Güneşe Direkt Olarak Bakmak Sağlıklıymış!

Avustralyalı "yaşam koçu", oldukça tehlikeli tavsiyesi ile sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Güneşe Direkt Olarak Bakmak Sağlıklıymış!

"Sağlık gurmesi" lakabı ile ünlenen ve sağlığa zararlı olmasının yanında tarihsel doğruluğu da olmayan "Mağara Adamı Diyeti" ile de tartışmalara konu olan Avustralyalı şef Pete Evans, son Instagram fotoğrafı ile de tepkileri üzerine çekti.

Solar Retinopati hoş bir durum değil ve asla sağlığa faydası yok.Görsel:Ford Science Photo Library

Instagram fotoğrafına eklediği açıklamasında "güneşe direkt olarak bakmanın"  günlük rutininin bir parçası olduğunu belirten Evans, gönderisinde şu cümlelere yer verdi:

"Her gün temiz okyanusta arınma deneyimine kendimi kaptırmayı çok seviyorum, buna gündoğumu ve batımında güneşin aydınlatıcı ışığına bir bakış atmak da dahil. Bu basit ancak güçlü uygulamalar, ruh, beden ve zihne faydalı nitelikte; gezegendeki en güzel ve bedava iki ilaç."

View this post on Instagram

Everyday I love to immerse myself in an experience within the cleansing ocean water as well as a brief gaze into the radiant light of the early rising or late setting Sun. These simple, yet powerful practices have got to be two of the best forms of free medicine on the planet for body, mind and spirit. #sungazing ????????

A post shared by Pete Evans (@chefpeteevans) on Dec 16, 2018 at 1:23pm PST

Endişe verici olan detay ise, Evans'ın binlerce takipçisinden birkaçının tüm uyarıları gözardı ederek bu tavsiyeyi uygulayacağını dile getirmiş olması.

"İlgi çekici. Yıllardır çözmeye çalıştığım D vitamini eksikliğim var. Bunu deneyeceğim. Teşekkürler." cümleleri ile tavsiyeye uyacağını belirten bir takipçinin yanı sıra "Vit D en iyi gözlerden emiliyor" ifadesi ile bir başka takipçi de oldukça yanlış bir bilgi veriyor.

Twitter üzerinde konuyu konuşan bir kullanıcı, kendisinin bir göz doktoru olduğunu belirterek "Ben bir göz doktoruyum ve bu bilgiler doğru değil" cümleleri ile tepkisini dile getirdi.

Pete Evans, bu batıl inanca sahip tek kişi değil. Güneş'e çıplak gözle bakma davranışı o kadar yaygınlaştı ki, bu tehlikeli davranışın faydalı bir uygulama gibi görünen bir ismi bile var: Sungazing. Çoğu kişi, internet üzerinde "şu eylemi yaparsanız daha sağlıklı olacaksınız" ifadelerinin arkasında ne yazdığını sorgulamadan inanıyor ve uzmanlara göre bu, çok endişe verici bir durum. Çoğu sosyal medya kullanıcısı bu eylemin "daha güçlü güzler, artan görme kabiliyeti, azalan iştah" gibi faydaları olacağına inanıyor. Nitekim, daha fazla eğlence ve mutluluk kornealardan gelmiyor.

Geçtiğimiz yıl ABD'de gözlenen tam Güneş tutulmasında çoğu kişinin farkına vardığı gibi Güneş'e çıplak gözle bakmak, oldukça tehlikeli bir davranış. Gözlerimiz, dış ortamdan gelen ışığın tetiklediği kimyasal reaksiyonlar sayesinde görüntüleri beynimize iletebiliyor ancak çok fazla ışığın göze girmesi, (Güneş'e direkt olarak bakmak veya göze lazer tutulması gibi durumlarda) solar retinopati gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor.

Evans'ın sağlık tavsiyeleri konusunda karnesi hiç iyi bir durumda değil. Avustralyalı şef, daha önce manşetlerde "güneş kremlerinin zehirli olduğu" iddiası ile kendine yer bulmuştu.

"Aptalca olan şey, insanların kimyasal  güneş kremlerini sürerek saatlerce güneşlendikten sonra vücutlarını bir kimyasala buladıkları için güvende hissetmeleri." sözünü bir Facebook soru-cevap etkinliğinde sarf eden Evans, bunun "bugünlerde gördüğümüz felaketlere çıkartılan bir davetiye olduğunu" sözlerine eklemişti.

Sosyal medyadaki her sağlık tavsiyesine körü körüne inanılmaması gerektiğini ve bu tür konularda bir uzmana danışmanın en doğru davranış olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bana çiçek mi atıyorsun yoksa, Chip? İstersen gözünün önünde sana Firefox'u ve Comodo IS'i bir Youtube Downloader'a nasıl çevirdiğimi göstereyim. Zaten sizlerin biliyor olması lazım. Çok basit bir yöntem kullanıyorum...

Updated: Bana çiçek mi atıyorsun yoksa, Chip? İstersen gözünün önünde sana Firefox'u ve Comodo IS'i bir Youtube Downloader'a nasıl çevirdiğimi göstereyim. Zaten sizlerin biliyor olması lazım. Çok basit iki yöntem kullanıyorum. İki yöntem de tamamen bana aittir. Kimseden görmüşlüğüm, duymuşluğum yok...

İyi de bu bilgi çok doğru ki güneş altında gözlük takmak çok tehlikeli düneş ışığı faydalıdır, genlerimizde var

Arkadaşlar öğlen sıcağında güneşe bakamazsınız direkt kör olursunuz zaten. Ancak yaz günleri, akşam üstü güneşin batışını izlemeye çalışmak, oradan gelen ışık hüzmezisini beyninizde gezdirmeye çalışmak, güneşle terapi yapmak güzeldir.

Sen de yorum yaz