Günümüze ulaşamayan 10 otomobil teknolojisi!

Bu otomobil teknolojileri zamanında ilginç ve hatta müthiş görünseler de, günümüze ulaşamadılar!

Günümüze ulaşamayan 10 harika otomobil teknolojisi

Yeni otomobil teknolojileri başınızı döndürmüş olabilir, ancak her teknoloji günümüze ulaşmayı başaramadı. Aslında hepsi büyük iddia ile ortaya atılmış olan ilginç teknolojiler, bir şekilde ortadan yok oldu.

İşte bunlardan en ilgi çekici 10'u:

10. Direksiyon yerine joystick

Saab, 1990'larda kazalarda kafanızı direksiyona çarpma olasılığınızı ortadan kaldırmak için yeni bir fikir üretmişti. Firma bunun için otomobilin sürüş şeklini değiştirdi ve ortaya bir joystick ekledi. Ancak bu ilginç fikir, pek tutmadı.

9. 85 MPH'lik gösterge

'80'lerin başlarında ABD, hız sınırını saatte 88 kilometreye çekmişti. Göstergelerdeki en yüksek hız 137 km/saat (85 MPH) idi ve 88 km/saat'e kırmızıyla vurgu yapılıyordu. Ancak göstergenin 137 km/saatin üzerine çıkmaması, hız sınırının aşılmayacağı anlamına gelmiyordu.

8. Modüler arabalar

Dünyadaki birçok iyi şey gibi, bu ilginç fikir de fazla yaşamadı. Modüler arabalar sayesinde bir gün sportif bir araca, ertesi gün bir çekiciye sahip olabilecektiniz. Fikre elveda demiş olsak da, onu hatırımızdan tamamen çıkarmadık.

7. 8 izli kaset

CD ve teyp kasetlerinin yaygınlaşmasından önce otomobilde kaydedilmiş müzikleri dinlemenin bir yolu, 8 izli kasetlerden geçiyordu. Ford ve GM, '60'larda bu kasetçalarları otomobilleriyle entegre ettiği için oldukça yaygınlardı.

6. Tweel

Michelin, Tweel üretiminden ve tanıtımından vazgeçmemiş olsa da, teknolojinin tüketici taşıtlarında önemli bir gelişme sağladığını görmüyoruz. Kim bilir, belki de 2015, Tweel'lerin yılı olur.

5. Mekanik yakıt enjeksiyonu

İlk olarak uçaklar için geliştirilen teknolojinin otomobillere uyarlanması çok uzun sürmedi. Mekanik yakıt enjeksiyonu, yüksek performanslı otomobillerde olduğu kadar '70 ve '80'lerde Avrupa'daki otomobil üreticilerinin performans otomobillerinde sıkça kullanıldı. Ancak sıkça rastlanan yakıt iletim sorunları, teknolojinin getirdiği faydanın zararından az olması anlamına geliyordu.

4. Emniyet kemeri marş kilidi

Otomobilde ister sürücü olun, ister yolcu, emniyet kemeri takmanız gerekiyor. Ancak ABD hükümetinin "emniyet kemerini takmadan otomobili çalıştıramama" fikri o kadar da parlak değildi. Kemerin bağlı olup olmadığını algılamakta kullanılan sistemler oldukça hassastı ve sinir bozucuydu. ABD yönetiminin, bu kararının bir hata olduğunu anlaması ve gereksinimi kaldırması, bir seneyi bulmadı.

3. Nükleer otomobiller

Atomik otomobiller, konsept aşamasını hiç geçemediler. Sanırız bu konuda şanslıyız, çünkü herhalde hiçbirimiz, arkasında nükleer reaktör bulunan bir arabanın bizi sıkıştırıp sollamasını istemezdik.

2. Açılır farlar

Bu tür farları herkesin sevdiğinden şüphemiz yok. Bugün hala bu farları kullanan bir otomobile rastlamamak ise üzüntü verici. Geçmişte bu farlara sahip arabalar çok tutmadı, çünkü far motoru bozulduğunda çıkıp farı kendiniz açmak zorunda kalabiliyordunuz.

1. Karbüratörler

Modern yakıt enjeksiyonu ortaya çıkana kadar yakıt sevkinde en çok kullanılan yöntem, karbürasyondu. Yakıt verimliliği endişeleri ortaya çıktıkça ve yakın enjeksiyonu daha kararlı ve güvenli bir hale geldikçe karbüratörler, yok olmaya başladı.

Bugün modern otomobillerde hava/yakın ayarlamasını değiştirme imkanınız, doğru araçlarınız ve yeteri kadar bilginiz yoksa, mümkün değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Asıl bomba Wankel motorları. Bonus olarak listeye eklenebilirdi. Var ama pistonlu sistemlere çok fazla para ve zaman harcandığı için göz ardı edilen motor sistemi.

@27 Temmuz 2015 02:31 Elektirkli motorlar varken bunların hepsi çöp ..Petrol ve para için içten yanmalı demode motorlarda ısrar ediyorlar.

@27 Temmuz 2015 02:31 HİÇ BİR VERİMLİLİĞİ YOK, PERFORMANSI İYİ, FAKAT YAĞ TÜKETİMİ, YÜKSEK YAKIT TÜKETİMİ (15-20 LT/100 KM) VE 100 BİNDEN AZ KM DE MOTOR DEĞİŞTİRME İHTİYACI YÜZÜNDEN MANTIKLI OLAN YAPILDI VE WANKEL (ROTARY) MOTORLARA HİÇ BULAŞILMADI. EVET, MUCİDİ OTOMOTİV DÜNYASINA YENİ BİR İCAT KAZANDIRDI, FAKAT WANKEL HİÇ BİR ZAMAN TİCARİ ANLAMDA FİZİBİL OLMADI. MAZDA RX 8 DE KULLANILIYOR BUGÜN BİLDİĞİM KADARIYLA.

@27 Temmuz 2015 14:12 O konuda haklsınız ben zaten Wankel motorları çok iyiydi demedim. Şunu belirtmek istedim. Pistonlu motorlara son 150 yıldır binlerce firma milyonlarca beyin tarafından yapılan yatırımı bir de Wankel motorlara yapılan yatırımı düşünün. Pistonlu motorlar ilk çıktığında şimdiki gibi miydi? Chip'in bu makalesi buna en iyi örnek. Kısacası pistonlu motorlar için geliştirilip terkedilen fikirler bile Wankel motorları için geliştirilip kullanılan fikirlerden kat be kat fazladır.

Arkadaş da söylemiş Wankel bir efsanedir ve Mazda RX-8'den sonra bu motor da seri üretimden kalktı. Sanırım günümüze ulaşmayı hak eden en iyi motor sistemlerinden biriydi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir