A'dan Z'ye ceplerdeki gürültü azaltma işlevi!

Üst seviye akıllı cebinizdeki en müthiş işlevlerden olan "gürültü iptal etme" nasıl çalışıyor?

Aktif gürültü iptali

Aktif gürültü iptali

Aktif gürültü iptali

Temiz görüşmelere izin veren gürültü iptali teknolojisi, Sony Xperia Z2 gibi telefonlarda farklı bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Kulaklıklara eklenen aktif gürültü iptal teknolojisi, dinlediğiniz müzik veya videoların kulaklarınıza ortamdaki gürültüden arınarak, en temiz biçimde ulaşmasını sağlıyor. Xperia Z2, bu işlevi sunabilmek için her kulağınıza taktığınız kulaklık için birer mikrofona sahip. Bu kulaklıklar, tahmin edebileceğiniz gibi etrafınızdaki sesleri ve gürültüyü algılamakta kullanılıyor. Siz müzik dinlerken bu sesler, telefona gönderiliyor ve telefonunuz, bu sesleri "ters çevirerek" kulağınıza gönderiyor. Böylece dışarıdan duyduğunuz gürültü, azalmış oluyor.

Bu teknoloji, şimdilik sadece özel MDR-NC31Em kulaklıklarıyla gelen Xperia Z2'de kullanılıyor. Teknolojinin diğer telefon ve kulaklıklara yayılmasını umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

LG G2 de Audio Zoom teknolojisinden de bahsedilseydi keşke

Nokıa N8'de de kameranın hemen altında konumlandırılmış bir mikrofon bulunuyor.Ayrıca bu ek mikrofonlar video kaydı veya ses kaydı yapılırken stereo ses kayıt imkanı sunuyor.

Güzel bir makale. Devamını bekleriz ama ;)

Güzel bilgiler..Teşekkürler. .

Benim üç yıllık motorola atrixte de çift mikrofon ve bu gürültü azaltma işlevi var. İşlev çok güzel, karşı tarafa sadece sizin sesiniz gidiyor, arka plan sesleri sizde duymuyorsunuz karşı tarafta. Ancak burda bahsedilmeyen kötü bir tarafı var, o da arkadaki mikrofon el (yanlışlıkla) kapatıldığında yada kirlenip girişi tıkandığında karşı tarafa çok boğuk ses gidiyor. Karşı taraf sesin gelmiyor deyince anlıyorsunuz ki ya eliniz ile kapatıyorsunuz ya da kirlemiş, tıkanmış.

teşekkürler yüzel yazı olmuş

bu cift mikrofon ve gurultu azaltma islemi benim uc yillik lg optimus 3g de bile var. telefonumdan her yonden cok memnunum. Lg telefonu cikardgi zamanin otesinde ozellikler koymuski bugun bile her ihtiyacima rahatlikla cevap veriyor. telefonumu cok seviyorum

birii biliyorsa açıklayabilirmi lütfen GM discovery de olduğu biilgisi bazı sitelerde var ama ben cihazda saklı yada açıkta ikinci bir mikrofon göremedim hatta yabancı bir sitede ikinci bir mikrofon olduğu yazıyor Active noise cancellation with dedicated mic olarak yazıyor

Nokia kamera da olduğu gibi bu konuda da uzmanı bu işin.

Ben bi aydr j5 kullanıyorum gürültü önleyici özellik var deniyor ama ben henüz nereden etkinlestirildigini bulamadım bilen varsa yazabilir mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir