Güvenlik ve mahremiyet bu 2 tarayıcıda!

Bu iki alternatif tarayıcı, dev tarayıcıların yapmayı pek sevmediği bir şeyi yapmayı başarıyor...

  • Ümit Öncel
Gizliliğinizi koruyarak güvenli sörf yapın

Eğer internette sörf yapmak sizin de gündelik yaşamınızın bir parçasıysa güvenliği biraz daha arttırmak ve internet üzerindeki mahremiyetinizi korumanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Kimlik hırsızlığı gibi risklere karşı farklı önlemler almak mümkün. Bu önlemlerden biri de bu konular göz önünde bulundurarak geliştirilmiş bir tarayıcı kullanmak. İşte iki alternatif...

Tor Browser Bundle
Tarayıcınız size ait pek çok bilgiyi taşır. Bu bilgiler arasında IP numaranız, bulunduğunuz ülke ve pek çok sistem ayarı yer alır. Tor adlı alanında son derece popüler olan bu tarayıcı ise mahremiyetinizi koruyarak sörf yapmak için en alternatiflerden biri. Tor aynı zamanda herhangi bir şekilde erişimi mümkün olmayan bazı sitelere ulaşmanızı da sağlayabilir.

SRWare Iron
Özellikle Google Chrome'u tercih eden ama mahremiyete önem veren kullanıcıların beğeneceğini düşündüğümüz SRWare Iron, Chromium üzerine geliştirilmiş bir tarayıcı. Windows için kurulum gerektirmeyen bir sürümü de bulunan bu tarayıcının en güzel özelliği ise, kişisel bilgilerinizi gizlerken Chrome eklentilerinden de mahrum kalmamanız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Tor Browser Bundle daha hoş geldi :)

Populer olmayan (opera,firefox,chrome) bizimkiler farkli hicbirsey kullanmazlar.

Yanlış tanıtmışsınız. Tor Tarayıcı değil ki. Firefox la çalışıyor. Firefox'u güncelledim ve Tor'u yükledim. İnternet hızım düştü. İşin ilginç tarafı Facebook'a girmeye çalıştığımda. Kullandığınız cihazı tanımıyoruz diye bir uyarı geldi :) Güvenlik numarasını girmemi sonrada şifre unuttuğumuzda yenilemek için sorulan sorunun cevabını istedi. Bunları yaptıktan sonra Faceye girebildim. Sayfa ingilizce olarak açıldı. Chip'in sayfasına girdiğimde normalden daha yavaş açıldığı diğer sayfalarda da aynı şekilde. Tor bir network sistemi gibi görünüyor. Yani biz bu Network sistemi ile Amerika daki Serverler'a bağlanıyoruz önce ve onun üzerinden Web'e erişiyoruz... Zaten Tor'u yükleyince İçerisinde Tor Network diye bölüm var dünya haritası var üzerinde Network yapısı gösteriliyor Tüm Network sisteminin merkezi de Amerika görünüyor. Faceye girdiğimizde anlıyoruz bilgilerimizi gizliyor doğru fakat akla bir soru ve kuşku geliyor. Bu bizi önce direk Amerika'ya yönlendiriyor. Bilgilerimiz Tor Network'unda mı kaydediliyor? Eğer öyleyse ne gerek kaldıki diğerlerinden gizlememize :) İnternet hızımızı da düşürme pahasına üstelik? Ama şunu belirtmeliyim ki Face'nin "kullandığınız cihazı tanımıyoruz" ibaresi çok hoşuma gitti :)
Baki

en iyisi IE9...!!!
ben bundan şaşmam...!!!
Mikrosoft gibi dev bir firmanın profesyonel yazılım mühendisleri, dışardaki maceraperestlerden eminim ki daha iyi kodlamışlardır...!!!

saygılar, arkadşlar saygılar...

en iyisi IE9...!!!
ben bundan şaşmam...!!!
Mikrosoft gibi dev bir firmanın profesyonel yazılım mühendisleri, dışardaki maceraperestlerden eminim ki daha iyi kodlamışlardır...!!!

saygılar, arkadşlar saygılar...
----------------------------------------------------------------------

Mesut bahtiyarmisin hocam cok güldüm valla.

En iyisi public proxyler yerine para verip proxy satın almak. Bu gidişle internet paketimi düşürtüp isp'ye verdiğim parayı proxy firmasına vereceğim. Adamlar bu defa public dns'lere yasak getirmeye başladılar. İnanıyorumki bu hızla gidersek Çin'i geçeceğiz. Tabi ekonomik olarak değil, yasaklar olarak. Selametle.

Tor Browser ulaşılamayan tüm sitelere ulaştığı için yasal olarak yasak o yüzden devlet nezdinde suç teşkil ediyor.Kullanacak arkadaşlar buna dikkat etmeli.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play