Güncelleme sonrası diskinizi temizlediniz mi?

Windows 10'un ilk büyük güncellemesini sorunsuzca yüklediyseniz, diskinizde boş alan açabilirsiniz!

  • Zeynel A. Öztürk
Sonbahar Güncellemesi'nden sonra boş alan açın!

Microsoft, Windows 10 için ilk büyük güncellemeyi geçtiğimiz hafta yayınlamıştı. Bu güncellemeyi yüklediyseniz, Disk Temizleme aracını çalıştırarak 20GB'a yakın sabit disk alanını geri kazanabilirsiniz.

Başlamak için Disk Temizleme aracını Başlat menüsünde aratın ve çıkan sonuca tıklayarak çalıştırın. İlk taramadan sonra ekrana gelen pencerede "Sistem dosyalarını temizle" düğmesine tıklayın. Şimdi bir tarama daha gerçekleştirilecek. Bu kez listede "Önceki Windows yüklemeleri" adında yeni bir seçenek göreceksiniz, bu seçeneği işaretleyin ve temizlik işlemini başlatın.

Windows'un önceki sürümüne dönmeniz gerekirse, elbette bu dosyalara ihtiyacınız olacak. Ancak güncellemenin üzerinden birkaç gün geçtiyse ve her şeyin düzgün çalıştığından eminseniz, dosyaları silerek diskinizde yaklaşık 20GB yer açabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

ne olur ne olmaz bir kaç hafta sonra silmek daha doğru

@20 Kasım 2015 00:14 yav he hee...

@20 Kasım 2015 03:22 sana asıl yaw he heee

@20 Kasım 2015 11:29 ve @20 Kasım 2015 00:14 Dostlar ikinizin de haklı gerekçeleri olduğundan eminim. Böyle ithamlarla birbirinizi yıpratmayın, dostça niye olmayacağını veya gerekçelerinizi kısa ve öz belirtin olayı şahsileştirmeyin. İncinsen de incitme. Sevgiler saygılar.

Bende "Önceki Windows yüklemeleri" böyle bir seçenek çıkmadı ?

@20 Kasım 2015 01:29 diski temizle pencerisinde sistemdosyalarını temizle diye bi buton var ordan çıkıyor

Daha güncelleme bile gelmedi ona ne diyeceksiniz peki :)

@20 Kasım 2015 02:32 korsan kullanırsan tabi ki gelmez uyanık...

Hem 7'den 10'a geçerken hemde (TH2) güncellemesinden hemen sonra yazdığınız yöntemle sildim ve diskte yer açılmış oldu. 4 PC, özellikle Laptop'ta çok faydasını gördüm. Bu bilginin Chip okuyucularına da verilmesinden memnun oldum.

SAKIN İÇERİĞİNİ KONTROL ETMEDEN SİLMEYİN. Eski Masaüstü, Dokümanlarım gibi klasörlerin hepsi bu klasörün içinde tutulmaktadır. Güncel Windowsunuza aktarılmayan dosyalarınız olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz (güncellemeden önce yedek almış olmanıza rağmen).

2012 de aldığım pc de sorunsuz yaptım. Bi değişiklik çarpmadı gözüme. sanki işletim sistemini yeniden yükledi. Kişisel dosyalarını yerine koydu. Yüklü programlarda da sıkıntı olmadı. Başarılı buldum. Keşke eski dosyaları kendi silseydi 1-2 gün sonra.

Windows update dosyalarınıda seçmeyi umutmayın 3gb da orda var

1- Bende bu 10 GB idi 60 GB bölümden 10 GB atık çıkar anca. 2- Gort gelir şimdi "dördüncü milenyum faciası" yazar az sabrediverin.

Bu dosyalar belirli bir süre sonra otomatik olarak siliniyor. Bence yeterli disk alanı mevcut ise bu silme işinin Windows'a bırakılması daha güvenli. Belki ilk haftalarda bir sorun falan çıkar geri dönmek istersiniz lazım olur.

son windows 10 güncellemesinden sonra ayarlar penceresi kendi kendine kapanıyor yardım edin lütfen !!!

20 gb güncelleme mi olur :)

Vatsap nasıl guncellenir lutfen ızah edermısınuz kac aydır güncellyemıyorumç

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play