21. yüzyılın beşinci tam güneş tutulması

Ülkemizden parçalı tutulma olarak izlenebilen 21. yüzyılın beşinci tam güneş tutulması gerçekleşti.

Güneşi yiyen ejderhayı kovdular!

Novosibirsk hayvanat bahçesindeki kutup ayıları ve beyaz kaplanların, tutulma sırasında yere uzandığı ve uyuduğu bildirildi. Hayvanat bahçesindeki bir kar leoparının da tutulma sırasında bulunduğu yerde huzursuz bir şekilde sağa-sola koştuğu, güneşin tekrar ortaya çıkmasından sonra sakinleştiği kaydedildi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da ve Batı Sibirya'nın diğer bölgelerinde havanın kapalı olması yüzünden birçok kişi bu olaya tanıklık etme şansını bulamadı.

Çin'de "Güneş'i yiyen ejderi kovmak için" davul çalındı
Çin'de güneş tutulması, 29. Pekin Yaz Olimpiyatlarına bir hafta kala ayrı heyecanla izlendi. Tutulma 6 bin kilometrelik Çin Seddinin batı ucundan başladı.

Çin'de eski bin yıllardan kalma adetle kırsal kesimde "Güneş'i yiyen Ejderha'yı kovmak için" davullar çalındı. Ejderha, Çin'de eski imparatorluk devirlerinde en önemli devlet simgesi ve sarayların önü mermer oyma dev ejderlerle kaplı.

Çoğu Asya'da olmak üzere yaklaşık 1 milyar kişi, güneş tutulmasının alacakaranlığında kaldı.

11 Ağustos 1999'daki tutulma hadisesi, Batı Avrupa'dan Hindistan'a uzanan geniş ve kalabalık nüfusa sahip bölgeden izlenebilmişti.

2009'un 22 Temmuz'unda meydana gelecek tam tutulma ise Hindistan'dan Çin'e çok daha fazla insan tarafından seyredilebilecek.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

yaa inanmıyorumm her gun ınternetteyım bugun olucagını bilmıyordum. göremedımm yaa çokk kötü

işte hergün internette olduğun için bilmiyosun :D

Hiç bir bilimsel olaya ne merak var nede ilgi.Sanki ot gibi yaşamamız isteniyor...

Ya ot mot alakası yok haberimiz olmuyor insan bi haberlerde verir yarın olcak tutulma diye tutulma bitiyor öyle veriyorlar tutulma oldu diye.Hiç farketmedik biz burda.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Güneşi yiyen ejderhayı kovdular!
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir