Her yönden koruma: PC'niz için C vitamini

CHIP Online'ın ilaç paketi ile güvenlik duvarı olmadan da tehlikelere karşı koymanız mümkün...

Dosya sistemini optimize etmek

Bağışıklık oluşturmaya sadece bir adım kaldı. Sınırlı bir hesabın kurallarının çiğnenmemesi için işletim sisteminin kurulu olduğu sabit disk bölümünün NTFS ile biçimlendirilmiş olması gerekiyor. Sabit diskinizin daha güvenli olan dosya sistemini kullanıp kullanmadığını Bilgisayarım penceresinde disk bölümünün üzerine sağ tıklayıp Özelliklere girdiğinizde görebilirsiniz. Dosya sistemi ibaresinin yanında NTFS'in yazılı olması gerekiyor.

Dosya sistemini optimize etmekXP veya Vista'yı FAT32 tabanlı bir disk bölümüne kurduysanız bunu sonradan değiştirebilirsiniz. Fakat dönüştürme işlemi öncesinde önemli verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Dönüştürme komutu genellikle problem çıkarmaz fakat ne olur ne olmaz siz yine de yedekleme yapın. Yedeklemeden sonra komut istemini başlat menüsünde programların altında bulunan donatılardan çağırın. Vista'da komut istemi ikonunun üzerine sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır" deyin. Sonrasında şu komutu verin:

convert c: /fs:ntfs

Dikkat: Disk bölümünün büyüklüğüne göre süreç birkaç dakikanızı alacaktır.

Ancak NTFS ile çalışan bir sistem ile bir sonraki adım XP kullanıcıları için anlam kazanır: Denetim Masasını açın ve Kullanıcı Hesaplarına girin. Sonrasında farklı bir yönetici hesabı oluşturun. Bunu oluşturduktan sonra kullanmakta olduğunuz hesabın türünü "Sınırlı Kullanıcı" olarak değiştirin. Artık gelecekte çepeçevre koruma ile internette sörf yapıyor olacaksınız. Püf nokta: Birçok program aslında yönetici ve sistem için ayrılan Microsoft kaynaklarına gereksiz yere erişmeye çalışır. Çoğu zaman bu sorun daha kurulum sırasında bile ortaya çıkar.

Dosya sistemini optimize etmekÇözüm: Sınırlı haklara sahip kullanıcılar kurulumu içerik menüsündeki "Farklı Çalıştır..." ile gerçekleştirebilir. Yönetici hesabını seçin ve parola ile bunu doğrulayın. Eğer bu işe yaramazsa inatçı programı yönetici hesabına girip tüm kullanıcılar için kurun ve sonrasında tekrar hesabınıza geri dönün. Eğer bu da işe yaramazsa geriye iki seçenek kalıyor. İlk olarak bu dik başlı programı kullanmak istediğinizde yönetici hesabına geçiş yapabilirsiniz. Bu iş için başlat menüsünde Oturumu Kapat butonunun altındaki "Kullanıcı Değiştir" seçeneğini kullanabilirsiniz. Güncel oturumunuz aktif, çalışmanız ise güvenli olarak saklanır. İkinci seçenek ise profesyonellere hitap ediyor. Ücretsiz Sysinternals Process Monitor yazılımı, çalışmamakta ısrar eden programın hangi kısımlarda takılı kaldığını ortaya çıkarmanızda size yardımcı olur.

Aracı yönetici hakları ile çalıştırın. Sonrasında problem çıkaran programı açın. Hata çıktığı anda Process Monitor'a geçin ve protokolü CRTL + E ile durdurun. İlgili kısımları filtrelemek için CTRL + L kombinasyonunu kullanın ve "Result, contains, Access Denied" isminde bir filtre oluşturun. Filtreyi "Add" ve "OK" ile onaylayın. Şimdi program yasaklanmış erişimleri gösterir.

Girdilere sağ fare tuşu ile tıklama ve "Jump to" komutu ile hatanın oluştuğu dizinlere veya kayıt defteri girdilerine ulaşabilirsiniz. Eğer bir klasör söz konusu ise buna sağ fare tuşu ile tıklayın ve Özelliklere girin. Açılan pencerede "Güvenlik" sekmesine geçin. "Grup ya da kullanıcı adları" altında kendi kullanıcı isminizi seçin ve "Okuma", "Yazma" gibi gerekli yerlere tik atın. Hangi erişim haklarının eksik olduğunu Process Monitor'da "Operations" kısmından öğrenebilirsiniz.

Kayıt defteri girdilerinde erişim hakkı yönetimi dosya ve dizinlerdekine benzer bir şekilde işler. "Jump to" ile doğru kayıt defteri dalına geçin ve orada sağ fare tuşu ve "Yetkiler..." ile program için gerekli erişim haklarını verin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

teşekkürler chip

dosya düzeneğini eniyileştirmek

harika bir anlatım olmuş,teşekkürler

nerden indiriliyo bu

nereden indireceğimizi söyleyebilirmisiniz

tenk yu veri maç çip :D

bunları uzun uzun uğraşmama gerek yok çünkü 2 güçlü bekim var biri bitdefender internet total securty ve kaspersky internet securty her ikisindede güvenlik maxsimum antiphising malware ve bir çok eklenti ve ayrıca tam olsun diye spyware eraser war benim gibi birisi 1 haftadan az bi sürede format atmadıysa hakeza önceden haftaya bir format basardım 2 ay oldu formattı unuttum bu demek oluyorki gerçekten işlerini iyi yapıyorlar.

Sağlam bir güvenlik duvarı ,virüs programından daha elzemdir.. HIPS desteği olan bir gd ve sistemde ne olup bittiğini bilen bir kullanıcı çok rahat sistemi koruyabilir..

Bu şekil yazılarla imkansızı zorluyorsunuz. Bu siteyi sürekli takip ediyorum. ama yaptığınız çalışmaların içi boş. kuru laf kalabalığı.

Pek bi işe yaramaz bunlar işi bilen kendi açıklarını kendi kapatır. ;)

boş şeyler bunlar. adam akıllı yerde gezene musubet bulaşmaz...

eset smart security +windows defender..

İyi güzel de nereden indirilecek? Bu sayfada böyle bir program yok!
Ömer F.

CHIP Online Notu:
Makalenin diğer sayfalarını da incelerseniz, gerekli programlarla ilgili bağlantıları görebilirsiniz. Fakat bu makale 29 Ağustos 2008 tarihinde hazırlanmış olduğu için bazı bağlantılarda değişiklik olmuş olabilir.

Pc tools internet security....super!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir