Siber güvenlikte tehlike çanları

Yazılım ve donanımların hukuka ve gereklere uygun şekilde kullanılmaması, tehlike oluşturuyor!

Türkiye'de de var ama zorunluluk yok

Türkiye'de de var ama zorunluluk yok

Türkiye'de de var ama zorunluluk yok

ABD'nin tüm dünyaya duyurduğu Siber Güvenlik Bildirisi'nde, internet üzerinden ABD güvenlik güçlerini hedef alan siber saldırıların savaş sebebi sayıldığını belirten Yasin Beceni, "Avrupa'da da Avrupa Şebeke ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA) adı verilen bir yapı mevcut. Bu kurum da tıpkı ABD'de olduğu gibi, network ve bilgi güvenliğine ilişkin risklerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınması konusunda hem Avrupa Birliği ve üye devletler ile sektöre destek sağlamak amacıyla kuruldu. İngiltere'deki bir başka uygulamayla ülkesindeki en büyük 2 bin 500 şirkete siber güvenlik ile ilgili zorunluluklar getirdi" dedi. Türkiye'de de benzer uygulamalar olduğunu açıklayan Yasin Beceni, "Bizim de Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planımız var. Ama bu plan öncelikli olarak kamu kurum ve kuruluşlarını içine alıyor. Telekomünikasyon, enerji ve finans gibi kritik sektörlerde, henüz zorunluluk noktasında bir aksiyon alınmış değil. Bu konuda maalesef şirketlerde de farkındalık düşük. Şirketlerin kullandıkları bilgi ve iletişim sistemlerini güncellemeleri ve bu sistemlerde lisanslı yazılım ve orijinal donanım kullanımına azami önem göstermeleri siber güvenlik alanında atılacak adımlar için önemli bir başlangıç noktası olacaktır" şeklinde konuştu.

Türkiye 18,4 milyar TL, AB 258 milyar euro harcıyor

TÜBİSAD'ın 2012 yılı raporuna göre; Türkiye'de yazılım ve donanım için, yılda ortalama 18,4 milyar TL yatırım yapıldığını açıklayan Yasin Beceni, dünya ortalamasına bakıldığında bu rakamın Türkiye'de hayli düşük düzeyde seyrettiğini belirtti. Yazılım Sanayicileri Derneği'nin raporuna göre AB ülkelerinde sadece yazılım ürünleri ve yazılım hizmetleriyle ilgili harcamaların 258 milyar Avro tutarında olduğuna dikkat çeken Yasın Beceni, bu harcamanın AB ülkelerinin GSYİH ortalamasının yüzde 2.6'sını oluşturduğunu bildirdi. Yasin Beceni ayrıca, aynı raporda yazılım sektörünün, ulusal verimliliğin artırılmasında da önemli katkıları bulunduğuna değinerek, "Bilgi ve iletişim teknolojileri, kullanıldığı her sektörde verimliliği artırıyor. Örneğin yazılım yatırımları, OECD ülkelerinde finansal hizmetlerdeki verimliliğin ortalama yüzde 0.25 artmasını sağlıyor. Rapor ayrıca sadece yazılımın ülke ekonomisi için yarattığı katma değerin, OECD ortalamasında yüzde 1.5 ila yüzde 3 arasında değiştiğini de ortaya koyuyor. Bu veriler bilgi ve iletişim teknolojileri, özellikle de yazılım yatırımlarının ekonomik gelişmişlikte ve şirketlerin rekabet avantajı elde etmesinde ne kadar değerli olduğunun bir göstergesi" dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

TURK ANTİVİRUS kamu kuruluslarına girdi 2014 yılında Türkiye'nin güvenliği adına büyük bir çıkış bekliyoruz

@30 Ara 2013 12:44 TURK ANTIVIRUS ? hani şu başka anti virüs yazılımlarının motorlarını kopyalayan ama onu bile beceremeyip sözde anti virüs görünümü verdiği halde çoğu virüsü kaçıran çakma yazılımdan mı bahsediyorsunuz ? SAKIN İNANIP BİLGİSAYARINIZA YÜKLEMEYİN-PARA VERMEYİN !

Bilgiye ulaşmanın en kolay ve en güvenli yolu: Linux! Linux Klanı'na siz de katılın... <Cleverman>

@cleverman linux bize ms sunduğunun 1/10 gösteremez üzgünüm.

@30 Ara 2013 17:15 sen öyle san ms kölesi...

7 sene önce Linux'un süper bir arayüze kavuşması ve masaüstü efektlerinin standart hale getirilmesi gerektiğini, bu sayede artan kullanıcı sayısı ile beraber Linux'un sorunları daha kolay çözeceğini söylemiştim ve KDE bunu başardı. Plasma'yı ve masaüstü efektlerini KDE'ye entegre etti ve Linux kullananların sayısı arttı; çünkü artık kimse örneğin KDE'den gözlerini alamıyor ve aşk daha fazla insanın Linux'u kullanmasını ve ona katkıda bulunmasını sağlıyor. Şu anda da durum gayet iyi ama ben Cinnamon gibi sade ve hafif masaüstü ortamlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Elimizin altında bu tarz masaüstü ortamlarının bulunması maximum stabilite ve kullanım kolaylığı açısından çok önemlidir... <Cleverman>

sürekli olarak lisanslı kullanın diyen abd kendi sisteminde korsan yazılım kullandığı için 50 milyon dolar ceza ödeyecek buna ne demeli peki

Kapitalizmin oyunlari , sibere bu para cok bile, abd yatiriyo da noluyo lamerler bile sitelerini hackleyebiliyor

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Türkiye'de de var ama zorunluluk yok
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir