Güvenlik yazılımları sınıfta kaldı!

Anti-virüs ve diğerleri: İşi PC güvenliğini sağlamak olan yazılımlar bakın nasıl çuvalladı...

  • Ali Güngör
ICSA Labs testlerinden kurtulamadılar
Çoğu güvenlik yazılımı işe yaramaz

20 yıldan uzun süredir güvenlik yazılımlarını test eden ICSA Labs'ın uyguladığı en son testlerden, güvenlik yazılımlarının sadece dörtte biri geçebildi.

7 ürün kategorisinde yapılan testlerde en basit işlevlerde bile hatalar bulundu. Bulunan hataların yüzde 78'i temel yazılım işlevlerinin düzgün çalışmamasından kaynaklanıyor. Anti-virüs yazılımları sıklıkla zararlı yazılımların sisteme bulaşmasını engellemekte başarısız oluyor. Özellikle ilk denemede başarısızlık çok yüksek. Firewall'lar da anti-virüsler gibi sınıfta kaldı ve zararlı bağlantıları engelleyemedi.

Testteki başarısızlıkların en büyük sebeplerinden birisi güvenlik ürünlerinin verileri doğru bir şekilde kayıt altına alamamasından kaynaklanıyor. Özellikle de anti-virüsler düzgün kayıt tutamıyor. Çökmelerle de sıklıkla karşılaşılıyor. Bu test sonuçlarına göre piyasadaki ürünlerin çoğu kesinlikle başarısız.

"Eski güvenlik yazılımlarına güvenin"

ICSA Labs'ın test ve sertifika süreci oldukça zorlu geçiyor. Ürünlerin ancak yüzde 4'ü direkt olarak ilk aşamada geçer not alabiliyor. Elden geçirilip teste yeniden sunulan yazılımların yüzde 82'si ise sonunda geçmeye ve ICSA Labs sertifikası almaya hak kazanıyor. Bu zorlu testler görüleceği üzere çok yararlı. Ürünlerinin açıklarını öğrenen firmalar sertifika alabilmek için bütün bu kusurları gideriyor.

ICSA Labs'ın bu test sonuçları ışığında tavsiyesi daha basit ama daha oturmuş ürünlerin tercih edilmesi. Özellikle piyasaya yeni çıkan ve yeterince test edilmemiş anti-virüs, firewall ve benzeri güvenlik yazılımlarına karşı dikkatli olunması tavsiye ediliyor. Bu yazılımlar henüz test ve sertifikalandırmadan geçmeden tüketiciye sunuldukları için, tasarlandıkları ve yapmaları gereken basit işleri bile yapamayabiliyor.

Bu tavsiye elbette genel anlayışa biraz ters düşüyor. Yenilikçi yazılımların daha güvenli olacağı düşünülürken, eski ve yerleşmiş yazılımların daha güvenli olduğu ortaya konuluyor.

ICSA Labs'ın testleri anti-virüs, network firewall, web application firewall, network IPS, IPSec VPN, SSL VPN ve özel test kategorilerinden oluşuyor. Verizon Business'ın sponsoru olduğu araştırmaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sınıfta Kalan Antivirüslerin isimleride yer alsaydı güzel olurdu

evet antivirüs isimleri olmadığı için boş bir haber olmuş

Internet Security Suiteler yapay zekalar gibidir.Kullanıcıların programladığı yapay zekalar.Doneleri verirsiniz, onlar da kendi kendilerine düşünürler ve koruma görevini yerine getirirler.Sonuçta sizin zekanızı yansıtırlar.

Dünyanın en iyi ISS'ini bilgisayarınıza kursanız bile eğer gerekli doneleri veremeyen bir kullanıcı iseniz, ISS sizi kesinlikle koruyamayacaktır.ISS seçimindeki en önemli nokta ISSlerin sizin tüm donelerinizi kolayca hayata geçirebilecek esnekliğe sahip olmasıdır.

ISSler sınırlı kullanıcı hesabı, iyi konfigüre edilmiş bir Windows, iyi konfigüre edilmiş modem firewall ve bir geri alma uygulamasıl ile mutlaka desteklenmelidir.Ancak bu şekilde yüzde yüz güvenlik sağlanabilir.

Virüs ve casus yazılım yerleşmesini önleme konusunda hiçbir güvenlik yazılımı yüzde yüz başarılı değildir.Bu yüzden tabanda mutlaka bir geri alma uygulaması olmalıdır.

Küçücük bir casus yazılımın hayatınızı kaydırabileceğini unutmayınız.

Güvenlik politikalarınız sizin zekanızdır.

microsoft security essentials bence güzel hem bedava hem kasmıyor.viruslerdende koruyor.

icsa lab şirketlerin veya böyle rapor yazan firmaların tarafsızlığını sorgulamak gerekir

Ya, allah aşkına, MS'in kendisi, kendi güvenliğini deliyorken nasıl güvende olabiliriz ki? Deneyin, MS'in reklam şirketi olan Atlas Solutions'ın atdt.com çerezlerini engellemeyi deneyin. Engelleyemiyorsunuz, üstelik kazara Live setini Office eklentisiyle kurduysanız, bu çerezler tüm office ve MS ürünleri üzerinden gelmeye başlıyor.

Sen de yorum yaz