Her yönden koruma: PC'niz için C vitamini

CHIP Online'ın ilaç paketi ile güvenlik duvarı olmadan da tehlikelere karşı koymanız mümkün...

PC doktorunun tavsiyesi: Güvenlik duvarını kapatın

Masaüstü güvenlik duvarları PC'nizi yavaşlatır ve kısmen koruma sağlar. Çözüm: Devre dışı bırakın ve yönlendirici (router) tabanlı olanlarını kullanın.

PC doktorunun tavsiyesi: Güvenlik duvarını kapatınTavsiyemizi dinleyin ve sistem kaynaklarınızdan tasarruf yapın. Ayrıca bu sayede sürekli uyarılarla cebelleşmek zorunda kalmayacaksınız ve buna rağmen güvenli sörf yapacaksınız: Masaüstü koruma duvarlarını güvenle kapatabilirsiniz. Bunu yaptığınızda sisteminizin genel performansını bile arttırabilirsiniz. Yazılımsal güvenlik duvarları yerine güncel DSL yönlendiricilerinde bulunan SPI (Stateful Packet Inspection) güvenlik duvarını kullanın. Bu tip güvenlik duvarları masaüstü güvenlik duvarlarından farklıdır. Yönlendirici tabanlı sürümler sadece bir uygulamamanın veri transferini değil, bilakis her veri paketi yolunu kontrol ederler. Evdeki bilgisayarınız bir web sitesin HTTP üzerinden erişim sağlıyorsa karşı taraf ancak bir HTTP veri paketi ile (SPI güvenlik duvarı sayesinde) karşılık verebilir. Bu ücretsiz koruma duvarını nasıl etkinleştireceğinizi ise Netgear WNR854T-Router örneği ile göstereceğiz. Diğer üreticilerde de buna benzer bir şekilde etkinleştiriliyor.

İşte böyle

Tarayıcının adres satırına girin ve "192.168.1.1" yazın ve modem ayarlarının yapıldığı sayfaya girin. Eğer bu ayarlara erişmek için bir şifre belirlediyseniz bunu girin. WAN-yapılandırması sekmesinde "SPI güvenlik duvarını devre dışı bırak" seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın ve ayarları uygulayın.

Bazı Peer-to-Peer araçları (mesela BitTorrent veya eMule) SPI güvenlik duvarı ile bağlantı sorunları çıkarabilir. Bu durumda korumayı tamamen devre dışı bırakmak zorunda değilsiniz, sadece bir sistem için kapamanız yeterli. Bunun için söz konusu sistemin IP adresine ihtiyacınız var. IP adresini öğrenmek için Denetim Masasına ve sonrasında Ağ Bağlantılarına girin. Sonrasında aktif bağlantınıza tıklayın. Sol altta durum penceresinde IP adresini göreceksiniz. Tekrar yönlendirici yapılandırmasına geri dönün de WAN-yapılandırması sekmesine gelin. "DMZ-Standart sunucu" seçeneğini etkinleştirin ve sağ tarafa Router-SPI güvenlik duvarın devre dışı kalmasını istediğiniz bilgisayarın IP'sini yazın.

Uzmanlara özel püf nokta

Eğer FTP sunucusu gibi bir web hizmetiniz varsa standart portu kullanmayın. FTP'de bu port 21 numaralı port oluyor. Bunu yerine kullanılmayan bir portu, mesela 5677'yi kullanın. Sebep: saldırganlar sisteme erişmek için genellikle standart portları denerler. Sunucuya dışarıdan da erişmek için SPI güvenlik duvarı ayarlarında "port yönlendirme" ile harici 5677'yi, dâhili port 21 ile birleştirin.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

teşekkürler chip

dosya düzeneğini eniyileştirmek

harika bir anlatım olmuş,teşekkürler

nerden indiriliyo bu

nereden indireceğimizi söyleyebilirmisiniz

tenk yu veri maç çip :D

bunları uzun uzun uğraşmama gerek yok çünkü 2 güçlü bekim var biri bitdefender internet total securty ve kaspersky internet securty her ikisindede güvenlik maxsimum antiphising malware ve bir çok eklenti ve ayrıca tam olsun diye spyware eraser war benim gibi birisi 1 haftadan az bi sürede format atmadıysa hakeza önceden haftaya bir format basardım 2 ay oldu formattı unuttum bu demek oluyorki gerçekten işlerini iyi yapıyorlar.

Sağlam bir güvenlik duvarı ,virüs programından daha elzemdir.. HIPS desteği olan bir gd ve sistemde ne olup bittiğini bilen bir kullanıcı çok rahat sistemi koruyabilir..

Bu şekil yazılarla imkansızı zorluyorsunuz. Bu siteyi sürekli takip ediyorum. ama yaptığınız çalışmaların içi boş. kuru laf kalabalığı.

Pek bi işe yaramaz bunlar işi bilen kendi açıklarını kendi kapatır. ;)

boş şeyler bunlar. adam akıllı yerde gezene musubet bulaşmaz...

eset smart security +windows defender..

İyi güzel de nereden indirilecek? Bu sayfada böyle bir program yok!
Ömer F.

CHIP Online Notu:
Makalenin diğer sayfalarını da incelerseniz, gerekli programlarla ilgili bağlantıları görebilirsiniz. Fakat bu makale 29 Ağustos 2008 tarihinde hazırlanmış olduğu için bazı bağlantılarda değişiklik olmuş olabilir.

Pc tools internet security....super!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir