A'dan Z'ye ceplerdeki gürültü azaltma işlevi!

Üst seviye akıllı cebinizdeki en müthiş işlevlerden olan "gürültü iptal etme" nasıl çalışıyor?

İkinci mikrofon, Fluence destekli telefonlar

İkinci mikrofon, Fluence destekli telefonlar
Samsung Galaxy S4'ün üstündeki 2. mikrofon

İkinci mikrofon ise genellikle başka bir konumda, örneğin telefonun üstünde veya arkasında bulunur. Böylece ikinci mikrofonun konuşma sesini çok fazla almaması, arka plan seslerinin algılanarak kaldırılması sağlanır.

Gürültü azaltma alanında en önemli adımları atan şirketlerden bir tanesi, Qualcomm. İşlemci üreticisinin Fluence teknolojisi, birçok yongalarında bulunuyor. Bu yongalar, amiral gemisi telefonlarda da kendine yer ediniyor. Uygun fiyatlı telefonlar arasında ise sadece bazı telefonlar bu teknolojiyi kullanıyor.

Snapdragon 800 ve en son 801 dahil olmak üzere Snapdragon SoC mimarisini kullanan tüm telefonlar Fluence'i içeriyor. Yani HTC One, LG G2, Galaxy S4 ve Galaxy S5, bu teknolojiden faydalanıyor.

Birçok alt seviye telefon, gürültü iptal etme teknolojisine sahip olsa da, maliyetinden dolayı iki veya üç ek mikrofon eklemek istemiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

LG G2 de Audio Zoom teknolojisinden de bahsedilseydi keşke

Nokıa N8'de de kameranın hemen altında konumlandırılmış bir mikrofon bulunuyor.Ayrıca bu ek mikrofonlar video kaydı veya ses kaydı yapılırken stereo ses kayıt imkanı sunuyor.

Güzel bir makale. Devamını bekleriz ama ;)

Güzel bilgiler..Teşekkürler. .

Benim üç yıllık motorola atrixte de çift mikrofon ve bu gürültü azaltma işlevi var. İşlev çok güzel, karşı tarafa sadece sizin sesiniz gidiyor, arka plan sesleri sizde duymuyorsunuz karşı tarafta. Ancak burda bahsedilmeyen kötü bir tarafı var, o da arkadaki mikrofon el (yanlışlıkla) kapatıldığında yada kirlenip girişi tıkandığında karşı tarafa çok boğuk ses gidiyor. Karşı taraf sesin gelmiyor deyince anlıyorsunuz ki ya eliniz ile kapatıyorsunuz ya da kirlemiş, tıkanmış.

teşekkürler yüzel yazı olmuş

bu cift mikrofon ve gurultu azaltma islemi benim uc yillik lg optimus 3g de bile var. telefonumdan her yonden cok memnunum. Lg telefonu cikardgi zamanin otesinde ozellikler koymuski bugun bile her ihtiyacima rahatlikla cevap veriyor. telefonumu cok seviyorum

birii biliyorsa açıklayabilirmi lütfen GM discovery de olduğu biilgisi bazı sitelerde var ama ben cihazda saklı yada açıkta ikinci bir mikrofon göremedim hatta yabancı bir sitede ikinci bir mikrofon olduğu yazıyor Active noise cancellation with dedicated mic olarak yazıyor

Nokia kamera da olduğu gibi bu konuda da uzmanı bu işin.

Ben bi aydr j5 kullanıyorum gürültü önleyici özellik var deniyor ama ben henüz nereden etkinlestirildigini bulamadım bilen varsa yazabilir mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir