Güvenlik için şifreler maskelenmemeli (!)

Şifrenizi girerken ekranda gördüğünüz yıldızlar güvenliği artırıyor; ya da siz öyle sanıyorsunuz...

Güvenlik için şifreler maskelenmemeli

Web siteleri, kullanıcıların siteye giriş yaparken şifrelerini maskeliyor ve bunun güvenlik amaçlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya bunun güvenli bir yol olmadığını söylersek...

Güvenlik uzmanı Jakop Nielsen ve Bruce Schneier web sitelerinin şifreleri girilirken maskelenmesinin güvenlik sağlamadığını ve bu uygulamanın durdurulması gerektiğini açıkladılar.

Çoğu site kullanıcıların, kullanıcı adı girdikten sonra şifrelerini yazacakları bölümlerde yıldızlarla bir nevi sansür uyguluyorlar. Dolayısıyla ekrana bakan başka bir kişi şifreyi göremeyecek ve güvenlik sağlanmış olacak.

Kullanım kolaylılığının ancak böyle kazanılabileceğinin altını çizen Jakop Nielsen, zaten kullanıcıların karmaşık şifrelere sahip olduğunu ve web sitelerinin bunun üzerine herhangi bir maskeleme uygulamaması gerektiğini düşünüyor.

Ekrana kimse bakmazsa sorun yok (!)

Schneier de aynı fikirde. Kullanıcılar şifrelerini girerken bazen çok uzun karakter gruplarıyla uğraşabiliyor. Bunun üzerine bir de maskeleme yapmanın mantıksız olduğunu savunuyor. Eğer güvenlik isteniliyorsa yakınında bulunan kişilerin ekrana bakıp bakmadığını zaten kullanıcıların kontrol etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Maskelemenin kimi kullanıcıları kolay şifrelere ittiğini, bunun da kullanıcıları olası bir güvenlik riskinin ortasına attığını savunan ikili internet cafe gibi yerlerde kimi sitelerde maskeleme yapılması için sitelerin seçenek sunmaları gerektiğini, banka hesaplarını internet üzerinden kontrol edenlerin böylelikle güvenlik risklerinden uzak durabileceğini belirttiler.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

saçma mesela firefox şifre hatırlatmasında ne yapacaz o mantıkla hiçbi zaman hatırlama kullanamayız çünkü pcmizi kullanan herhangi biri şifreyi görebilir :S

bizim arkadaş internercafede çaktırmadan adamın klavyesine bakıp şifresini alıyodu *** sansürüne rağmen klavye okuya biliyodu yani. 2 dk sonra adamın char mort

Ben notepad'e yazıyorum önce, sonra ordan copy paste yapıyorum

bu uygulama eğer güvenli değilse bu uygulamanın güvenlik açığı nedir Güvenlik uzmanı Jakop Nielsen ve Bruce Schneier güvenli olan projeleri nelerdi merak ediyorum sayın chip bu konudan nasıl bir ders çıkarmalıyız kullanıcılar olarak?

saçmalık bence en iyisi bu şekilde uzaktan ekranınızı kesen ancak klavyenizi göremeyen insanlar bi şey göremeio ne güzel

klavye ye bakarak bile bütün akrabalarımın msn facebook v.s şifrelerini çözdüm, birde bunu kaldırırlarsa o zaman halimiz nice olur?
Kaldırılmaması gerektiğini düşünüyorum ya siz?

Peki o sivri zekali adam ekran goruntusu yollayan trojanlari hic aklina getirememis mi?

Yanımızda biri varsa ne yapıcaz :D

oldu şifre girerken bir de önce sağıma sonra soluma sonra tekrar sağıma bakıp öyle giricem şifremi.

Evet kolay şifrelere itebilir ama yine de bence ekranda şifrenin görünmesi doğru değil..

İzahat anlamsızdır. Maskelemenin devamından yanayım.

bencede zaten ekrana kimse bakmazsa daha iyi olur

bu ***** şeklindeki şifreleri gösterebilen bi program vardı.. fare imlecini ***** karakterlerinin üzerine getirince pencerede asıl şifre gözüküyordu.. programın adını hatırlayabilen var mı?

Teleskop ile kredi kartı numarasını okuyan dolandırıcılar vardı geçen ay yakalanmışlardı. Ekranın yakınında kimse olmayabilir ama 1 kilometreden ekranı gözleyenler olabilir. Bence yıldız uygulaması çok doğru bir uygulama...

ya bu adamlar bile güvenlik uzmanı olabiliyorsa üstüne üstlük buraya bile haber olabiliyorsa vay halimize

aslında maskeleme şekli kandırmacalı olsa biz şifreyi yazarken ekranda başka harfler sayılara falan olsa daha iyi olur

bence saçma yani şifrenin maskelenmesi iyi birşey diğer türlü şifre yazarken sürekli etrafımıza mı bakıcaz acaba bakan var mı diye?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir