Güneş üzerinde devasa lekeler

Bir süredir sessiz olan Güneş üzerinde oluşan devasa lekeler, dünyanın çapını katlıyor!

  • Levent Öztürk
Güneş tekrar aktif hale geçiyor...

Göreceli olarak oldukça sakin geçen son birkaç haftanın ardından Güneş bir kez daha uyanmış durumda ve bize en yakın bu yıldızın Dünya'ya bakan tarafında bir grup güneş lekesi gözükebilmekte. Bu karanlık güneş lekeleri, Güneş'in, güneş patlaması yaratabilen aktif bölgelerini göstermekteler.

Uzay bilim adamı Karl Battams'ın söylediğine göre bu noktaların büyük olanları, yaklaşık olarak Dünya boyutunda bulunuyorlar ve bölgenin tamamı, 16 Dünya çapına sahip durumda.

Güneş, bir süredir göreceli olarak sessizdi ve Dünya'ya bakan yönde çok fazla aktif bölge gözükmüyordu ve bu da bazı başlıkların Güneş'in "sustuğunu" söylemesine sebep olmuştu. Ancak bu durum, Güneş'in yaklaşık olarak 11 yıl süren döngüsünün sessiz bölgesinde olmasından kaynaklanabilir.

Yıldız, yaklaşık olarak üç yıl önce en yüksek aktiviteye ulaşmıştı ancak o sırada bile daha önceki döngülere göre daha sessiz bulunmaktaydı ve geçmişe göre çok daha az sayıda aktif bölge ortaya çıkartmıştı.

Bir grup uydu, bizim için sürekli olarak Güneş'e bakmaktalar. Solar Dynamics Observatory, Güneş'in çeşitli dalga boylarında fotoğraflarını çekerek, sadece görülebilir ışık ile algılanamayan özellikleri de ortaya çıkartmakta. Solar Dynamics Observatory'nin gördükleri de NASA'nın bu görev için oluşturduğu sayfada görülebilmekte.

Bilim adamlarının Güneş'i yakından izlemelerinin bir sebebi de, yıldızın yarattığı güçlü patlamaların, Dünya atmosferine enerjili parçacıklar yayarak, yüksek irtifalarda inanılmaz ışıklanmalara (Aurora) sebep olabilmesi. Ayrıca daha da güçlü olan patlamalar, gezegendeki radyo iletişimini bozabilmekte ve uzaydaki uydulara hasar verebilmekte. Hatta yeterince güçlü olan bir güneş fırtınasının, Dünya'daki enerji hattının ve iletişimin büyük bir kısmını kapatması da olasılıkların arasında yer almakta...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

3. paragrafta Dunya'ya bakan yonde demissiniz ama Gunes 25 gunde bir zaten kendi etrafinda bir tur doner. Yani Ay'da oldugu gibi hep ayni yuzu gormek gibi bir durumumuz yok.

Sen de yorum yaz