Her yönden koruma: PC'niz için C vitamini

CHIP Online'ın ilaç paketi ile güvenlik duvarı olmadan da tehlikelere karşı koymanız mümkün...

Windows penisilini: Birinci elden müdahale

Eğer yağmur yağarsa montunuzu giyersiniz ve doğal olarak bir şemsiyeye sarılırsınız. XP kullanıcıları tabiri caizse tişört ile korumasız bir şekilde yağmur altında dolaşıyor ve virüsleri doğrudan kendilerine çekiyorlar. Zira XP altında her kullanıcı yönetici hakları ile donatılıyor. Kullanıcı Outlook Express'i çalıştırıp virüslü bir e-postayı açtığında sistem yöneticisi ne yapabiliyorsa virüs de onu yapabiliyor.

Windows penisilini: Birinci elden müdahaleHerhangi bir bulaşma olmadan yağmurdan kurtulmak isteyen XP kullanıcılarının sınırlı bir kullanıcı hesabı açmaları gerekiyor. Vista kullanıcıları otomatikman UAC şemsiyesi (Kullanıcı Hesabı Denetimi) ile korunuyor. UAC şöyle işliyor: PC'deki her kullanıcı sınırlı haklara sahip ve bir program yahut sistem ayarı değiştirildiğinde bunu açık bir şekilde onaylamak zorunda.

Buna rağmen Vista kullanıcıları da korumalarının geçirgenliğini test etmeliler. Bu yüzden anlatacağımız püf noktalar yeni işletim sistemini kullananlar için de geçerli oluyor.

Windows penisilini: Birinci elden müdahaleUygulamaları güncellemek
Güncel bir Windows, zararlılara karşı korumada olmazsa olmaz bir kuraldır. Fakat sadece Windows'u güncel tutmak yetmez. Her geçen gün daha fazla saldırgan üçüncü parti yazılımlardaki güvenlik açıklarını kullanır hale geliyor. Geçmiş senelerde en sık kullanılan programlarda 150'nin üzerinde kritik açık ortaya çıktı. Adobe Reader veya Skype gibi araçlar en güncel seviyede değilse zararlılar için saklanma yeri haline geliyorlar.

Yani: Kullandığınız tüm programları düzenli olarak en güncel seviyeye getirin! En iyisi bu iş için bir güncelleme-aracı kullanın. Bu tip araçlar kurulu programları tanır ve daha güncel sürümlerinin olup olmadığını denetler. Bizim tavsiyemiz SUMo aracından yana olacak. Eğer SUMo herhangi bir uygulamayı kendisi tanımazsa bunu "Ekle" tuşu ile manüel olarak ekleyebiliyorsunuz. Eğer Beta-sürümleri de görmek istiyorsanız bunu etkin hale getirmelisiniz. Seçeneklere girip "Beta sürümlerine izin ver" girdisinin yanına tik atmalısınız. Son olarak OK ile onaylayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

teşekkürler chip

dosya düzeneğini eniyileştirmek

harika bir anlatım olmuş,teşekkürler

nerden indiriliyo bu

nereden indireceğimizi söyleyebilirmisiniz

tenk yu veri maç çip :D

bunları uzun uzun uğraşmama gerek yok çünkü 2 güçlü bekim var biri bitdefender internet total securty ve kaspersky internet securty her ikisindede güvenlik maxsimum antiphising malware ve bir çok eklenti ve ayrıca tam olsun diye spyware eraser war benim gibi birisi 1 haftadan az bi sürede format atmadıysa hakeza önceden haftaya bir format basardım 2 ay oldu formattı unuttum bu demek oluyorki gerçekten işlerini iyi yapıyorlar.

Sağlam bir güvenlik duvarı ,virüs programından daha elzemdir.. HIPS desteği olan bir gd ve sistemde ne olup bittiğini bilen bir kullanıcı çok rahat sistemi koruyabilir..

Bu şekil yazılarla imkansızı zorluyorsunuz. Bu siteyi sürekli takip ediyorum. ama yaptığınız çalışmaların içi boş. kuru laf kalabalığı.

Pek bi işe yaramaz bunlar işi bilen kendi açıklarını kendi kapatır. ;)

boş şeyler bunlar. adam akıllı yerde gezene musubet bulaşmaz...

eset smart security +windows defender..

İyi güzel de nereden indirilecek? Bu sayfada böyle bir program yok!
Ömer F.

CHIP Online Notu:
Makalenin diğer sayfalarını da incelerseniz, gerekli programlarla ilgili bağlantıları görebilirsiniz. Fakat bu makale 29 Ağustos 2008 tarihinde hazırlanmış olduğu için bazı bağlantılarda değişiklik olmuş olabilir.

Pc tools internet security....super!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir