Güneş'te Ortaya Çıkan İlginç Görüntü

Güneş'te tespit edilen ilginç bir karanlık ve yanındaki dairesel şeritler, bilim insanlarını heyecanlandırdı.

  • Levent Öztürk
Güneş'te Ortaya Çıkan İlginç Görüntü

NASA'nın Solar Dynamics Observatory uzay aracının dikkatli gözleri, güneşteki değişimleri izliyor. Güneş'te karanlık, yılan benzeri şeritler bulunmakta. Bilim adamları, geçtiğimiz ayın sonunda oldukça garip bir şerit, SDO tarafından fark edildiğinde ilgilerini buraya yoğunlaştırmışlardı. Bu şeridi farklı yapan şey ise, çizgi şeklide uzanan diğerlerinin aksine dairesel şekle sahip olmasıydı.

NASA bu durumu açıklarken, solar şeritlerin, "Güneş'in üzerinde uçuşan yüklü parçacıklar olduklarını ve Güneş'e manyetik bağlar ile bağlı olduklarını" söylüyor. Dairesel şerit ise, en yakın yıldızımızın oldukça aktif bir bölgesini sarıyordu.

NASA'nın söylediğine göre buna benzeyen durumlar çok az görülüyor ve bu şeritlerin önemli bir bilimsel bulgu olmamaları bir yana, nadir olmaları bile dikkat çekmeleri için yeterli.

Bu sıra dışı şerit SDO'nun görüşünde 29-31 Ekim tarihleri arasında bulunmaktaydı. Görüntünün sol tarafında yer alan büyük karanlık alan da çevresine göre daha soğuk sıcaklıklara sahip olduğu için neredeyse siyah gözüküyordu.

Bu tip dairesel şeritlerin neden oluştuğu halen gizemini koruyor. Ancak bilim insanları, dairesel şeritlere rastladıkça, gizemi çözmeye bir adım daha yaklaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

NASA'nın tespitleri gayet isabetli.

ne yapacak gidip tamir mi edecekler

Arı duru insan olmaz bak Güneş'te bile leke bulundu!

Güneş nedir? Hidrojen yakan nükleer santral elbette metal yangını gibi nebulalar ve kabukta bazen böyle anlamsız formlar görüntüler ortaya çıkar, şaşırılacak ne var!

bu kadar heyecanlanacağınızı bilseydim yapmazdım böyle bir şey bir dahakine mangal yapmaya güneşe gitmeyeceğim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost