"İnternette güvenlik mi? Boşverin..."

İnternette sörf yaparken güvenlik konusuna ne kadar önem veriyoruz? İşte korkunç gerçekler...

Phishing'den birçok kişi habersiz

Phishing'den birçok kişi habersiz

Trend Micro Global Web Tehditleri anketinde, internet kullanıcılarına bilgi güvenliğine dair hangi tehdit ve ifadeleri duydukları soruldu. Yanıt verenlerin yüzde 50'sinden fazlası, bilgisayarlarını tehdit eden en son tehlikelerden haberdar değil. Örneğin, veri sızıntısı kavramını duyanların oranı yalnızca yüzde 44, oltalama (phishing) saldırısını duyanların oranı ise yalnızca yüzde 45.

İnternet kullanıcılarına, web tehditlerinin şirket için ne derece tehlikeli olduğu soruldu. Şirkette ciddi tehlike oluşturduğu düşünülen web tehditlerinin başında yüzde 36 ile spam (istenmeyen e-posta) geliyor. Bunu yüzde 35 ile oltalama takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 32 ile program ekme (pharming) bulunuyor. Web tehditlerinin riskleri düşünüldüğünde, kimlik hırsızlığı (yüzde 79), kişisel bilgilerin kaybı (yüzde 78) ve gizlilik hakkının ihlali (yüzde 71), en çok endişe yaratan unsurlar oluyor. Son üç ayda en sık karşılaşılan tehdit ise yüzde 70 ile spam. Yanıt verenlerin yüzde 64'ü, web tehditlerinin olumsuz etkilerini yaşadığını söylüyor.

İnternet kullanıcılarına, kendilerini web tehditlerine karşı korumak için ne yaptıkları soruldu. Web tehditlerine karşı korunmak için yeterli önlem alınmadığı görülüyor. Örneğin, yanıt verenlerin yalnızca yüzde 50'si koruyucu yazılım kullanıyor. Ofisinde bilgi işlem biriminden bilgisayar güvenliği rehberliği talep edenlerin oranı ancak yüzde 19'u buluyor.

İnternet kullanıcılarına ayrıca, şirketin ağı üzerinden internete bağlıyken hangi işlemleri yaptıkları soruldu. Kurumsal internet kullanıcılarının, şirket ağını riske sokan tercihler yaptıkları görülüyor. Buna göre kullanıcılar, şirketin ağı üzerinden internete bağlıyken kişisel e-postalarını takip ediyor (yüzde 80), anlık mesajlaşmayı kullanıyor (yüzde 58) ya da doğrudan işle ilgili olmayan web sitelerini ziyaret ediyor (yüzde 53). Yanıt verenlerin yüzde 20'sinden fazlası ise iş bilgisayarının evdeki bilgisayara göre daha iyi korunduğu konusunda kararsız.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Boş iş bunlar bir dunya polis var okadarda hırsız var evlerdede çelik kapı var ama hırsızlar giriyor.Güvenlik kalkanı diye bir şey var ama güvenlik kalkanı oluşturmuyor.İnternet tehlikeli en sağlam sitelerde bile tehtid olma olasılığı vardır.

torrent sitelerine dikkat edin özellikle bazı türk torrent sitelerinde crack veya key programlarına enjekte edilen virüsleri bazıları virüs programları bu dosyaları legal olmadığı için virüs olarak algılıyor gibi saçma bir bahane ile kilitli kapıları açtırıyor.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Phishing'den birçok kişi habersiz
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir