Güneşteki bu patlama Dünya'ya isabet etseydi?

2012 yılının yazında güneşte yaşanan bu olay, meğer Dünya'yı "teğet" geçmiş!

Dünya'yı "teğet geçmiş!"

Bilim insanları, 2012 yılının yaz aylarında, Güneş'teki bir patlamadan yayılan yüksek manyetik dalgaların Dünya'nın yörüngesine kadar ulaştığını tespit ettiler. Ancak neyse ki patlama sırasında Dünya, Güneş'in diğer tarafında bulunuyordu ve manyetik dalgalardan etkilenmedi.

Eğer söz konusu patlama Dünya'ya isabet edecek olsaydı, Dünya'daki tüm elektronik cihazlarıın hasar göreceği, iletişim ağlarının çökeceği hatta havadaki uçakların düşeceği tahmin ediliyor. Böylece Dünya büyük bir felaketin eşiğinden dönmüş oldu.

Bilim insanlarının yorumuna göre, Güneş'ten yayılan manyetik dalgalanmalar, uzayın derinliklerine fırlatılmış bir mermi gibi etki ediyor. Bu merminin dünyaya çarpması ise felaket derecesinde sonuçlar ortaya çıkaracak.

Dünyaya en son 1859 yılında büyük bir manyetik dalganın çarptığını, o sırada pek çok ülkedeki enerji altyapısının hasar gördüğünü, Kanada'daki elektrik santrallerinin bozulduğunu, ABD'de telefon alt yapısının çöktüğünü hatta telefon santrallerindeki operatör kadınlara elektrik çarptığını hatırlatan bilim insanları, aynı şeyin bugün olması durumunda medeniyetin çökme tehdidiyle karşı karşıya kalabileceğini hatırlattılar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

hepimiz ölürüz. yani ortada felaket senaryosu kalmaz merak etmeyin.

Çöksede kurtulsak. Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.

@21 Mar 2014 21:36 İşte senin gibi angutlar da benim elime geçese de Dünya senin gibilerden kurtulsa...

6 ayla teğet geçmiş.

Bunu ta o zaman biliyordum ama olmayınca şükrettim valla. Araştırmak iyidir gençler.

Ucuz kurtarmışız desenize :)

Allah korusun inş böyle birşey olmaz ..

bişey olmaz dert etmeyin atmosfer var artı en fazla kışın ortasında pastırma yazı gibi 10 gün kadar bi sıcak gün yaşanır her sene yaşamıyormuyuz patırma yazını sizde amma büyütmüşsünüz

Zaten hep öyle olur

gerçi şimdi holivut bunun da filmini çeker, ve yine bu apokaliptik hengameden kaçiş yolunu bulurlar; dağa neyim cıkarlar.

hepde teğet geçiyor dünyaya :))

Çarptı mı görursun tegetii

uydurma yalan bunlar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir