hızı arttı sistemlerin korunması da inanılmaz arttı ancak kullanıcının tercihini etkileyebilecek kıvama gelemediler diye düşünüyorum..Süslendiler renklerini de güzelleştirdiler temaları da güzelleşti..Ünlü dvd yakma markası herşeyi içinde özellikle pc yi koruma imkanını da bu imkanının içine eklerse çok memnun olacağım.önemli olan da verilerinizi hem koruyacak hemde zamanı gelince size seslenecek sesiyle yedekleme yapmanız gerekiyor hatta sisteminizin o günkü halini dvd ye yedeklerken imajını alarak yapabilmenizi sağlarsa ve dvd ye yazdırırsa kaldığınız yerden tüm işletim sistemiyle başlarsınız yani işletim sistemini ayrı yüklemek uzun sürenizi alıyor ve türlü ayarlamalarla içine yüklediğiniz tüm programların ayarlanması da ayrı zaman alıyor güvenlik yüklemesi güncellemesi ve taraması...işte tam buraya kadar sistemini içindekilerin ayarlı haline kadar şıp diye İSO formatında sistem ve içindekilerle o anki haliyle işletim sistemini o dvd den yüklerken sisteme kurulumu gerçekleştikten yeniden başlattan sonra diğerlerini yüklemeniz ve güncellemenize gerek kalmayacak hatta aynı anda kullanıcı demenetimi ni de yapabilirse diğerleri açıkta kalabilir. Sisteminizin ve içindekilerinizin saat 14:44 teki son şekline getirilmiştir dese sesli ve yazılı olarak cep telefonunuza mesaj atsa daha ne beklersiniz Sistem Geri alma yerine o saatteki tüm pc yi önünüze getirse ve bunu da yaparken dvd yerine B-RAY dvd ye veya ikinci bir HDD ye yapasa geri getirse kaldığını yerden devam etseniz...yükleme kurulum güncellemeler tarihe karışsaa.

işletim sistemimin içine gömülü olarak gelirlerse ne güzel olacak ya kardeş yeni işletim sistemi satın alırken içindeki koruma şeyi şundan olsun lütfen..

2 ay kadar önce bir tür conficker solucanı bulaştı
norton-kaspersky-avira avast- panda vs.. üstüne üstlük hırs yaptım 4 tane kadarda onu silmek için özel program kurdum fakat conficker hepsinin hakkından geldi. son çare format attım.
bunu bana açıklayabilecek bir arkadaş varmı.
sistemde hepsi virüsü buldu. sonrada sildiler.
sonraki taramamda yok diyorlardı.
başka bir AV ile taradığımda oda caonficker uyarısı veriyordu.
anladığım bir şekilde kılık yada kod vs... birşeyleri değiştirip kandırıyor antivirüsleri. hemde hepsini
bu durumu izah edebilecek kadar bilgili bir kardeşimiz varmı.

Avira nın üstüne tanımam kaspersky de iyi ama makineyi kasıyo en az 2 gb ram olacak

KaserSky Internet Security 2009 ve 2010 system olarak hiç kasma ile alakası bile yok..Adeta süper çalışıyor makinede ve koruması gerçekten muhteşem ben kaç yıldır kullanıyorum...Nasa bile kasper kullanıyordu rus yapımı olduğunu öğrenince systemlerinde kaldırdı ve kendine özel virüs programı yazdırdı yani kısacası KASPERSKY,tek benim için.

GTBlack Kaspersky'da hissen mi var da bu kadar övüyorsun? NASA Kaspersky kullanıyormuş. Az kitap oku senin benim kullandığım programları mı kullanıyorlar? Saplanmayın markalara... Kim neyi seviyorsa onu kullansın.

GTBlack Kaspersky'da hissen mi var da bu kadar övüyorsun? NASA Kaspersky kullanıyormuş. Az kitap oku senin benim kullandığım programları mı kullanıyorlar? Saplanmayın markalara... Kim neyi seviyorsa onu kullansın.

Yukardaki yazıyı yazan arkadaş hangi çayda yaşıyor,merak etmiyorum bana kitap oku derken sen hangi gerçeklerle yazıyorsun ki;şunu biliyorsun senin bildiğin gerçekler gerçek değil...Ben bişeyi bildiğim yöneliminde konuşuyorum taki sen biraz hayal konuşuyorsun.Kasperde çalışmıyorum iyi olan bişeyi insanlara önermek beni mutlu eder.Ama şu varki sen kesinlikle kaspersky kullanmıyorsun..Bende marka saplantısı yok kalite ve güç saplantısı var,ayrıca senin benim kullandığım program derken kendi adına konuş bişey biliyorsan senin bildiğin gerçeklerle değil gördüğün ve yaşadığın gerçeklerle cevap ver...Çocuk olmalısın bu yazdıklarınla!!

Kasperinde bulamadığı troj. var, norton'unda, eset'inde ama avira'ya girmek istemiyorum avira'ya kesinlikle güvenmiyorum bir kullanıcı olarak nedeni virüs bulup bulmaması değil farklı bir durum. Tamamen duygusal, acaba antivirüs firmaları, kullanıcıların bilgisayarlarına rahatça girebiliyorlar mı?

nod32 4 vazgeçişmez bir antivirüs.

Kullanmadığım antivürüs programları kalmadı ama Pc de benimle arkadaş gibi canı gönülden çalışna program Kaspersky

evet gençler elemanın dedigi gibi kim hangi virüs progrmını seviyor güveniyorsa onu kullnsın bi tavsiyem kasmayanını kullansın

kesinlikle ve kesinlikle kaspersky diyorum

Uzun zamandır kis7 kullanıyordum ve çok memnundum. Tabii ki hiç bir zaman güvenliğin %100 olmadığını bilmek gerekiyor, son zamanlarda bir virüsü tanımadığını, bir virüsün ise bilgisayarıma yüklenmesine izin verdiğini gördüm (neticede format atmak zorunda kaldım zira bilgisayarım virüsün yüklendiği gün kendi kendine reset atmaya başlamıştı.) Bir miktar kastırdığı ise gerçektir, hele ki tüm fonksiyonları açıksa. 2010 versiyonunu ise denedim ancak beğenmedim. Son zamanlarda müşterilerimde gördüğüm norton 2009 av gerçekten başarılı görünüyor ancak symantec ve norton ürünleri zararlılar kadar zararlı olmadığı belli olan senelerdir kullandığım bazı küçük yazılımları (keygen, keychange vs.) sildiği için tercih etmiyordum.

Kaspersky I.S. the best diyorum ,şimdilik başka bir şey demiyorum. ESET NOD 32 de iyiydi , kullanmıştım bir ara

avast 4.9 profesional deneyen oldumu acaba sayın arkadaşlar ?

en iyisi nod32 kasmıyor pc yi norton ve kasper[çok kötü hiç sevmedim] öle böle kasmıyor en iyisi eset

PC'yi kasanlar hariç aslında birbirlerinden farkları yok. Esetten de vazgeçemiyorum.

Avira nın ücretli ürünlerini tavsiye ederim

eset en güzeli

antivirus olarak nis 2010 kullanıyorum 90 günlük orjinal ghost 14 aldım günü bittince ghost atıp tekrar kuruyorum bir kere virus giricekse elbet girecektir bunu hiç bir program engelleyemez

Bir anti-virüs kasıyor diye kötü tabir edilemez eset dediğiniz gele geç, virüslerde çoğunlugun kullandığı anti-vir lere göre yazılıyor. Kaspersky ve Norton bu işlerin ağa babası. Iyi bir sistemde kasmıyor bilgisayarın tam güveniği için update edilmiş kaspersky ve norton .

En iyisi Kaspersky . Ondan sonraki seçenekler Norton,Avira,Nod 32, vs ... Bazı arkadaşlar Kaspersky çok kasıyor yazmışlar. Bende 1gb ram var. Pc de KIS 2010 yüklü bilgisayarı hiç kasmıyor. İnternet'te takılanların ilk tercihi Kaspersky Internet Security olsun.

escan internet security öneririm

escan antivirus

Evet f-Secure öneririm iyi bir anti virüstür.

Bu testlerde ESET'i görememek şaşırtıcı

escan antivirus süper bir ürün

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play