Güneş Dünya'yı yutacak! Peki ama ne zaman?

Güneş en sonunda Dünya'yı yutacak! Dünya'nın sonu ne zaman gelecek? Bunu önlemenin yolu var mı?

Güneş Dünya'yı yutacak! Peki ama ne zaman?
Dünya üzerinden görülen manzara son gün böyle olabilir...

Dünya gezegeninin sonu 5 milyar yıl sonra gelecek, ancak gezegen üzerindeki yaşam 1 milyar yıl sonra güneşin ışınlarıyla son bulacak. Okyanusları buharlaşmış gezegenin gördüğü son manzara gökyüzünü dolduran dev bir güneş olacak.

Güneş yakacak hidrojeni bittiğinde helyum yakmaya başlayacak. Ortaya çıkan yüksek ısı yüzünden de 250 katı büyüyecek ve Merkür'le Venüs'ü yutacak. Mars güvenli bir mesafede kalsa da Dünya'nın kaderi kesin değildi. 2008 yılındaki araştırmalar Güneş'in zayıflayan çekimiyle Dünya'nın yörüngesinin uzaklaşabileceğini ve bunun gezegenimizi kurtarabileceğini düşünüyordu.

Ancak en son yapılan araştırmalar ortaya koydu ki genişleyen Güneş'in çok düşük yoğunluklu dış katmanları Dünya'yı kapsayacak. Atmosfer gibi ince olan bu katman Dünya'yı sürükleyerek buharlaştıracak... Yaklaşık 7,6 milyar yıl sonra... İnsanoğlunun sadece Dünya üzerinde yaşaması ve sadece Güneş Sistemi'nde var olması bir tür olarak hayatta kalma şansımızı oldukça düşürüyor.

Umut 6.000 yılda bir geçen asteroid'de...

Dünya dev bir çöle dönüşmeden önce 1 milyar yılımız var ve bilim adamları gezegeni nasıl kurtarabileceklerini düşünüyor. Ortaya atılan fikirlerden biri de Kaliforniya'daki Santa Cruz Üniversitesi'nden bir takımdan geliyor. Dünya'nın yakınlarından geçen bir astroidin kütle çekim etkisinden faydalanarak Dünya'nın yörüngesini Güneş'ten uzaklaştırmak... Her 6.000 yılda bir Dünya yakınlarından geçecek bir astroid Dünya'daki yaşama 5 milyar yıl kazandırabilir.

Elbette ufak bir hesap hatası her şeyi mahvedebilir. En iyi ihtimalle astroid çözümü işe yaramazsa ve dev bir felaketle hemen karşılaşmazsak uzaya yayılarak koloniler kurmak zorundayız. Astroidlerin üzerinde, Güneş Sistemi'ndeki başka gezegenlerde ve hatta sistemin dışında koloniler kurmak gerekecek. Bir diğer alternatif ise uzay gemilerinden kurulacak bir filoyla sistem içerisinde uygun yörüngede dolaşarak hayatta kalmak.

Sonuç itibariyle başımıza gelebilecek tek afet Güneş'in ölümü değil. Bu yüzden 1 milyar yıl beklemeden harekete geçsek yerinde olur.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 59 Yorum

1 milyar yıl sonra kim öle kim kala:)

1 milyar yıl bekleyeceğinize 50-100 yıl fazla çalışında bükme motor sistemini keşfedin de bu felaket gelmeden bir an önce uzaydaki diğer yaşanabilir gezegenlere taşınalım :D

Bu bilim adamları da akıllı değil bence. 1 milyar yıl sonra dünya yok olacakmış. PEH PEH... banane ya ben ölüp gideceğim zaten sonrasında millet yaşasa ne olur yaşamasa ne olur. Kimin ne yaptığını biliyoruz zaten.

Harekete geçmeye falan gerek yok bence. :D Ben zaten 50-60 yıl içinde ölürüm. Geride kalanlar düşünsün artık. Gelip geçiciyiz şu dünyada... :D

ZATEN DÜNYANIN ŞAFTI KAYMIŞ BİRAZDA SİZ KURCALAYIN İYİCE KAYSIN

Kaç bin yıldır modern insan dünyada ki, 1 milyar yıl sonrasını düşünelim :P

güneş çok sabırsız biridir 1 milyar yıla kalmaz bence 100 yıl içinde kıyamet kopar

1 milyar yıl sonraa hmm oldukça kısa bir süre göz açıp kapayıncaya kadar geçer :D:D

gelecekte bir gün gelecek !!!

vah vah torunlarımın ,torunlarının,torunlarının,torunlarının,torunları........
hapı yuttu .allah'ın işine karışılmaz neyse.

kıyamet gelsede kopsak!!!!!

Bugünkü şartlarda kesinlikle okadar uzun zamanımız yok daha şimdiden 100 yıl içinde dünyanın içine ettik bile bırakalım 1 milyar yıl sonrasını insanlar çok hızlı bir şekilde çoğalıyor 10milyara doğru gidiyoruz.

O astroid meselesi ile hiç akla yatmıyor o bizi çekip yörüngeden uzaklaştırsın derken bi onu çekmeyelimde üzerimize :) Yada şu kadar kayacakken daha az veya daha fazla kaymalım çok riskli bir konu uzayda koloni kurmak daha mantıklı ve kolay zaten eğer insanlık o kadar zaman yaşayacaksa o zamanın teknolojisi ile kimbilir hangi galakside hangi gezegenlerde oluruz tahminen zaten ozamana kadar trilyonlarca nüfusumuz olur. Biraz uçuk olacak ama görünüşümüzde bugünkünden hepey farklı olacaktır diye tahmin ediyorum örneğin ince ve baya uzun ve beyin kullanımı şimdikinden çok daha fazla yani o kadar zaman varsa kıyamet kopmazsa şimdikinden çok daha zeki ancak şimdikinden çok daha uzun ve ince olacağız diye düşünüyorum.

neyseki zamanımız varmış acaba nasıl bir önlem alacaklar ölmeden görseydik keşke :D

Bu anlayışla dünya önümüzdeki 100 seneyi sağ çıkarırsa iyidir...

Dünyanın yok oluşu güneşi bekleyemeyecek kadar erken gelecek hem de kendi ellerimizle..

herkez 1 milyar yılı düşünerek yorum yazmış ben 50 yıl sonra ölecem demiş. bu küresel ısınmayı durdurmazsak melesef elli yıl bile yaşayamıya biliriz. bilim adamları 1 milyar yıl sonrasını düşüneceklerine sera gazlarından kurtulmanın yollarını düşünsünler taş çatlasa 100 yıl sonra dünya zaten çöl olacak ...:(

şu bilim adamları biraz daha alçak gönüllü olup hastalıklara çare bulsalar diyorum

Dünya ve Kainat sonsuz değil... Herşey bir gün bitecek... Tıpkı ömürlerimiz gibi...

1 milyar yıla kalmaz zaten. En geç birkaç yüzyıla kendi sonumuzu kendimiz getireceğiz ki küresel ısınma diye boşuna konuşulmuyor.

bu bilim adamları akılsız zaten. ne yapacaklarını şaşırtmışlar. nerden biliyorsunuz dünyanın 1 milyar yıl yada 5 milyar yıl sonra yokolacağını. ancak Allah bilir. öyle bir araşatırma yapıyorlarki sanki dünyanın bir yaratıcısı yok kontorl eden birileri yokmuş gibi bir izlenim vermeye çalışıyorlar millete:d

sıyırmış bunlar yaw iyice:D

1 milyar yıl kalmadan yok olur dünya zaten.

Sana bu yazıyı okumanı öneriyorum. Belki bilim adamlarını kendinle bir görerek onları küçümsememeyi öğrenirsin:

Orta kütleli bir yıldız olan Güneş, günümüzden yaklaşık 5 milyar yıl sonra kırmızı dev aşamasına gelecek. Helyum yakıtı azalan ve çekirdekte ve çevresinde gerçekleşen termonükleer tepkimelerin yol açtığı ışımanın basıncıyla giderek şişen yıldızımızın çapı, yaklaşık 300 kat artacak. Bu sırada Güneş’in yüzeyi Dünya’ya iyice yakınlaşacak, hatta belki Dünya Güneş’in dış katmanının içinde kalacak. Genişlemeyle birlikte, Güneş’in yüzey sıcaklığı 3500 dereceye kadar düşecek ve kırmızı renkli bir görünüm alacak. Güneş’in yüzeyinin soğumasına karşın, yüzey alanı çok artacağı ve gezegenimize yaklaşacağı için, Dünya yaşanamaz hale gelecek. Işınımın oluşturacağı basınç ve sıcaklığın etkisiyle tüm su buharlaşacak, gezegen sıcak ve kuru bir kayaya dönüşecek. Güneş’e daha yakın konumda bulunan Merkür ve Venüs, Güneş diskinin içinde yok olacak. Gaz yapılı dış gezegenlerse, metal-kaya çekirdekleri dışında, çoğunlukla gazdan oluşan katmanlarını büyük oranda yitirecekler. İç Güneş Sistemi sıcaktan kavrulurken, bu sırada dış gezegenlerin uydularında yaşam için uygun koşulların da bir süreliğine de olsa oluşması mümkün olabilecek.

İlerleyen süreçte, genişleyerek soğuyan katmanlar yeniden büzüşecek ve böyle birkaç “zonklama” sürecinin ardından Güneş’in dış katmanları bir gezegenimsi bulutsu oluşturacak şekilde uzaya savrulacak. Güneş’ten geriye çok yoğun, çok sıcak ve parlak, ancak Dünya kadar küçük bir çekirdek kalacak. Bu beyaz cüce, milyonlarca yıl içinde soğuyarak yavaş yavaş gözden kaybolacak ve bir kara cüce haline gelecek. Bu arada gezegenlerden yörüngede kalmayı başaran olursa, geride merkezde bir cüce ve onun soğuyan gezegenlerinden oluşan “ölü” bir sistem kalacak.

"nerden biliyorsunuz dünyanın 1 milyar yıl yada 5 milyar yıl sonra yokolacağını."

Onun adına hesaplama deniyor ve ekranı karşısında yorum yazmayla beyin geliştirilmiyor tabi..

şuradaki mesajları okuyunca Türkiyemizin maalesef asla gelişemeyeceğini görüyoruz...
İşi astronomi üzerine bilim araştırmaları yapan insanları, konu üzerinde en ufak fikir sahibi olmadan "siz ne bilirsiniz, allah bilir" "başka işlerler uğraşın" diyen insanlar ne yapıyorlar kimbilir de bu insanların bulgularını aşağılıyorlar...

Osmanlıyı batıran bu olmuştu, yok allah bilir herşeyi siz bilmezsiniz diyip bilimi reddeden tipler yüzünden geri kalmıştık hala da geriyiz...
Allah'tan şimdinin türkiyesi sırf sizin gibilerden oluşmuyot.

nasılsa birgün yok olacak ha 5 milyar yıl ha 10 milyar yıl ama şu kesin bigün herşey bizde dahil yok olacagız...

Son yüz yılda nerden nereye geldi teknoloji . Bir 100 sene sonra ne olur sıradan vatandaşın tahmin etmesi çok zor. Kaldıki 1 milyar yıl hayal bile edilemez. Ama burda çoğu arkadaşın dediği gibi küresel ısınma şuan için yaşadığımız en büyük sorun. Bu sorunun üstesinden gelinemezse 1 milyar yıl sonrasını için telaşlanacak tek canlı türü dünyanın merkezine yakın yaşayan bakteriler olur herhalde.

"bu bilim adamları akılsız zaten. ne yapacaklarını şaşırtmışlar. nerden biliyorsunuz dünyanın 1 milyar yıl yada 5 milyar yıl sonra yokolacağını. ancak Allah bilir. öyle bir araşatırma yapıyorlarki sanki dünyanın bir yaratıcısı yok kontorl eden birileri yokmuş gibi bir izlenim vermeye çalışıyorlar millete:d"

diyen kişi çok komiksin. allah insana akıl fikir vermiş kullansın diye. heralde, kesin bilinmiyor zaman olarak. bilim eldeki bulgulara göre gelecekte olabilecek felaketleri önceden tahmin etmeye çalışıyor. buna benzer olayları günlük hayatta hiçmi kullanmıyoruz sanki. en basiti ekonomi kötü olursa bizi neler bekliyor gibi. allah bu nimetleri vermiş, hor kullandıkça şu zamanda durum çok kötüye gidilebilir diyorlar hemen alla'ın işine niye karışıyorsunuz diyorsun. bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.

Zaten güneşe kalmadan biz dünyayı yok ederiz.

ben de sallıyorum ki bunların hiçbiri olmayacak bundan 100 bin yıl sonra kara deliik gelicek ve herşeyi yutacak..xD...benzer bi teori

Osmanlı'mı gericiydi git bir araştır derim osmanlı zamanında bilimin elinden tutmuş yegane bir devletti en basit örnek ;

"Morse'un mekanik araştırmalara merakı genç yaşlarında başlamıştır. 1832 senesinde yaptığı okyanus seyahatinde, Charles Thomas Jackson'un elektrikle ilgili son gelişmeleri anlatması üzerine, New York Üniversitesinde elektromanyetik konularında öğrendikleri konular, kafasında elektrikli telgraf fikrini doğurdu. Morse'un elektrikli telgrafı, bir elektrik devresinde bobinin bir kolu çekmesi ile rulo kağıdı üzerine izler bırakması esasına dayanıyordu. Kısa ve uzun çekmeler, kısa ve uzun izler bırakıyordu. 1835 senesinde başlayan bu çalışmalarına destek bulmak için Avrupa devletlerine başvurularda bulundu. Ancak bir netice elde edemedi. Bunun üzerine arkadaşı Chamberlain'i İstanbul'a gönderdi. Onlar ilme ve ilim adamlarına fevkalade destek veren Osmanlı ülkesinden çok ümitliydiler. Nitekim Chamberlain İstanbul'da büyük bir ilgi ve destek gördü. Fakat elindeki alet henüz pek ilkel bir vaziyetteydi. Bu sebeple aleti Viyana'da iyi bir işçilikle tekrar yapmak ve ondan sonra padişaha takdim etmek üzere geri döndü. Ancak Tuna Nehri yoluyla Viyana'ya hareket eden Chamberlain'in gemisi yolda batarak beş arkadaşı ile birlikte öldü. Böylece Osmanlı Devletinde telgraf kurulması için yapılmak istenen birinci teşebbüs sonuçsuz kalırdı."

Alıntı yazının devamı için;
http://ansiklopedi.turkcebilgi.com/Samuel_Morse

Gerçek birşey var ki biz kendimize çeki düzen vermediğimiz sürece Dünya nın sonu alınan tüm bilimsel önlemlere karşı mutlaka gelecektir.

keşke hemen olsa

''bu bilim adamları akılsız zaten. ne yapacaklarını şaşırtmışlar. nerden biliyorsunuz dünyanın 1 milyar yıl yada 5 milyar yıl sonra yokolacağını. ancak Allah bilir. öyle bir araşatırma yapıyorlarki sanki dünyanın bir yaratıcısı yok kontorl eden birileri yokmuş gibi bir izlenim vermeye çalışıyorlar millete:d

sıyırmış bunlar yaw iyice:D''

arkadaşım sen at gözlüklerinle yaşa hiçbirşeyi merak etme ye iç keyfine bak... ama yeni nesilleri kendine benzetme, geleceği düşünen insanlara engel olma

yaw ben öldükten sonra ha 1 bi milyar ha on milyar yıl yaşamış ne yapalım yani ? --- hemen bitane ATILGAN (uzy yolunun akıllı gemisi) siparişi verin ordan, 3 - 5 tane de STAR WARS tan ort boy ana gemi ...

tamam işte ne dert ediyonuz gardaşım
Allah hAllaaaa yaw

herkese hayırlı kandiller

centauri:
şuradaki mesajları okuyunca Türkiyemizin maalesef asla gelişemeyeceğini görüyoruz...
İşi astronomi üzerine bilim araştırmaları yapan insanları, konu üzerinde en ufak fikir sahibi olmadan "siz ne bilirsiniz, allah bilir" "başka işlerler uğraşın" diyen insanlar ne yapıyorlar kimbilir de bu insanların bulgularını aşağılıyorlar...

Osmanlıyı batıran bu olmuştu, yok allah bilir herşeyi siz bilmezsiniz diyip bilimi reddeden tipler yüzünden geri kalmıştık hala da geriyiz...
Allah'tan şimdinin türkiyesi sırf sizin gibilerden oluşmuyot.

______________________________________

deiklerine katılıyorum çok haklısın din yüzünden Türkiye bu halde din olmasaydı butür gericilikler ortadan kalkardı ben dinden kurtuldum umarım sizlerde bu ne olabilir trojenden kurtulursunuz

ve bişey daha söyliycem bu konularda bilgim yok ama 1.si merkür ve venüs güneşinle birlikte yok olucaksa güneş üzerinde patlamalara sebep olmazmı yada sonuç olarak güneş, merkür ve venüs yörüngesinde hareket ediyo hareket ederken güneşle çarpışmazmı yine bundan dolayı patlamalara sebep olmazmı eğer patlama olursa gezegen ve bi yıldız çarpıştığı için normal patlamalardan çok daha büyük bi patlama olur ve dünya da bu süreden önce patlamalar sebebiyle yaşam durmazmıydı ?

pek bi bilgim yok bu konularda sadece kendi kendime aklımdan geçirdiğim bişey

ziyaretçi:
bu bilim adamları akılsız zaten. ne yapacaklarını şaşırtmışlar. nerden biliyorsunuz dünyanın 1 milyar yıl yada 5 milyar yıl sonra yokolacağını. ancak Allah bilir. öyle bir araşatırma yapıyorlarki sanki dünyanın bir yaratıcısı yok kontorl eden birileri yokmuş gibi bir izlenim vermeye çalışıyorlar millete:d

sıyırmış bunlar yaw iyice:D

________________________________________________

sen inan öyle şeylere bi yolunu bulup sana 1-2 milyar yıl sonrasını göstermeyi çok isterdim o zaman görürdün allah varmı yokmu öyle bişey kontrol eden varmı yokmu şunu bi bırakın din dünyanın en büyük batıl inanışıdır

bütün yorumları okudumda baya şaşırdım adam yazmıs

1 milyar yıl bekleyeceğinize 50-100 yıl fazla çalışında bükme motor sistemini keşfedin de bu felaket gelmeden bir an önce uzaydaki diğer yaşanabilir gezegenlere taşınalım :D

ee bu memleketı kurtaranlar atarın keyfı ıcın mı öldüde sen sonrakılerı dusunmuyorsun yok dıcek bısı sana kardesım 39 kupuna vermedi buss amcan bu memleketi..

ikincisi iman farkli bilim farklidir bunu bi anlasak keşke .. ne kadar sonra olucağı hesaplayıp tahmın etmıs adamlar .. Allahın ısıne karısılmaz dogrudur ..

iyi oturun ölümü bekleyin ozaman ..

anlıcagınız artık bunu aşmamamız lazım aydına cahil dindara gerici demeyi bırakmalıyz...

Kıyamet işte..

Helyum yakmaya başlandığında güneşte sonsuz ağrılıkta ve çekimde bir enerji oluşacağı söyleniyor. Güneşin öyle bir çekimi olacakmışki adet mini bir kara delik olacakmış yada mini bir alev topu deliği. Dünya zaten bi 6.000 yıl daha felaketsiz yaşar ve insan oğlunun ırkı şuanki gibi devam ederse zaten insan oğlu güneş sistemine çoktan dağınık bir koloni oluşturmuş olucaktır. Dünyayı kurtarmak güneşi kurtarmaktan daha zor bir iş diyen bir bilim adamı da vardı ama hatırlayamadım adını ne kadarda doğru söylermiş meğer

centauri 'nin dediği gibi bilim adamlarına akılsız diyen kara cahiller görüyorum. Yazık çok yazık, umarım bunlardan sokakta da çok yoktur :( Ülkemiz bunun gibiler yüzüne osmanlıdan bu yana hala geri gidiyor. sonumuz hayırola...
Stephen Fry Cahillikler Kitabı isimli kitabın önsözünde şu mükemmel cümleyi ne güzelde kurmuş aslında '' Bu kitabı akıllıca oku Küçük İnsan, zira cehaletin gücü çok büyüktür. ''

Şaşılıcak bir durum yok herşeyin bir sonu var bu evrende..şu an bile ne yıldızlar ne gezegenler yok olup yenileri yaratılıyor..Kısaca kimsenin yarını belli değil..

Sayılı gün çabuk geçer...

Bilim adamlarına inamayan arkadaşlar sizin kafadakiler bir zamanlarda dünya düz ortası kudüs diyorlardı. Birgün Allah sana akıl verdim kullanmadım derse sen bilirsin de artık. dayamış sırtını Allah bilir lafına hiç kafa yorma. Sürünün içinde bir koyun ol.

akıl-ı şahane ziyaretçi yazmış:
"bu bilim adamları akılsız zaten. ne yapacaklarını şaşırtmışlar. nerden biliyorsunuz dünyanın 1 milyar yıl yada 5 milyar yıl sonra yokolacağını. ancak Allah bilir. öyle bir araşatırma yapıyorlarki sanki dünyanın bir yaratıcısı yok kontorl eden birileri yokmuş gibi bir izlenim vermeye çalışıyorlar millete:d
sıyırmış bunlar yaw iyice:D"

bugün elde ettiğimiz verilerle yarını yada daha sonraki zamanını veya çok daha sonraları hesaplayabiliriz.bu verileri dünyadan elde edebildiğiz gibi,uzaydan da elde edebiliriz.galaksimizde veya diğer galaksilerde var olan sistemlerin yıldızlarını veya diğer gök cisimlerini inceleyip bu gökcisimlerinden elde ettiğimiz verileri dünyanın veya bizim yıldızımızın ömrünü veya yarınını hesaplamak için kullanabiliriz.bu hesap neye hizmet eder ben bilemem ama bunun direk "allah bilir" ile
bir ilgisi yok.
bilim ile ilgili bir örnek vereyim naçizane;ben ankaradayım.istanbul'u teorik olarak biliyorum.çünki bana birileri "istanbul" diye bir yer var dedi.şimdi ben eğer merak edip istanbulun neye benzediğini bilmek için kalkıp istanbula gidersem bilim yapmış olurum.yani araştırma yapıp öğrenmiş ve bilmiş olurum.
ama eğer nasıl olsa söylediler varmış işte istanbul dersem softalık yapmış olurum ki bu ortaçağ yobazlığıdır.bu yobazlıkta hepimiz ardımıza bakmadan son sürat kaçmamız gerekir.

Yorumlar nerelere kadar geldi hayret ettim... Bazıları dolaylı veya dolaysız yoldan dine saldırmış... Din ilim peşinden koşmamızı istiyor... İlim peşinde koşmuyorlarsa bu dinin suçu değil, bireyin kendi suçu, kendi ahmaklığı, kendi cehaleti...

Bilim ve bilim adamlarına gelince... Bilim kainatı, evreni,gezegenleri, yeryüzünü, yaşayan canlı cansız tüm varlığı bilim adamları vasıtasıyla inceler, araştırır, keşfeder... Bilim adamları keşiflerinde hatalı ise bu bireysel olarak bilim adamın suçudur, bilimin suçu değil...

Bu koca sistemin (galaksiler, yıldızlar, gezegenler, güneş, dünya vs.) düzenli bir işleyişi var... İnancımıza göre bu düzenli sistemin içinde dahil olan herşeyin tek bir yaratıcısı var... Biz bu sistemin herşey gibi parçasıyız... İnsan olarak bizler herşeyi keşfetmeye çalışırız (kendimizi bile)...

Nasıl kendi elimizle yaktığımız ateşin bir ömrü varsa, elbette ki belli bir enerjiyle yanan güneşin de bir ömrü var. Ancak bu ömür bizim düşünemeyeceğimiz kadar uzun. Biz göremeyecek olsak bile o gün mutlaka gelecek. Güneşin ömrünün bu kadar uzun olmasının sebebi ise tabiki büyüklüğü. Dünyanın 1.300.000 katı olan bir nesneden bahsediyoruz burada. Ama ne kadar büyük olursa olsun birgün mutlaka beyaz cüceye dönüşecek.

sayılı gün çabu geçer XD

Neyi hesaplayip neyi tartisiyorsunuz? o hesap 1000 yil önce yada 1000 yil sonrada olsa ne fark eder? eninde sonunda dünya yok olacak :D haticeyi degil neticeyi bilmek önemli :)))

bazen bilimde şarlatanlık olmuyor değil.. canı sıkılınca insan hele birde boştaysa olmayacak şeylere bilim diyebiliyor.. kadınların giysi seçmek için süreyi hesap eden kafaların olması gibi..tamamen can sıkıntısı yada eşlerinden bunalan kafaların ulan dur hesap edeyim bakayım kaç saat yada dakikada seçiyor gibi..

araştırmalar güneş dünyayı yutacak.. vay anasını görüyormusun sen.. onu araştıran kafalara sesleniyorum dünyayı güneş değil biz yutacağız..insanlık yutacak..hatta yutmaya başladık bile..siz buna çara bulun..

elbet ki teorik hesaplar süreci o kadar gösterebilir.. ama sahiden dünya onu görür mü.?!.. işte orası meçhul.. dogal ortam denilen yapı bozuldukça, bozulmakta.. nesiler, çeşitli bitki ve hayvan türleri, kayboldukça, kaybolmakta.. atmosfer kirlenmekte, ozon erimekke.. küresel bozulma hat safhada buzullar erimekte.okyanuslarda kirlikten gç yollarından tutundan yaşayan canlı sayısına kadar dengeler değişmekte . dogal kaynaklar tükenmekte... hatta dünyanın akciğerleri sayılan amozon balta girmemiş ormanlara dadanan beyinsizlere karşı direnme gösteriyordu amazon yerlileri.taze bir olaydı... düşünün iş nereye gelmiş.. dünyanın akciğerleri sayılan ormana saldırmak.. hani beyinsizlik almış başını gitmiş..

şimdi tablo bu durumda hatta birçok DUYARLI bilim adamına göre dönüşü olmayan yola girildi bile.. sıkı durun.. ve düşünün.. millyar yılı geçtim milyon yılıda bırakın köşeye. sahi şu tabloda 2000 yıl sonrasını hayal edebiliyor musunuz.. ben diyorum ki 100 yıl sonra gelecek nesle Allah yardım etsin işleri çok zor çok..

hani kıyamet illaki olacak.. bügün yarın fark etmez..Allahın takdiri ilahiis olacak.. bir gerçek var.. dünyadaki kıyameti insanlık kendi elleriyle getirmekte..getiriyor.. en basitinden dünyayı 10 kere yok edecek nüklere silah deposu var dünyamızda..10 kere.. viyyuu ıslık..

sen kalk hesap et.. efendim güneşin şu kadar ömrü kaldı bu kadar ömrü kaldı.. yahu insalıgınızın ömrü bitmiş velevki güneşin tirilyon ömrü olsa ne olacak.?! o kadarı yer yüzü nesli göreceğini sanıyorsunuz ?!. sen güneşte biten helyümden hidrojenden korkma içinde tükenen insanlıktan kork..zira dünya gittikçe yaşanmaz bir yere dönmekte.. güneşin millyar yıllık ömrü kalmış... yazık az kalmış gerçekten..

bunuda hesaplayan atmosfere zarar veren gazların tek başına %25 sebeb olan ülkenin bilim adamları yapıyor.. ulan gelde kafayı yeme..güneşin bir milyar küsür ömrü kalmuş.. vah vah.. az kalmış yahu.. bunu hesap eden beyzadem dünyanın o kadar süre hayatta kalacağını düşünüyor.! uzay çöpe dönmüş her an başına düşen uydu parçası yüzünden ölme haberlerini duymaya ramak kaldıgımız şu günlerde..

dünyanın içinde oldugu tablo bu iken sen kalk güneşin ömrünü hesap et ve deki güneş dünyayı yutacak.. bende derimki insanlıkla DALGA geçmeyin kardeşim...

Bu haber bilimsel olarak iddia edilsede,bundan önce dünya zaten kıyametini yaşayacakŞunun şurasında 80-100 yılımız var.Bu zaman zarfında dünya yok olacak.Kıyametin kopması yakın.Hadisi Şeriflerden bunu anlıyoruz.

Bazı insanların anlayamadıkları şeyleri "Allah yarattı" diyerek işin içinden çıkmaları çok kötü değil mi? Acıyorum insanların cehaletine. Hesapta Müslümanlık araştırın diyormuş.

Bazı insanların anlayamadıkları şeyleri "Allah yarattı" diyerek işin içinden çıkmaları çok kötü değil mi?

------------------------------------------------------------------------------------

Diyen arkadaş peki sen anlayamadıklarının içinden nasıl çıkıyorsun merak ettim...
Peki anladıklarının içinden nasıl çıkıyorsun onuda merak ettim...
Peki ne oldu senin için sonuç, hangi kanıya vardın onuda
merak ettim...

İnsanların anladığı anlamadığı varolan herşeyi Allah yarattı...
Sen anlasanda anlamasanda...
Sen sadece varolanlara bakıp gözlemleyerek, araştırarak, inceyerek,çalışarak bir neticeye varmaya çalışırsın...
Bu özelliklerde sana Allah tarafından verilmiştir...
Ama sen kendine başka bir yaratıcı bulduysan (doğa gibi vs.) onu bilemem o senin sorunun...
Yaratılan varsa onu var eden bir yaratıcı var...
Sen varoldulduğuna göre seni bir yaratan var...
Sonra yok olacaksın, seni bir yok eden var...

Yani kısacası bu Kainatda senin anladığın veya anlayamadığın, gözle görünen görünmeyen ne varsa, içinde bulunan herşeyi Allah yarattı, sen bunu anlasanda anlamasanda...

@12 Ağu 2009 09:11 Peki siz bunu nereden anladınız. Allah yaratırken orada mıydınız? Sakın kuranda yazıyor demeyin. kuranda neler yazdığını okuyunca bu argümana aklı başında bilimsel düşünceyle bakan kimse inanmaz. O kadar kesin olarak söyleyebiliyorsunuz ki bunu bilimle hiç alakanız olmadığı belli. Hani şunu dersiniz anlarım evren ya da evreni oluşturan şey her neyse o tanrıdır, bi nebze bu kabul edilebilir ama siz kanıt olarak Sümerlerin tabletlerinden devşirme tevrat, incil, ve onlardan devşirme kuranı gösterirseniz, bilim bunu ne kabul eder ne de aklıbaşında bir cevap olarak görür. Üslup önemlidir ama bir şeyleri anlatırken sadece sizin kişisel inancınızla anlatmanız ve o şekilde kesin yargı gibi anlatmanız yanıltıcılık açısından çok daha önemlidir.

Bazı insanların anlayamadıkları şeyleri "Allah yarattı" diyerek işin içinden çıkmaları çok kötü değil mi?

------------------------------------------------------------------------------------

Diyen arkadaş peki sen anlayamadıklarının içinden nasıl çıkıyorsun merak ettim...
Peki anladıklarının içinden nasıl çıkıyorsun onuda merak ettim...
Peki ne oldu senin için sonuç, hangi kanıya vardın onuda
merak ettim...

İnsanların anladığı anlamadığı varolan herşeyi Allah yarattı...
Sen anlasanda anlamasanda...
Sen sadece varolanlara bakıp gözlemleyerek, araştırarak, inceyerek,çalışarak bir neticeye varmaya çalışırsın...
Bu özelliklerde sana Allah tarafından verilmiştir...
Ama sen kendine başka bir yaratıcı bulduysan (doğa gibi vs.) onu bilemem o senin sorunun...
Yaratılan varsa onu var eden bir yaratıcı var...
Sen varoldulduğuna göre seni bir yaratan var...
Sonra yok olacaksın, seni bir yok eden var...

Yani kısacası bu Kainatda senin anladığın veya anlayamadığın, gözle görünen görünmeyen ne varsa, içinde bulunan herşeyi Allah yarattı, sen bunu anlasanda anlamasanda..

----------------------------

şimdi yukarıda iki mesaj var .. biri bir fikir kırıntısından ziyade bir yorum.. bir bakış açısı.. ama arka tarafında birşeyler vermeyede kalkmış..

ikincisi bir cevap... birşeyler söylemeye kalkmış ve izah getirmeye çalışmış..ilk mesaj iki cümle.. ikinci cevap niteliği olan kısımda cümlelerle döşenmiş.. pragraf var..

ama işin ta özünde ikiside aynı şeye varmaya çalışıyor.. uslub ne kadar önemli değil mi?! hani derdini anlatamamak derlerya tamda o.. ilk mesajı yazan adamda bir Allah inkarı yok. hani oda farkında herşeyin ALLah tarafından yaratıldıgının.. ama öyel bir usluble demişki sanki inkar kokmasada hafiften bir küçümseme kokuyor. hani niyeti bu olmada uslub buna yakın..

diğeride sanki karşıdaki bu kokuyu alıp ona göre cevap vermiş..

esasında ikisininde niyeti aynı.. tamam Allah yarttı amenna ama bilin .. neden yarattı niçin yarattı bir parça düşün. kavramaya çalış.. sanatı gör boyun eğ ama hikmetide aramaya çalış.. yaratılanın varlgını görmeye çalış bilmeye çalış. öğrenmeye çalış..

bu mesaj sadece bu sebeble yazıldı. gerçekten uslub önemli.. ne anlattıgınızdan daha önemli nasıl anlattıgınız.. anlamakta önemli.. geri mesajlar dini yüzünden türkiye geri kaldı gibi bir laf var.

yine eski mesajlarda okudum ve hayret ettim.. ilerlemenin dinle, medeniyetle eski millet olmakla bir alakası yok. olsaydı dünyanın en eski medeniyetlerinden mısır abat olur. yine çin kabuklarını yeni yeni kırmış olmaktan ziyade çoktan süper ötesi bir güç olurdu... yer altı kaynaklarıylada bir alakası yok olsaydı ortadogu şimdi süper güç olurdu. topraklada alakası yok olsaydı japonya böyle olmazdı. keza japonyanın yer altı kaynkaları bile yok..müslümanlıklada alakası direk yok olsaydı bügün hristiyan yada resmi dini olmayan onlarca gelişmemiş devlet. ve bir düzine gelişmemiş avrupa ülkesi var..

olayın çalışmakla bir alaksı oldugunu bir anlasak.. ve din buna asla ket vurmaz. kendi tembelliğimizi kendi onursuzlugumuz kendi uyuşuklugumuzu kendi zaaflarımızı kendi hatalarımızı kendi beyinsizliklerimizi bakşa kılıfla örtmenin bir anlamı yok.. ama eğer dinle bir alaksı olsaydı islam devletleri en gelişmiş devletler olurdu ..neden ?! bakınız nedenleri şöyle;

ilk emri oku ve peşi sıra bir süre emirle okuma heveslilerine destek çık yardım et imkan tanı diyen bir dinin mesublarıyız. ilme önem veren ilim çindede olsa gidin alın diyen bir peygamberin takibciyiz. bilenle bilmeyen bir olur mu ayetinin işaretindeyiz. alimin uykusu cahilin ibadetinden bile değerlidir müjdesine sahibiz. Allah bir kişiye hayır dilemişse onu ilim sahibi kılar müjdesine sahibiz.. Alimin, ilim ehlinin mürekkebi şehidinin kanından üstündür hadisine müjdesine sahibiz. alimin ölümü kainatın ölümüne denktir gerçeğine vakıf bir topluluguz.ilim en büyük hazinedir..gerçeğine vakıfız. ilim efendidir sahibinide efendi yapar sözlerini söyleyen alimler çıkarmış bir topluluguz.. dahası var

o kadar ayet var sonları hep düşünmez misniz, akıllanmaz mısınız sorgulamaz mısınız, göğe bakmaz mısınız, yer yüzüen bakmaz mısınız, derinlemesine düşünmez misniz. ibret almaz mısnız..

daha ne desin islam ne desin kuran ne desin islam.. ulan bir tek ilim ehli sorgusuz sualsiz hesapsız kitapsız CENNETTE dememiş.. bu kadar müjde ve emre karşın hala tembelsek kusura bakmayın ama bizim suçumuz..

çünkü bizim okullarda millet yatarak mezun oluyor beyzadem..

yatarak.. dersleri asarak geçiyoruz o sıralardan.. sınav geceleri sabahlayarak.. çogumuz böyle. ecnebi memleketinde milletin alnı çatlıyor.

uzatmadan ilme bu kadar paha biçen bir dinin mensubları o alanda geri kalıyorsaaaaa

bunun için dini suçlaması kendi onursuzlukları ve kendi haysiyetsizliklerinden başka birşey değildir.. bu olayı sakın ortaçağdaki kilise direnişiyle ilişkilendirmeyin zira yapı asla bir değil..

ben ünilerimiz ne halde çok iyi biliyorum.araştırma görevlilerimiz akşama kadar ne yapıyor çok iyi biliyorum.master yapılırken nasıl yapılıyor çok iyi biliyorum. baştan sona eğitim sistemiz ne halde çok iyi biliyorum. biz yamuksak ve yamuk bakış açısıyla bakıyorsak ne yapsın din.. ne yapsın islam...ne yapsın eski tarihimiz..

unutmayın Allahın bir sünneti var.. çalışan gayret eden alır. nasıl biz geçmişte çalıştık aldık medeniyet kurduk endülüste.. bağdatta.. isfahanda şamda.. istanbulda.. sonra derin bir tembelliğie düştük.. şimdi o medeniyeti başkaları kuruyor.. olay bu..

ikincisi bir cevap... birşeyler söylemeye kalkmış ve izah getirmeye çalışmış..ilk mesaj iki cümle.. ikinci cevap niteliği olan kısımda cümlelerle döşenmiş.. pragraf var..

ama işin ta özünde ikiside aynı şeye varmaya çalışıyor.. uslub ne kadar önemli değil mi?! hani derdini anlatamamak derlerya tamda o.. ilk mesajı yazan adamda bir Allah inkarı yok. hani oda farkında herşeyin ALLah tarafından yaratıldıgının.. ama öyel bir usluble demişki sanki inkar kokmasada hafiften bir küçümseme kokuyor. hani niyeti bu olmada uslub buna yakın..

diğeride sanki karşıdaki bu kokuyu alıp ona göre cevap vermiş..

esasında ikisininde niyeti aynı.. tamam Allah yarttı amenna ama bilin .. neden yarattı niçin yarattı bir parça düşün. kavramaya çalış.. sanatı gör boyun eğ ama hikmetide aramaya çalış.. yaratılanın varlgını görmeye çalış bilmeye çalış. öğrenmeye çalış..

bu mesaj sadece bu sebeble yazıldı. gerçekten uslub önemli.. ne anlattıgınızdan daha önemli nasıl anlattıgınız.. anlamakta önemli..

---------------------------------------------------------------------------------

Koku gelirse (pis veya temiz) alınır. Üsluba gelince evet bencede çok önemli, yerine göre yumuşak, yerine göre sert olmalı diye düşünürüm. Yeterki karşındakini haksız yere kırmamak niyetin olsun.

Allah yarttı amenna ama bilin .. neden yarattı niçin yarattı bir parça düşün. kavramaya çalış.. sanatı gör boyun eğ ama hikmetide aramaya çalış.. yaratılanın varlgını görmeye çalış bilmeye çalış. öğrenmeye çalış..

Sözlerinize gelince, bu düşünceler insanın iç dünyasının özel soruları ben insanların iç dünyasına karışmak istemem çünkü kişinin mahremiyet alanıdır orası. kişi yardım isterse elimden gelenide yaparım o da ayrı. Yazının muhatabı olan kişinin böyle bir niyeti yok. olsa bu üslubta bu aşağılayıcı tavırla yazmazdı. O sadece işin içinden çıkamayan insanları, tırnak içerisine alarak Allah yarattı lafına dikkat çekerek hem söyleyeni hemde kelimenin altında yatan yaradanı küçümsemek (veya o düşünceyi yok saymak) düşüncesi artı müslümanlığı küçümsemesi, dikkat çekerim müslümanları demiyorum müslümanlığı diyorum, yazısına bir daha bakabilirsiniz. Yoksa inançsızda olsa benim için sorun değil o kendi sorunu, tabi kendi sorun olarak görür görmez onun bileceği iş, ona ne ben ne başkası karışamaz.
Yazınızın değindiğim konular haricinde diğerlerine hemen hemen hepsine katılıyorum çünkü doğru yazılar...

Nasıl kendi elimizle yaktığımız ateşin bir ömrü varsa, elbette ki belli bir enerjiyle yanan güneşin de bir ömrü var. Ancak bu ömür bizim düşünemeyeceğimiz kadar uzun. Biz göremeyecek olsak bile o gün mutlaka gelecek. Güneşin ömrünün bu kadar uzun olmasının sebebi ise tabiki büyüklüğü. Dünyanın 1.300.000 katı olan bir nesneden bahsediyoruz burada. Ama ne kadar büyük olursa olsun birgün mutlaka beyaz cüceye dönüşecek.

Bunu yazan arkadaşım..Bilim teknik okuduysan, gezegenler ve yıldızlar ne kadar büyük olursa ömrü o kadar kısa olur.Güneşin ömrünün uzun olduğunda haklısın ama büyüklüğüyle alakası yok.Bunun nedeni, Galaxy'mizin merkezi olması..Etrafındaki 9 gezegenin hepsini yuttuktan sonra, kendi yok olacak..

@18 Ara 2010 16:35 Güneş galaksimizin, yani samanyolu Galaksisinin merkezi değildir. Sadece bizim güneş sistemimizin merkezidir. Galaksimizde pek çok güneş sistemi vardır. Ben de size bunu hatırlatayım dedim.

Bilim saçmalıyor derseniz diyeceğim bir şey yok. Ama bilime inanıyorsanız şunu söyleyebilirim. Maddenin ve enerjinin sakımı kanununa göre (Hiç bir şey yoktan var olmaz, var olan bir şey de yok olmaz. Ancak şekil değiştirir ve varlığına devam eder.) Kainat ta yoktan var olmamıştır. Yukarıda bahsi geçen maddenin ve enerjinin sakımı kanununa göre bu imkansızdır. Bu kanun Allah tarafından konulduğuna göre değişmesi mümkün değildir. O zaman kainat hangi var olandan yaratılmıştır? Kuran'a göre ezelden ebede var olan tek güç (Onu tarif etmem imkansız) Allah'tır. O zaman kainatın kendisi ve canlı cansız her şey Allah'tan yaratılmış olmuyor mu? Acaba yanlış mı düşünüyorum?

Güneş dünyayı 4,5 ( yaklaşık olarak 5 milyar yıl sonra) yutmayacak mıydı????

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir