Güvenli sörf ve e-posta

Vista'da Güvenlik konulu yazı dizimizin 2. bölümünde Güvenli sörf ve e-posta konularına değiniyoruz.

Windows Defender ile casus yazılımları engelleyin

Windows Defender ile casus yazılımları engelleyin
Windows Defender: Otomatik tarama sayesinde sistemi daima güvende tutabilirsiniz.

Windows Defender, virüslere ve Truva atlarına karşı olmasa da casuslar, rootkit'ler ve diğer zararlılara karşı koruma sunuyor. Bu aracı XP kullanıcıları da ücretsiz olarak edinebiliyor. Windows Defender, arka planda çalışarak sistemi zararlı yazılımlara karşı sürekli kontrol altında tutuyor. Eğer indirdiğiniz herhangi bir dosya yüzünden zararlıların geleceğinden korkuyorsanız, dosyayı açmadan önce Windows Defender ile taratabilirsiniz. Program herhangi bir zararlının izini bulur bulmaz görev çubuğunda ya da bir uyarı penceresi vasıtasıyla kullanıcıyı uyarıyor. Bu uyarı penceresi yoluyla ister zararlıyı doğrudan silebilir isterseniz de inceleme amaçlı Microsoft'a gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu araç kullanıcıyı gereksiz yere rahatsız etmeden mümkün olan en üst seviye güvenliği sunacak düzeyde ayarlanmıştır.

Yine de güvenlik ayarlarını kendiniz de değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için önce »Başlat« menüsünden aracı çalıştırın, daha sonra »Araçlar / Seçenekler« menüsünden otomatik taramanın bütün seçeneklerinin etkin olduğundan emin olun. Sayfayı aşağıya kaydırdıktan sonra "Gerçek zamanlı koruma seçenekleri" altındaki bütün kutucukları işaretleyin. Yine bu kısımda varsayılan ayarlarda devre dışı bırakılmış olan »Henüz risk açısından sınıflandırılmamış yazılımlar« ve »Çalışmasına izin verilen yazılımlar tarafından bilgisayarınıza yapılan değişiklikler« seçeneklerini açın.

Daha sonra Gelişmiş seçenekler ve Yönetici seçenekleri alanı altında yer alan bütün özellikleri de etkinleştirin. Sonrasında değişiklikleri kaydedin ve yönetici parolasını girerek işlemi doğrulayın. Şimdi bilgisayarınızı kontrol edin: "Tara" butonun kenarında bulunan ok'a tıklayın ve açılan menüden »Tam Tarama« 'yı seçin. Windows Defender seçenekler menüsünde otomatik tarama devrede olduğu için ileride elle tarama yapmanıza gerek yok. Hızlı tarama işletim sisteminin sadece saldırıya meyilli bileşenlerinde tarama gerçekleştirirken tam taramada ise bütün klasörler, Kayıt Defteri girdileri, veriler ve çalışan uygulamalar gözden geçiriliyor. Eğer size şüpheli gelen veriler söz konusu ise "Özel tarama" seçeneği ile isterseniz sadece bu verileri tarattırabilirsiniz. Bunun için şüphelendiğiniz verilerin kayıtlı olduğu sürücüyü seçip »Şimdi Tara«ya tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bir vista kullanıcısı olarak güzel tavsiyeler chıp onlıne ebrik ederim

antivir ve avg yi yukleyeceginize kaspersky veya nod32 yi yukleyin derim.

Geçtiğimiz hafta Windows Vista'nın diğer Windows sürümlerine göre güvenlik konusunda ne kadar başarılı olup olmadığı test edilmiş ve sonuçlar Vista açısından epey kötü çıkmışa benziyor: Windows Vista, Windows 2000 ile aynı seviyede güvenli çıkmış. Microsoft, bu iddiayı tabii ki yalanlıyor. Microsoft'un Vista konusunda üzerinde durduğu en önemli noktalardan birisi, zararlı yazılımlara karşı ne kadar güvenli olduğuydu.

Yapılan testlerde işletim sistemleri zararlı yazılımlara maruz bırakılıyor ve ne kadarını engelleyebildiğine ve kaç tanesinin sisteme girerek açık bıraktığına bakmışlar. Sonuç, Vista yüklü makinaların %27'si saldırıya açık bir hale gelmiş.

Raporda hangi zararlı yazılımların sisteme başarıyla sızdığı yazmıyor ancak 190.000 Vista yüklü sistemden 58.000 tanesinin saldırya açık olduğu belirtilmiş. Sistemlerdeki güncellemelerin de tam olarak yapılıp yapılmadığı da belli değil ancak otomatik güncelleme özelliği Vista ile otomatik olarka açık gelen özelliklerden birisi olduğundan, açıkların tarihi geçmiş antivirüs veya Internet güvenliği yazılımlarından olabilir. Tabii bunların hepsi bir tahmin.

Bu araştırmayı yapan PC Tools, diğer işletim sistemleri ile doğrudan bir karşılaştırma yapmıyor. Burada yapılan testlerde sisteme giren zararlı yazılımların sisteme "zarar" vermediğini, sadece tüm sistemde yüklü olan ThreatFire yazılımının devreye girene kadar Vista'nın kendi güvenlik sisteminin aşılabileceğini gösteriyor.

Microsoft'unzararlı yazılım kaldırma aracı (Malicious Software Removal Tool)haricinde sistemlerde daha başka güvenlik yazılımlarının kullanılması gerekiyor. Zira Microsoft'un kendi yazılımı, yaygın olarak bulunan zararlı yazılımları tanıyor vedetaylı bir antivirüs yazılımı da kesinlikle değil.

PC Tools, Vista sistemleri tararken, Vista sistemlerinde bulunan bir açığı kullanan Trojan.Agent türevi zararlı yazılımları listelemiş. (3 sayfa ). Bunların hepsi de ciddi açıklar oluşturuyor. Örneğin Trojan.Agent.HR, sisteme ekstra casus yazılım indirerek kişisel bilgilerinizi çalarken, tarayıcınız ile gezerken reklam pencereleri açıyor. Bazılar sistemde arka kapı açarak sisteme doğrudan erişimi mümkün kılıyor.

alıntıdır.

Bahsi geçen araştırmayı yanlış yorumlamış alıntı yaptığın yer. Windows 2000 çıktığı zaman, Windows 2000'inin zamanındaki tehlikelere karşı ne kadar güvenliyse, Vista da bugünün tehlikelerine o kadar güvenli deniyordu araştırmada. Kısacası Windows 2000 o zamanda çok güvenliydi. Vista da bu zamanda o kadar güvenli.

allah senden razı olsun kardes vallah elıne saglık

saolunnnnnnnnnnnnnnnnnn

ankamadım bende Açılır Pencere Engelleyicisini Kaldırma için yardım istiyorum bunu bilen var mı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir